به گزارش هنرآنلاین به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند، تجربی و پویانمایی، این روزها بخشی از تولیدات مرکز گسترش در حوزه مستند پرتره است که شامل شخصیت‌ها و مفاخر دینی، سیاسی، ورزشی و علمی می‌شود. شش مستند درباره چهره‌های به یادماندنی در حوزه دین، فلسفه و فقه در مراحل فنی و آماده سازی است.

«آن مرد بسیار» ساخته احمد شریف‌زاده که مورد حمایت مرکز گسترش قرار گرفته پرتره‌ای از زندگی آیت الله محمدتقی بهجت، عارف گرانقدر از زبان فرزندان ایشان است. «عین صاد» به کارگردانی عبدالرضا نعمت الهی شخصیت، زندگی و زمانه مرحوم آیت الله علی صفائی حائری را روایت می‌کند.

محمود اسعدی این روزها مشغول تدوین «سرفه قناری و سکته کلمات» است که آثار و احوال استاد علامه محمدرضا حکیمی را روایت می‌کند. «آیت الله سید محمود حسینی شاهرودی» نام مستندی از امیر طیبی با موضوع زندگی این عالم شهیر و روحانی برجسته است.

زندگینامه حضرت آیت الله سید مجتبی رودباری عالم برجسته گیلانی، سوژه مستندی از علیرضا جوقه دوست با عنوان «سید مجتبی» است. زندگی آیت الله کوهستانی در مستند «آقاجان» به کارگردانی مصطفی پورمحمدی روایت می‌شود.