به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی پروژه، پانصد و چهل و ششمین نشست باشگاه فیلم تهران در فرهنگسرای ارسباران که به اکران و نقد و بررسی فیلم سینمایی «مستطیل قرمز» به کارگردانی حسن و حسین صیدخانی و تهیه‌کنندگی زنده‌یاد سیدعلیرضا سجادپور اختصاص داشت، عصر روز یکشنبه هشتم اسفند در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد.

در این نشست امیرحسین سمیعی معاونت هنری سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، علی عطایی مدیر هنرهای نمایشی سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران، مهدی یوسفی رییس فرهنگسرای ارسباران، احمد میرعلایی تهیه‌کننده، کورش جاهد منتقد، جمشید جهانزاده و محمود مقامی بازیگران فیلم، حسن و حسین صیدخانی کارگردانان «مستطیل قرمز»، برخی از فوتبالیست‌ها و... حضور داشتند.

«مستطیل قرمز» بر اساس دغدغه سازندگانش ساخته شده است

کورش جاهد منتقد گفت: «مستطیل قرمز» بر اساس واقعیت ساخته شده و مستندگونه است و لحن صدا و رتیم بیانی گوینده جنبه مستندگونه فیلم را تقویت می‌کند. این فیلم بر اساس دغدغه سازندگانش ساخته شده است به گونه‌ای که حتی درد از پشت پلان‌های فیلم کاملا حس می‌شود. امیدوارم این فیلم توسط مردم دیده شود. جنگ در کل پدیده وحشتناکی است اما جالب است که در این فیلم مدام به این نکته اشاره می‌شود که زندگی در همین جنگ نیز جریان است. نیازمند نگاه جدیدی در سینمای دفاع مقدس هستیم و امیدوارم این دو برادر با شور و حالی که کار را خود را آغاز کرده و فیلم پُرزحمتی را ساخته‌اند، با وجود همه مشکلاتی که در سینما وجود دارد به راه خود ادامه بدهند.

امید و تلاش در فیلم موج می‌زند

احمد میرعلایی تهیه‌کننده با اشاره به اینکه «مستطیل قرمز» با سختی و مشقت ساخته شده است اما امید و تلاش در آن موج می‌زند، گفت: جوان‌هایی مانند برادران صیدخانی «مستطیل قرمز» را بر اساس دغدغه‌ای که داشته‌ و اتفاقاتی که از نزدیک لمس کرده، ساخته‌اند تا مخاطبان نیز با برخی از اتفاقاتی که در گذشته رخ داده است، آشنا شوند، مظلومیت در صورت افراد و بازی‌ها دیده می‌شود همچنین با تابلویی در فیلم مواجه هستیم که روی آن نوشته است: «ما ایستاده‌ایم» این ایستادگی برای تک تک ما زحمت داشته است اما همچنان مقاوم و در میدان هستیم.

وی با اشاره به اینکه فیلم‌هایی مانند «مستطیل قرمز» باید در دنیا دیده شود، اظهار کرد: ساخت چنین آثاری برای مردم ما زیبنده است و من در همین نشست قصد دارم به شهرداری، سازمان صدا و سیما و حوزه هنری انقلاب اسلامی بگویم که به حمایت خود از این فیلم ادامه دهند تا همه مردم ایران بتوانند آن را ببینند. حتی به برادران صیدخانی هم گفته‌ام که تلاش کنند فیلمشان در سینما دیده شود چرا که لحظه لحظه این فیلم دارای صمیمیت، مقاومت، انسانیت، گذشت و... است.

این تهیه‌کننده تاکید کرد: صداقت خاصی در حرکت دوربین، کارگردانی، بازی بازیگران و... قابل مشاهده است که من از تماشای آن لذت بردم و امیدوارم همه کمک کنند تا این فیلم به خوبی در داخل و خارج از کشور دیده شود. فیلمسازی در کشور ما باید توام با نگاه دقیق و عمیق باشد و من از این ۲ فیلمساز می‌خواهم مسیری را که انتخاب کرده‌اند، به درستی ادامه بدهند و فیلم‌هایشان را در خدمت فرهنگ، محتوا و معنا بسازند تا به مخاطبی که از سالن سینما خارج می‌شود، چیزی اضافه کرده باشند در حقیقت هنرمند مانند یک پزشک است و باید به این مساله توجه کند که مردم به چه چیزی نیاز دارند. ‌

امید به حمایت‌های بیشتر از «مستطیل قرمز»

جمشید جهانزاده بازیگر «مستطیل قرمز» نیز در سخنانی کوتاه عنوان کرد: من از سال‌ها پیش حسن و حسین صیدخانی را می‌شناسم و می‌دانم از صفر شروع و بسیار تلاش کردند و زحمت کشیدند تا بدین جا برسند پس صمیمانه به آن‌ها برای ساخت این فیلم تبریک می‌گویم و امیدوارم که در این راه پُرثمر، پُرقدم و پُرتلاش پیش بروند.

سپس محمود مقامی مدیر تولید «مستطیل قرمز» و بازیگر این اثر با اشاره به اینکه برای اولین بار در سال‌های فعالیتش در عرصه هنر مدیر تولیدی کار را قبول کرده است، گفت: من از صفر تا صد «مستطیل قرمز» با افتخار در خدمت برادران صیدخانی بودم و تلاشم کردم تا در سمت مدیر تولید کار خود را به درستی انجام بدهم البته دوستان نیز در این راه به من کمک کردند.

وی افزود: برادران صیدخانی «مستطیل قرمز» را با عشقی که به شهر و دیار خود دارند، ساختند اگرچه این پروژه کار سنگینی بود و در ابتدا این ترس وجود داشت که آیا این کار به ثمر می‌نشیند یا نه اما چون پروژه به اصطلاح دلی جلو رفت، خدا هم کمک کرد و خوشبختانه کار مورد توجه بزرگان قرار گرفته است.

به گفته بازیگر «مستطیل قرمز»، موضوع حایز اهمیت فیلم برایش جذاب بوده و او را برای حضور در این پروژه ترغیب کرده است.

مدیر تولید «مستطیل قرمز» در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: امیدوارم حمایت‌های بیشتری از این اثر صورت بگیرد تا این ۲ عزیز هم سر ذوق بیایند و تشویق شوند تا کارهای بهتری ارایه بدهند.

«مستطیل قرمز» اثری مستقل است

حسن صیدخانی یکی از کارگردانان «مستطیل قرمز» در ادامه این نشست با اشاره به اینکه تحقیق و پژوهش این فیلم حدود ۶ ماه زمان برده است، اظهار کرد: بیشتر پژوهش این کار به صورت میدانی انجام شده است. از سوی دیگر اتفاقاتی که در این فیلم رخ می‌دهد مانند دستگیری خلبان، مراسم عروسی و... بر اساس واقعیت و بر مبنای اتفاقاتی است که در سال‌های ۶۰ تا ۶۵ رخ داده است. برای ما مهم بود که اثری را خلق کنیم تا ارزش وقت مخاطب را داشته باشد همچنین باید بگویم که این اثر که کاملا بر اساس واقعیت ساخته شده، فیلمی مستقل است.

حسن صیدخانی: سینمای دفاع مقدس در اختیار چندین نفر خاص است در حالی که جوانان فیلمسازی هستند که سوژه‌های نابی در این زمینه دارند و باید به آن‌ها اعتماد شود تا کار کنندوی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به مظلومیت شهدای فاجعه زمین فوتبال چوار گفت:‌ بمباران زمین فوتبال، اوج جنایت جنگ را نشان می‌دهد و شاید نکته حقوق بشری آن همین مساله باشد. شهدای چوار شبانه، در مظلومیت کامل و در بیابانی در منطقه صالح‌آباد ایلام به خاک سپرده شدند.

این کارگردان با اشاره به کسب مدال بلورین و لوح زرین از جشنواره جهانی ficts ایتالیا دریافت کرده است، گفت: زمانی که فیلم در این جشنواره نمایش داده شد، دوستان باور نمی‌کردند چنین اتفاقی در ایران رخ داده باشد. این مساله را مطرح کردم تا بگویم باید به سینمای دفاع مقدس اعتماد کنیم. متاسفانه نسل امروز آشنایی با دفاع مقدس ندارند در حالی که ما باید به دنبال معرفی اصالت خود باشیم. خوشبختانه برای این اثر پروانه دانش‌آموزی نیز صادر شده است و امیدوارم دانش‌آموزان نیز این اثر را تماشا کنند.

مردم ایلام نبودند «مستطیل قرمز» ساخته نمی‌شد

حسین صیدخانی گفت: زمانی که ویروس کرونا در ایران شیوع پیدا کرد ما در روستاهای دور دست شهرهای اصفهان، شیراز، بوشهر، مشهد و... فیلم را اکران کردیم، در جمع‌های مختلف آن را به نمایش گذاشتیم و با دوستان درباره آن صحبت کردیم.

وی با بیان اینکه به این نتیجه رسیده است که سینمای دفاع مقدس در انحصار قرار دارد و هرکس نمی‌تواند در این زمینه کار کند، تصریح کرد: سینمای دفاع مقدس در اختیار چندین نفر خاص است در حالی که جوانان فیلمسازی هستند که سوژه‌های نابی در این زمینه دارند و باید به آن‌ها اعتماد شود تا کار کنند.

صیدخانی در پایان ضمن تشکر از عادل فردوسی‌پور برای حضور در این پروژه خاطرنشان کرد: ایشان انسانی بزرگ و دوست‌داشتنی است و با پروژه ما همکاری کرد همچنین باید از مردم ایلام و چوار تشکر کنم که اگر نبودند این اثر ساخته نمی‌شد. از نظر من نمره بالای این فیلم به خانواده‌های شهدای زمین فوتبال چوار تعلق می‌گیرد که در «مستطیل قرمز» حضور پیدا کردند.