به گزارش هنرآنلاین، مجموعه مستند «اقتباس در سینما» به کارگردانی مجتبی سعادت که در ۱۰ قسمت تهیه شده، از چهارشنبه ۲۲ دی‌ در پلتفرم هاشور در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفت و قسمت پنجم این مجموعه از امروز چهارشنبه ۱۸ اسفندماه به اکران می‌رسد.

«اقتباس در سینما» گفتگومحور پیش می‌رود. بخشی از آن به تاریخچه اقتباس می‌پردازد که محمد رحمانیان درباره آن توضیح می‌دهد پس از آن با گویندگی شیرین میناسرشت وارد فضای چالشی و مباحث کارشناسی قسمت‌های بعد می‌شود. در هر قسمت باتوجه به موضوع مورد نظر مباحثی آسیب‌شناسی می‌شود و در پایان هر قسمت یک فیلم اقتباسی را به عنوان پرونده ویژه مورد بررسی قرار می‌دهد.

در قسمت پنجم‌ این مستند فرزاد موتمن، عبدالله اسفندیاری، محمود گبرلو، امیرحسین علم‌الهدی و صوفیا نصراللهی درباره نقش سیاست‌های فرهنگی بر سینمای اقتباسی صحبت می‌کنند. در بخش پرونده ویژه این مجموعه مستند نیز فیلم «خمره» با حضور ابراهیم فروزش کارگردان و بهزاد خداویسی بازیگر اثر بررسی می‌شود.

عوامل «اقتباس در سینما» عبارتند از طراح و کارگردان: مجتبی سعادت، مشاور و برنامه ریز: حسین خلج، دستیار کارگردان: مسعود رضایی فخر، تصویر و تدوین: مجتبی سعادت، صدابردار: محمد حسینی، تیتراژ: معید سعادت، مجری طرح: حسین خلج و رها فریدونی، مدیر تولید: منوچهر محمودی، گرافیست و طراح لوگو: افرا شهروزی، روابط عمومی: فروغ گشتیل.