گروه سینمایی هنرآنلاین: مراسم معرفی برگزیدگان دوازدهمین دوره جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران و اهدای نشان ایسفا شامگاه ۳۱ اردیبهشت در پردیس سینمایی صبامال برگزار شد.

در ابتدای این مراسم شادی کرم‌رودی که مسئولیت اجرای برنامه را بر عهده داشت، بیان کرد: خوشحالیم از اینکه بعد از دو سال این فرصت فراهم شده دور هم جمع شویم؛ فرصتی که کرونا از ما گرفته بود اما حالا می‌توانیم دور هم جمع شویم، فیلم ببینیم، جایزه بگیریم و دور هم باشیم. فکر می‌کنم حالا که دور هم جمع هستیم بهتر است یادی کنیم از درگذشتگان، از شما می‌خواهم یک دقیقه برای منصور چمنی، داوود امیری، بکتاش آبتین، بابک خرمدین و سعید رضویان سکوت کنید.

مرجان اشرفی‌زاده دبیر این رویداد نیز در ادامه گفت: فقط آمدم عرض خیر مقدم به حاضران داشته باشم، خوشحالم که اینجا جمعیم، دوست دارم از هیات مدیره قبلی و فعلی انجمن فیلم کوتاه ایران که این لطف را داشتند و من را برای دبیری انتخاب کردند، تشکر کنم. وقتی دوستان این پیشنهاد را دادند، فکر کردم بعد از مدت‌ها کاری را انجام می‌دهم که دوست دارم، از همه کسانی که به باور ما باور داشتند و به فیلم کوتاه احترام گذاشتند، همچون مهدی دوایی، رکسانا قهقرایی، آزاده فضلی، پویان صدقی و... تشکر می‌کنم. ما جمع کوچکی بودیم اما سعی کردیم کارها را درست پیش ببریم.

در بخش بعدی این مراسم کلیپی از هیات انتخاب پخش شد که در آن داوران این رویداد با صدای پانته‌آ پناهی‌ها معرفی شدند. همچنین در ادامه شادی کرم‌رودی از راه‌اندازی سینماتک ایسفا خبر داد. سپس کاوه مظاهری، سعید نجاتی و حسام فرهمند روی صحنه آمدند و از پوستر سینماتک ایسفا رونمایی کردند.

کاوه مظاهری در این باره گفت: ایده سینماتک به عنوان یک پاتوق فرهنگی، ایده‌ای سیال بود و استارت آن در هیات مدیره جدید زده شد و به نتیجه رسید. خوشبختانه مجموعه صبامال، خانه فیلم و ایسفا با یکدیگر همکاری کردند تا راه اندازی این سینماتک رقم بخورد؛ اتفاقا جای آن هم در همین صبا مال است که سیستم عضو گیری دارد. برنامه‌های این سینماتک تحت ده عنوان تعریف شده است. نمایش فیلم‌های اول و بلند، نمایش فیلم‌های جوایز سالانه ایسفا، نمایش فیلم‌های خارجی، نمایش افتتاحیه‌ فیلم‌های کوتاه، آرشیو و ضبط فیلم‌های کوتاه و... از جمله این اهداف است. طراح پوستر سینماتک هم هاتف جعفری است.

تجلیل از  یک عمره فعالیت آربی اوانسیان

در این دوره نشان ایسفا به آربی اوانسیان کارگردان سینما و تئاتر، طراح صحنه و مترجم رسید. این هنرمند برجسته بخشی از تاریخ زنده سینما و تئاتر ایران است که سال‌های متمادی است دور از ایران زندگی می‌کند. او که از حدود سال‌های ۱۳۴۰ فعالیت خود را در تئاتر و سینما آغاز کرده،  تاثیری شگرف بر سینمای پیشرو و متفکر ایران داشته و زمینه ساز شکل‌گیری جریان‌های مستقل در سینما بوده است.  

آربی اوانسیان علاوه بر فعالیت گسترده در تئاتر، ساخت تعدادی فیلم کوتاه و فیلم بلند «چشمه» را در کارنامه کاری خود دارد. مجید لشگری که به نمایندگی از آربی اوانسیان در مراسم اهدای دوازدهمین دوره جوایز آکادمی و نشان ایسفا حضور داشت، نشان ایسفا را به پاس تاثیرگذاری و اهمیت این هنرمند پیشکسوت از مسعود امینی تیرانی رییس هیات مدیره انجمن فیلم کوتاه ایران دریافت کرد.

مسعود امینی تیرانی رییس هیات مدیره ایسفا در این باره بیان کرد: آربی آوانسیان برای اینکه مستقل بماند رنج‌ها و مرارت‌ها را به جان پذیرفت و بر سر این موضوع ماند، او سال‌هاست که در ایران زندگی نمی‌کند. آقای لشکری هم کتابی جامع درباره ایشان دارند.

 همچنین متن پیام آربی آوانسیان به این دوره از جوایز در مراسم قرائت شد. 

در این پیام آمده بود: «هستی و جوهر بیان سینما برای افراد محدودی به وجود و مفهوم نور وابسته است؛ نوری که با قدرت خود به کمک ذره‌بین از روزنه به درون رسوخ می‌کند و آنچه به چشم دیده نمی‌شود روی فیلم دیده می‌شود. جام جم نشان ایسفا ما را به چه هدایت می‌کند؟ در تصمیم اهدای این نشان امروز چه حکمتی نهفته است؟ تصاویر و مفاهیم پنهان از طریق نور به ما منتقل می‌شود. در جوانی در مصاحبه‌ای گفته بودم من با شروع هر فیلم سعی می‌کنم خودم را بشناسم از همین رو فکر می‌کنم هر کدام از فیلم‌ها نوعی تمرین برای شناخت خود است. هدف من از ساخت فیلم شناختن صورت درون است. امروز هنوز حیرانم. تردید نداشتم باید بردبار بود»

قبل از اهدای نشان نیز سعید عقیقی در پیامی ویدئویی درباره آربی اوانسیان و جایگاه او در سینمای ایران صحبت کرد و فیلم کوتاه «پاروانا» از ساخته‌های آربی آوانسیان به نمایش درآمد.

در ادامه مراسم برگزیدگان بخش‌های مختلف دوازدهمین دوره جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران (ایسفا) به شرح زیر معرفی شدند:

بهترین فیلم : ارفاق به تهیه کنندگی سولماز وزیرزاده

بهترین کارگردانی داستانی: رضا نجاتی برای فیلم ارفاق

بهترین کارگردانی تجربی: کمال کچوئیان برای فیلم آداپت

بهترین فیلمنامه تالیفی: رضا نجاتی برای فیلم ارفاق

بهترین فیلمنامه اقتباسی: محمد وحدانی برای فیلم آخرین لالایی در تهران

بهترین بازیگر : شبنم دادخواه برای فیلم برای بار دوم

بهترین فیلمبرداری: پویان آقابابایی برای فیلم آخرین لالایی در تهران

بهترین تدوین: عماد خدابخش برای فیلم ارفاق

بهترین صدای فیلم: رامین ابوالصدق برای فیلم هپروت

بهترین موسیقی : اشکان فخاری و سهیل بهنام برای فیلم آخرین لالایی در تهران

بهترین طراحی صحنه: کیوان مقدم برای فیلم آخرین لالایی در تهران

دوازدهمین دوره جوایز آکادمی فیلم کوتاه ایران (ایسفا) به دبیری مرجان اشرفی‌زاده که از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ کار خود را آغاز کرد، بعد از انتخاب آثار و دو مرحله داوری اردیبهشت ۱۴۰۱ به پایان رسید.

عکس: صبا اقرلو