به گزارش هنرآنلاین، این مجموعه مستند که تولید سال ۲۰۱۹ شرکت Arrow media است، وسایل نقلیه پیشرفته در جهان و چگونگی دستیابی انسان به سرعت بالا را بررسی می‌کند. در اپیزود اول با عنوان «آن سوی اقیانوس‌ها»، انقلاب صنعتی و حرکت کشتی‌ها با موتورهای سریعتر و نوآوری‌هایی که امکان سفر سریعتر اقیانوسی را فراهم کردند، شاهد خواهیم بود.

در اپیزود دوم «آن سوی قاره‌ها»، نوآوری‌های جدید در زمینه ساخت اتومبیل‌های بدون راننده و قطارهای سریع السیر مانند قطار تندرو ژاپن، فناوری "هایپرلوپ یک" که نوع جدیدی از سیستم حمل و نقل است، خودروی پرنده و ... را خواهیم دید.

اپیزود سوم «به سوی آسمان‌ها» نیز به پیشرفت در هواپیمایی با نوآورترین آزمایشگاهای تحقیق و توسعه جهان و همچنین بازنگری اساسی در طراحی هواپیما اختصاص دارد. 

و در اپیزود چهارم یعنی «به سوی فضا»، کاوش در فضا و سفرهای فضایی با سرعت بالا، ساخت راکت نسل جدید، ساخت موشک ساترن ۵ ، ربات‌های کاوشگر، سیاه چاله و کرم چاله و ... را شاهد هستیم.

سه قسمت مستند «سرعت» ، ۱۳ تا ۱۵ آذر، ساعت ۲۲ و قسمت پایانی آن شنبه ۲۰ آذر پخش می‌شود. مجموعه "چهارسوی علم" به کوشش واحد تامین برنامه شبکه چهار سیما، از شنبه تا دوشنبه هر شب ساعت ۲۲ پخش و  روز بعد در ساعت های ۲ بامداد، ۷ و ۱۵  تکرار می‌شود.