گروه سینمایی هنرآنلاین: مراسم افتتاحیه سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران امروز سه‌شنبه، ۲۷ مهرماه در سالن ۸ پردیس سینمایی «ایران مال» برگزار شد.

در ابتدای این مراسم سیدصادق موسوی که دبیری  این رویداد را برعهده دارد، گفت: سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران مثل هر سال در دو بخش ملی و بین‌الملل برگزار می‌شود. امسال از سوی آکادمی اسکار نیز تاییدیه گرفتیم تا در خاورمیانه سومین کشور و در آسیا هفتمین کشوری باشیم که به این مهم دست یافته است.

وی افزود: امسال ۱۲۸ کشور جهان با ۶۴۰۲ فیلم در دبیرخانه آثار خود را ثبت کردند. در بخش ملی نیز ۱۷۷۵ فیلم ثبت‌نام کردند و بعد از رقابت تنگاتنگ ۷ درصد افراد توانستند به این دوره از جشنواره راه پیدا کنند که در بخش داستانی ملی به ۴ درصد و در بخش بین‌الملل به کمتر از ۱ درصد می‌رسد.

دبیر جشنواره ادامه داد: به قصد دانش‌افزایی ۲۰ نشست تخصصی رایگان با عنوان نشست‌های تخصصی مجازی ۳۸-۲۰ نیز از طریق پلتفرم‌ها و اینستاگرام برگزار می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: با تمرکز بر غنای تئوریک سینمای تجربی در این دوره تمرکز جشنواره به این حوزه معطوف شده است و امیدواریم که این رویداد سینمایی فرصت مغتنمی برای کشف استعدادهای تازه به شمار بیاید. از تمامی فیلمسازان سراسر گیتی و به‌خصوص ایران که فرصت اکران آثارشان را به هر دلیلی نداشتیم عذر می‌خواهیم و امیدواریم که فرصت دیده شدن و تشویق شدن را در سایر رویدادها پیدا کنند.

موسوی در ادامه این مراسم، پیام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را که به مناسبت سی‌و‌هشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه ارسال شده بود را قرائت کرد.

متن پیام وزیر فرهنگ به این شرح است:

«هنر، بازآفرینی واقعیت است و اندیشه‌ای که با واقعیت زندگی پیوند نخورد، درختی بی ریشه است. هنر، گزارش واقعه است و هنرمند، گزارنده و جوینده راهگشا. طرح نوساخته‌ای که هنرمند از واقعیت پدید می‌آورد آینه‌ای است در مقابل جامعه و سینما هنری راهبردی، هنری متعالی و رسانه‌ای تاثیرگذار، نافذ و سریع‌الامضاست و در عصر حاضر معرف تاریخ، فرهنگ و تمدن کشورهاست.

فیلم کوتاه، سرآغاز حرکت‌هایی سازنده و ثمربخش است و جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران خاستگاه چشم‌گیر معنویت و اخلاق در فضای عمومی جامعه بوده و به دلیل ارتباط تنگاتنگ‌اش با نسل جوان و نوگرای کشور، افق نگاه آن می‌بایست مبتنی بر نگاهی ملی و انقلابی باشد و امروز در دومین گام انقلاب، با حضور نسل جوان متعهد کار آزموده دانا و پرانگیزه سبب شکوفایی و بالندگی فرهنگ ایرانی اسلامی و زمینه ساز تمدن نوین اسلامی خواهد شد.

به تعبیر رهبر فرزانه انقلاب «هنر سینما بلاشک یک هنر برتر است؛ یک روایت‌‎گر کاملا مسلط-که هیچ روایت‌گری تاکنون در بین این شیوه‌های هنری روایت یک واقعیت و یک حقیقت، تا امروز به این کارآمدی نیامده-و یک هنر پیچیده و پیشرفته و متعالی.

برای هنرمندان و سینماگران سرزمینم، ایران عزیز، موفقیت و سربلندی را آرزومندم.»

در ادامه این برنامه تیزری از این رویداد که توسط بهمن ارک و با نقش‌آفرینی سینماگرانی همچون حامد سلیمان‌زاده، تی‌یام یابنده، امید شمس و… تولید شده بود، به مناسبت آغاز جشنواره سی و هشتم پخش شد.

همچنین در بخش دیگری از این مراسم با پخش کلیپی، از هنرمندانی که سال گذشته جان خود را از دست دادند، یاد شد.

افتتاحیه

معرفی کتاب‌های تازه انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران بخش دیگر این مراسم بود که توسط سعید پوراسماعیلی مدیر فرهنگی و آموزش و سیدجواد میرهاشمی مدیر انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران برگزار می‌شد.

سعید پوراسماعیلی در این باره گفت: انتشارات انجمن سینمای جوانان ایران مدتی تعطیل بود تا دوباره از فستیوال ۳۴ به بعد با تمرکز بر فیلم کوتاه آثار بسیاری در این انتشارات به چاپ رسیدند. از آن‌جا که جان دادن به فیلم از طریق فیلمنامه است، سعی کردیم تمرکز ما بر فیلمنامه فیلم کوتاه باشد. تمرکز این دوره نیز بر محوریت «سینمای تجربی» متکی بود. این در حالی است که گاهی می‌بینیم که جسارت فیلم کوتاه به محاق رفته و صرفا از سینمای بلند روایت‌گری می‌کند.

سپس کلیپی درباره چکیده نظرات سینماگران درباره تاییدیه آکادمی اسکار بر جشنواره فیلم کوتاه تهران پخش شد. همچنین ویدیوی بعدی به مرور اختتامیه دوره سی و هفتم جشنواره اختصاص داشت.

اجرای گروه موسیقی گل‌ها به رهبری مهیار فیروزبخش نیز دیگر برنامه این مراسم بود. همچنین علیرضا افتخاری خواننده پیشکسوت نیز در این برنامه به اجرای آوازی قطعاتی پرداخت و با استقبال خوبی از سوی حاضران مواجه شد.

سی‌وهشتمین جشنواره بین‌المللی فیلم کوتاه تهران به دبیری سید صادق موسوی ۲۷ مهر تا ۲ آبان ۱۴۰۰ (۱۹ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۲۱) برگزار می‌شود.