به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری جشنواره "ایران ساخت"، جشنواره ملی فرهنگی، هنری "ایران ساخت" با شعار "فناوری ایرانی= کسب و کار ایرانی" دی ماه سال جاری به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با هدف جریان سازی در حمایت از تولید ساخت داخل و دانش بنیان توسط ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار می‌شود.

ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال، بازی های رایانه ای و ایده بازار بخش‌های جشنواره "ایران ساخت" هستند که در بخش رسانه های دیجیتال در 3 رشته (وب گاه، نرم افزار، شبکه اجتماعی) 413 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد از مجموع آثار ارسال شده پس از ارزیابی 48 اثر به داوری نهایی راه یافتند.

امیرحسین اسدی دبیر تخصصی بخش رسانه های دیجیتال جشنواره فرهنگی هنری "ایران ساخت" درباره آثار این بخش اظهار کرد: سطح آثار ارسالی به این بخش از جشنواره از کیفیت خوبی برخوردار بود با توجه به این نکته که بسیاری از افراد و شرکت های بزرگ و برجسته این حوزه از حامیان جشنواره بودند و امکان شرکت در آن را نداشتند همچنین اعضای کمیته داوران نیز آثار ارسالی داشتند که حذف شد. با توجه به این موارد آثاری مناسب با توجه به موضوع جشنواره ارسال شد.

وی ادامه داد: البته بخش شبکه اجتماعی با توجه به داوری ها برگزیده ای نخواهد داشت زیرا آثار در داوری اولیه حذف شدند در دو بخش وب گاه و نرم افزار آثار در حوزه کسب و کار دانش بنیان ایرانی و اقتصاد دانش بنیان تولید شدند.

بر اساس این گزارش، جشنواره "ایران ساخت" با تکیه بر فرآورده‌های فرهنگی و هنری هنرمندان ایرانی، در نظر دارد تا نهضت توجه و حمایت از اقتصاد دانش بنیان را به عنوان یکی از راهبردی ترین زیرساخت های پیشرفت و تعالی کشور، بنیان کند. در واقع به نوعی به شکل گیری جریان تولید محتوا برای فضای مجازی و رسانه های مکتوب، دیداری و شنیداری کمک رساند.

این رویداد در بخش‌های رقابتی (سطوح حرفه‌ای و غیرحرفه ای) و ویژه (خارج از مسابقه) و در رشته‌های ادبیات، تجسمی، دیداری و شنیداری، ایده بازار، رسانه های دیجیتال و بدون محدودیت سنی با شعار "فناوری ایرانی؛ کسب و کار ایرانی" برگزار می شود.

جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" با اهداف "جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، "کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیانحمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران"، "ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت" و همچنین "کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی"، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه های دیداری و شنیداری، رسانه های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار "فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی" از 16 تا 18 دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" به وب‌سایت www.iransaakht.ir  مراجعه کنند.

 

 

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات :

حمایت از تولیدات دانش‌بنیان ساخت داخل راه رسیدن به اهداف برنامه ششم توسعه کشور است

 

وزیرارتباطات گفت: حمایت از کالای دانش بنیان ایرانی و تولید باکیفیت داخلی یکی از راه‌های توسعه و پیشرفت و جهش به سوی اهداف برنامه ششم توسعه کشور است.

به گزارش ستاد خبری جشنواره "ایران ساخت"، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره حمایت از کالای دانش بنیان تولید داخل اظهار کرد: امروزه شرایط کشور برای پیشرفت مساعد بوده وبسترهای لازم فراهم شده است لذا ما باید بتوانیم با انجام برنامه ریزی‌های درست درجهت رسیدن به برنامه ششم توسعه کشور گام برداریم که یکی از راه‌های پیشرفت و توسعه تمرکز بر تولید داخلی و حمایت از محصولات تولید داخل است.

وی ضمن تاکید بر اهمیت موضوع تولید دانش بنیان در هر کشوری بیان کرد: برای موفقیت در این راه ابتدا مسوولان باید برای حمایت از کالای دانش بنیان داخلی بسترهای فرهنگی را فراهم کنند و تولید کنندگان بخش خصوصی  نیز برای عرضه محصولات خود در بازارهای جهانی و رقابت با کالای خارجی بایستی  کیفیت تولیدات خود را بسیار ارتقاء دهند و ایران ساخت به دنبال تحقق این موضوع است .

واعظی درباره نقش مردم در زمینه حمایت از تولیدات دانش بنیان داخلی و توسعه و پیشرفت کشور گفت: مردم و جامعه باید با حمایت از کالای باکیفیت داخلی، اعتماد به نفس تولید کنندگان را برای پیشرفت در کاربالا ببرند تا تولیدکننده ایرانی بتواند با آرامش خاطر به امر تولید که نقش بسیار اساسی در توسعه کشور دارد بپردازد. 

وزیر ارتباطات در ادامه یادآور شد: ترویج فرهنگ استفاده از کالای دانش بنیان داخلی که تاکنون در کشور وجود نداشته و نظارت بر کیفیت کالاهای تولیدی نیز باید مورد توجه قرار گیرد تا با نشرو ترویج این فرهنگ در کشور و نهادینه شدن آن و نظارت بر کیفیت کالاهای دانش بنیان تولیدی بتوانیم  گامی در جهت توسعه و پیشرفت کشور برداریم و لذا جشنواره ایران ساخت از این نظر مهم است .

وی همچنین تاکید کرد: حمایت از تولید دانش بنیان ایرانی به موضوع اشتغالزایی که امروزه یکی از چالش‌های اساسی کشور است نیز کمک می‌کند تا جوانان متخصص ما پس از پایان دوره تحصیلات خود نگران نبود کار و اشتغال نباشند.

جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" با اهداف "جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری‌سازی، "کارآفرینی و اقتصاد دانش‌بنیان از خدمات و تولیدات دانش‌بنیان ساخت ایران"، "ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت" و همچنین "کمک به برجسته‌سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی"، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار "فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی" از 16 تا 18 دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" به وب‌سایت www.iransaakht.ir مراجعه کنند.