به گزارش هنرآنلاین به نقل از ستاد خبری جشنواره "ایران ساخت"، عبدالرضا اکبری بازیگر سینما و تلویزیون با تاکید بر اهمیت رونق تولید کالای دانش بنیان در کشور اظهار کرد: وقتی تولیدکننده‌ها، کالای خوب و باکیفیت را به مردم عرضه کنند؛ کالای باکیفیتی که حتی بتوان به دیگر کشورها نیز صادر کرد، همه مردم از حمایت از آن استقبال می‌کنند و‌ همین موضوع سبب رشد اقتصادی می‌شود.

این بازیگر ‌ادامه داد: درباره کار تخصصی خودم بازیگری و فیلمسازی، باید بگویم ما همیشه تاکید داریم سریال‌هایی تولید کنیم که در قدوقواره ای باشد تا سطح توقعات مردم را برآورده کند. پس باید موضوع خوبی داشته باشد، کیفیت و ساختار درستی داشته باشد، یک گروه حرفه ای، سازنده آن اثر باشند‌. ضمن اینکه برای تولید یک اثر قابل دفاع، باید سرمایه خوب هم داشت.

وی با بیان اینکه سینما و تلویزیون این روزها در دنیا، یک هنر-صنعت است، ابراز کرد:‌ برخی کشورها به خوبی از این هنر-صنعت بهره وری و سرمایه گذاری می‌کنند، متخصص‌ها را گرد هم می‌آورند و در نهایت، نتیجه‌اش نشاندن مخاطب به تماشای آثارشان است.

اکبری در پاسخ به اینکه تبلیغات و فضای مجازی چگونه به معرفی کالای دانش بنیان ایرانی کمک می‌کند، تصریح کرد: مردم کالای خودمان را با کالای خارجی مقایسه می‌کنند و اگر کالای خودمان کیفیت خوبی نداشته باشد، ترجیح می‌دهند هزینه بیشتری پرداخت کنند و ‌آن کالای خارجی را تهیه کنند. پس اگر تولیدکننده ما کیفیت کالایش را به سطح استاندارد برساند، بازارش رونق می‌گیرد چرا که کالای دانش بنیان باکیفیت، خودش تبلیغ خودش را می‌کند. با این حال، برگزاری رویدادهایی همچون جشنواره "ایران ساخت" که برای حمایت از تولید کالای ایرانی به راه افتاده است هم، شرایط را دوچندان به نفع تولیدکننده ایرانی تغییر می‌دهد.

این بازیگر با اشاره به اینکه این روزها تبلیغ در فروش کالای باکیفیت، جایگاه مهمی دارد و هر کالایی نیازمند تبلیغ درست است، افزود: استفاده از  فضای مجازی  و تولید محتوای مناسب برای حمایت از کالای باکیفیت ساخت داخل، در تبلیغات نقش تعیین‌کننده‌ای دارد چرا که مردم این روزها از فضای مجازی، بسیار استفاده می‌کنند و جشنواره "ایران ساخت" این هدف را هم دنبال می‌کند.

جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" با اهداف "جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان"، "حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران"، "ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت" و همچنین "کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی"، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار "فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی" از 16 تا 18 دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود. آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره "ایران ساخت"، 15 آذرماه 1395 است.

رییس مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران:  ارتقاء استاندارد و نظارت کیفی مصرف کالای ساخت داخل را افزایش می‌دهد

رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران گفت: اگر تولید کننده در کشور، کالایی با کیفیت تولید کند که با استقبال مردم مواجه شود اعتماد به نفس در او به تدریج افزایش می‌یابد و این قدرت را پیدا می‌کند تا علاوه بر بازارهای داخلی محصول خود را به بازارهای خارجی نیز صادر کند.

بابک نگاهداری عضو شورای سیاستگذاری جشنواره "ایران ساخت" و رییس مرکز مطالعات و برنامه ریزی شهر تهران درباره حمایت از محصولات با کیفیت ساخت داخل عنوان کرد: در راستای اینکه محصولات ساخت داخل در بازارهای داخلی با اقبال مصرف کنندگان مواجه شوند باید فرهنگسازی صحیحی رخ دهد در این زمینه نخست باید اعتماد به نفس تولیدکنندگان داخلی افزایش یابد تا کالایی با کیفیت تولید کنند. اگر تولید کننده در کشور، کالایی با کیفیت تولید کند که با استقبال مردم مواجه شود اعتماد به نفس در او به تدریج افزایش می‌یابد و این قدرت را پیدا می‌کند تا علاوه بر بازارهای داخلی محصول خود را به بازارهای خارجی نیز صادر کند.

نگاهداری ادامه داد: هرچه نظارت بهتری بر روی کیفیت محصولات ساخت داخل انجام شود و نظام استاندارد در کشور این کار را به درستی انجام دهد محصولات داخلی به تراز بین المللی نزدیک شده و قدرت رقابت با محصولات خارجی را خواهند داشت البته این مسئله به ارتقاء باور ملی در تولیدکنندگان نیز کمک می‌کند و برگزاری جشنواره "ایران ساخت" به دنبال تقویت کالای دانش بنیان ایرانی است.

معاون نظارت و راهبری شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه تنها ترویج فرهنگی بدون افزایش کیفیت محصولات راهگشا نیست گفت: بنابراین ارتقاء استانداردها و نظارت کیفی راهی برای افزایش کیفیت محصولات ساخت داخل و اقبال مصرف کنندگان به این محصولات است همچنین زمانی که استانداردها ارتقا یافت باید تولیدات مبنی بر این استانداردها باشد.

جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" با اهداف "جریان سازی و تولید محتوا برای فضای مجازی مرتبط با چرخه تجاری سازی، کارآفرینی و اقتصاد دانش بنیان " ، "حمایت از خدمات و تولیدات دانش بنیان ساخت ایران"، "ساماندهی واردات بی‌رویه و ارج نهادن به کالاها و محصولات ایرانی با کیفیت" و همچنین "کمک به برجسته سازی (نشان تجاری) کالاهای مرغوب ایرانی"، در بخش ادبیات، هنرهای تجسمی، رسانه‌های دیداری و شنیداری، رسانه‌های دیجیتال و ایده بازار به همت ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری و به دبیر کلی پرویز کرمی و با شعار "فناوری ایرانی، کسب و کار ایرانی" از 16 تا 18 دی‌ماه سال جاری برپا می‌شود. آخرین مهلت ارسال آثار به جشنواره "ایران ساخت"، 15 آذرماه 1395 است.

علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر درباره جشنواره ملی فرهنگی هنری "ایران ساخت" به وب‌سایت www.iransaakht.ir  مراجعه کنند.