سرویس سینمایی هنرآنلاین: جری براون فرماندار کالیفرنیا روز پنجشنبه فهرست 91 فرد عفوشده را که بیش از 10 سال است از زندان آزاد شده‌اند و ثابت کرده‌اند زندگی تازه‌ای در پیش گرفته‌اند، منتشر کرد.

به گزارش بی‌بی‌سی، محکومیت رابرت داونی جونیر همچنان در سابقه او می‌ماند، اما بازیگر نامزد دو جایزه اسکار اکنون بار دیگر حق رأی دادن خواهد داشت.

داونی جونیر در 1996 هنگام رانندگی با سرعت زیاد توسط پلیس متوقف شد. مأموران در ماشین او کوکائین، هروئین و یک اسلحه کمری پیدا کردند. داونی جونیر که این روزها بیش از همه برای بازی در نقش آیرون من در فیلم‌های "آیرون من" و "انتقامجویان" از شرکت مارول شناخته می‌شود، در 1999 به جرم تخطی از شرایط آزادی مشروط به زندان محکوم شد.

داونی جونیر اولین بار در پنج سالگی مقابل دوربین رفت و خیلی زود در هالیوود به موفقیت دست پیدا کرد، اما گرفتار الکل و مواد مخدر شد و مدتی را در مراکز بازپروری گذراند. او بعد از رهایی از حاشیه‌های شخصی با سری فیلم‌های "آیرون من" توانست بار دیگر به موفقیت تجاری دست پیدا کند.

در بیانیه دفتر فرمانداری کالیفرنیا آمده است: داونی جونیر زندگی صادقانه و شریفی را در پیش گرفت، یک شخصیت اخلاقی خوب از خود به نمایش گذاشت و یک شهروند مطیع قانون شد.

داونی جونیر 50 ساله که متولد منهتن در نیویورک است، در 1993 برای بازی در نقش چارلی چاپلین در فیلم "چاپلین" نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد و در 2009 برای بازی در فیلم "تندر استوایی"‌ نامزد اسکار بهترین بازیگر مرد مکمل شد.

او امسال برای سومین سال پیاپی در فهرست سالانه مجله فوربس از پردرآمدترین بازیگران مرد دنیا در صدر قرار گرفت. داونی جونیر در فاصله 1 ژوئن 2014 تا 1 ژوئن 2015 با 80 میلیون دلار بیش از هر بازیگر دیگری در دنیا دستمزد دریافت کرد. او نقش آیرون من در فیلم "انتقامجویان: عصر اولتران" که مه پیش اکران شد، تکرار کرد و در "کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی" نیز که سال آینده اکران می‌شود، بار دیگر در این نقش ظاهر شده است. بازی در نقش شرلوک هلمز در دو فیلم "شرلوک هلمز" به کارگردانی گای ریچی، از دیگر فعالیت‌های او در سال‌های اخیر است.