به گزارش هنرآنلاین، «به نام پدر» چهارمین فیلم از مجموعه ده قسمتی«چونان سرو» است که به سفارش شبکه مستند با تهیه‌کنندگی مصطفی رزاق‌کریمی روی آنتن این شبکه تلویزیونی می‌رود. این فیلم حاصل کارگردانی مشترک قربانعلی طاهرفر و فرزین ریحانی‌راد است.

ریحانی‌راد یکی از کارگردانان مستند درباره اهمیت این فیلم گفت: با این که «به نام پدر» پرتره‌نگاری سیدمحمدحسین مبین است و به ظاهر روایت زندگی او از دوره جوانی تا حضور در جمع جذامیان ایران در منطقه باباباغی تبریز را به تصویر می‌کشد، اما تلاش سازندگان مبتنی بر کنکاش و واکاوی روح بلندی است که بر طریقه درمان و آرمان مقدس پزشکی در تمام دوران تیمارگری این مرد بزرگ سایه انداخته است. این اثر نمایش فراز و فرودها و پیچ و خم‌های زندگی شخصیتی است که تمام هستی‌اش را وقف بیماران می‌کند و آنچه برای خود می‌خواهد، چیزی جز رضایت خداوند و تقرب به او نیست. 

او افزود: فیلم «به نام پدر» به مثابه تلنگری برای جامعه پزشکی ایران است که بخشی از آنها دچار فراموشی تاریخی ناخواسته شده‌اند و حاصل این امر، گسترش شکاف میان پزشکان و بیماران است. بی‌تردید مبین در زمره پزشکانی چون محمد قریب، طبیب ترازِ مدینه فاضله است که امروزه گوهرهایی گرانبها و کمیاب‌ند.

مجری طرح مستندهای «چونان سرو» سعید وزیری است و پیش‌تر نیز سه پرتره محمدعلی اسلامی ندوشن، محمدحسین شهریار و ملک‌الشعرا بهار از این مجموعه از قاب شبکه مستند سیما پخش شده است. تکرار مستند «به نام پدر» جمعه بیست خرداد ساعت ۱۲:۰۰ پخش می‌شود.