به گزارش هنرآنلاین، این مستند دهمین فیلم از مجموعه «چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند سیما و با تهیه‌کنندگی «مصطفی رزاق کریمی» از این شبکه تلویزیونی نمایش داده می ‌شود. 

طالبی انارکی با اشاره به اهمیت درک محضر بزرگان عرصه هنر و فرهنگ گفت: وقتی از مشاهیر و صاحبانِ سبک در تاریخ هنر سخن به میان می آید، عموماً باید آن‌ها را با تورق کتب تاریخی بشناسیم. کم پیش می آید که توفیق ملاقات آن‌ها از نزدیک نصیب ما شود. غلامحسین امیر خانی از نادره مردانی است که خوشبختانه در روزگار ما نفس می‌کشد که باید محضر او را از نزدیک درک کرد.

او با اشاره به این شخصیت برجسته خوشنویسی ایران افزود: منش، رفتار و ژرفای تفکر استاد امیرخانی منحصربه‌فرد است و البته سلوکی اخلاقی و هنری خاصی هم دارند که سعی شده است در مستند «مشق نام لیلی» در قالب گفت‌ وگو با خود استاد، شاگردان و نزدیکانشان به آن پرداخته شود. 

کارگردان مستند «مشق نام لیلی» در ادامه گفت: در این فیلم، احوال، افکار و سلوک استاد امیرخانی به روایت چهره هایی چون حسن بلخاری رئیس گروه مطالعات عالی هنر دانشگاه تهران و رئیس انجمن آثار و مفاخر فرهنگی، یدالله کابلی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، مجتبی سبزه استاد برجسته خوشنویسی و از شاگردان استاد امیرخانی، کیوان ساکت موسیقدان و نوازنده نامدار تار و سه تار، علی شیرازی عضو شورای عالی انجمن خوشنویسان ایران، امیر احمد فلسفی و مجتبی ملک زاده استادان خوشنویسی و خطاطی، سوگل مشایخی حافظ شناس و مفسر مثنوی معنوی و حسین رضوی فرد استاد پژوهش هنر و خوشنویسی به تصویر کشیده شده است.

طالبی انارکی در پایان تصریح کرد: استاد امیرخانی در ۲ بهمن سال ۱۳۱۸ شمسی در طالقان متولد شد و بعدها به خوشنویس معاصر ایرانی شهرت یافت. شیوه ویژه ای که او در خط نستعلیق‌ دارد مورد اقبال بسیاری از استادان خوشنویسی قرار گرفت و در نتیجه ایشان را برترین استاد خط نستعلیق ایران می دانند. چرا که در نگارش این خط، از ریز و درشت، دستی قوی و مهارتی مثال زدنی و فوق‌العاده دارد. استاد تمام‌ عیار هنر خوشنویسی ایران، در سال ۱۳۷۸ نشان درجه ‌یک فرهنگ و هنر را دریافت کرد و در سال ۱۳۸۱ نیز به‌عنوان برگزیده همایش «چهره‌های ماندگار» معرفی شد. همچنین در سال ۱۳۸۸ برای دومین بار، نشان درجه ‌یک فرهنگ و هنر به او اعطا شد و در سال ۱۳۹۵ نیز «مدال ادب و هنر فرانسه» را از آن خود کرد. 

تکرار مستند « مشق نام لیلی » دوشنبه بیست و هفتم تیرماه ساعت ۱۰:۰۰، پنجشنبه سی تیرماه ساعت ۱۹:۳۰ و جمعه سی و یکم تیرماه ساعت ۱۲:۰۰ از آنتن شبکه مستند پخش خواهد شد. 

عوامل این مستند عبارتند از نویسنده و کارگردان؛ مریم طالبی انارکی، مجری طرح؛ سعید وزیری، فیلمبردار؛ امیرشیرزایی، تدوین؛ امین الهی، نویسنده گفتارمتن؛ مجتبی سبزه، گوینده گفتار متن؛ کرامت یزدانی، نوازنده سه تار؛ کیوان ساکت. و مشاور رسانه ای؛ صدرا صدوقی.