به گزارش هنرآنلاین به نقل از اداره کل روابط عمومی سازمان سینمایی کشور، به منظور بررسی راهکارهای دستیابی کمک و حمایت از اقتصاد هنر و سینمای ایران نشست مشترکی میان مسئولان فرهنگی و سینمایی با محمدرضا پورابراهیمی رییس کمیسیون اقتصادی و اعضای کمیسیون، رئیس کمیسیون بودجه مجلس، معاون سازمان برنامه و بودجه، معاون وزارت تعاون و کار و امور اجتماعی، معاون بانک مرکزی، مدیرعامل بانک کارآفرین و … برگزار شد.

در این نشست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمد خزاعی رئیس سازمان سینمایی، سیدمحمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدمحمد هاشمی معاون حقوقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و از سینماگران منوچهر شاهسواری، غلامرضا موسوی، سیدضیاء هاشمی، سیدجمال ساداتیان، و محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد روایت فتح حضور داشتند.

محمد خزاعی درباره این نشست مشترک گفت: در این جلسه به بررسی راهکارهای دستیابی حمایت از اقتصاد سینمای ایران پرداخته شد و گزارشی از فعالیت‌های جاری، برنامه‌های آتی، مشکلات و کمبودها ارائه کردیم و به مسائل مهم و مباحث کلان اقتصاد سینما پرداخته شد.

وی ادامه داد: البته پیش از این نیز، نشست‌های مشترک و جلسات متعددی برای برنامه ریزی، زمینه سازی و بررسی اختصاص تسهیلات به سینمای ایران در سطوح دیگر برگزار شده بود که فرایندهای مطالعاتی مطلوب و خوبی شکل گرفت.

رئیس سازمان سینمایی با بیان اینکه اقتصاد سینما بسیار ضعیف و شکننده است، تصریح کرد: قطعاً، یکی از مهم‌ترین اولویت‌ها و محورهای فعالیت و سیاستگذاری سینمایی ترسیم وضعیت، چالش‌ها، نیازسنجی، ظرفیت شناسی، تعریف و شناسایی منابع و امکانات برای پویایی سینما و رونق و تقویت آن در سطوح مختلف است.

به گفته وی، بدون تردید، با عزم و نگاه ملی و عدالت محورانه ای که هم در دولت و هم در مجلس شاهد بودم به وضعیت آینده سینما و بهبود و روند رشد آن خوش بین هستم. این گونه نشست‌ها و کارگروه‌های تخصصی و موضوعی کمک می‌کند تا چالش‌ها، راه حل‌ها و ساز و کارهای گوناگون شناسایی بررسی و عملیاتی کنیم.

رییس سازمان سینمایی افزود: در جمع برنامه ریزان اقتصادی گزارش و چشم اندازی از وضعیت زیرساخت‌های سینمای کشور و همچنین، مقایسه‌ای با صنعت سینماسازی در جهان و کشورهای منطقه ارائه دادم، جایگاهی که ما قرار داریم اصلاً قابل مقایسه با این کشورها نیست.

خزاعی با بیان اینکه بزرگترین سرمایه سینمای ایران نیروی انسانی و توانمندی و غنای آنهاست مطرح کرد: در کشورهای منطقه امروز می‌بینیم سرمایه گذاری کلانی برای حوزه سینما، سالن سازی و برگزاری جشنواره‌های سینمایی در حال انجام است. به عنوان مثال عربستان سعودی جشنواره «دریای سرخ» را با بودجه‌های هنگفت طراحی و برگزار کرده است و برای آن برنامه توسعه هم دارد یا کشور امارات متحده عربی جشنواره فیلم دبی را برگزار می‌کند. این نشان می‌دهد منطقه برای آینده سینما نقشه دارد.

وی اضافه کرد: کشور ما با این غنای محتوایی و نیروی انسانی ارزشمند در عرصه هنر و سینما متاسفانه به لحاظ زیرساخت بسیار ضعیف است. اگر بخواهیم در چشم انداز آینده سینمای منطقه در محاق قرار نگیریم ناچاریم به رغم همه مشکلاتی که داریم هم در زمینه تقویت منابع برای امور رفاهی و معیشتی سینماگران و هم در زمینه توسعه سالن‌ها و ظرفیت‌های زیرساختی گام‌های اساسی بر داشته شود.

خزاعی با اشاره به خانواده ۱۰ هزار نفری سینمای ایران در تهران و شهرستان‌ها تاکید کرد: این ظرفیت انسانی سرمایه غنی فرهنگی و اجتماعی به شمار می آیند و باید برنامه ریزی پایداری برای بهره گیری از این پتانسیل بالقوه صورت گیرد.

رئیس سازمان سینمایی عنوان کرد: خوشبختانه این همت و عزم راسخ در مدیران حوزه فرهنگ و هنر و سینما به ویژه آقای اسماعیلی و همکارانش وجود دارد. باید کمک کنیم با همگرایی و هم افزایی یک دوره طلایی برای سینمای ایران رقم بخورد.

به گفته وی، تشریح وضعیت بغرنج سینما از لحاظ اقتصادی و فقدان منابع و اعتبارات مهم‌ترین محور و موضوع این نشست بوده و امیدواریم به نتایج ملموس و واقعی برسد. در این جلسه هزار میلیارد تومان تسهیلات در قالب وام‌های کم بهر برای سرمایه گذاری و سینماسازی، تولید آثار سینمایی، حمایت از محصولات سینمایی و بحث‌های حمایتی در زمینه معیشت و کارگشایی مشکلات خانواده سینما و … درخواست کرده‌ایم.

خزاعی عنوان کرد: همچنانکه وزیر اشاره کرد ۴۰۰ سالن سینما در حال ساخت و احداث داریم که امیدواریم با کمک موثر مجلس و کمیسیون اقتصادی این تعداد سینما را تکمیل کرده و تا پایان سال ۱۴۰۱ به تعداد هزار سینما در کشور، برسیم.

وی در پایان گفت: با چشم انداز ترسیم شده می‌توان خوشبین بود با کمک سازمان برنامه و بودجه، کمیسیون اقتصادی مجلس و منابع بانکی تحولات چشمگیری در حوزه عمران و توسعه زیرساخت‌های سینمایی ایجاد شود.