به گزارش هنرآنلاین، «زومرهای ایرانی» که در صدد بررسی زوایای مختلف زندگی متولدین نیمه اول دهه هشتاد شمسی و طرح دیدگاه‌ها و رویکرد آنان به زندگی و اطرافیانشان است تلاش می‌کند نظر خانواده‌ها و مسئولین امر را به بازگشایی دریچه‌ای جدید در برخورد این نسل از آینده سازان کشور جلب کند.

«زومرها» یا به اصطلاح اعضای نسل زِد (Z) به اولین نسل اجتماعی بشر گفته می‌شود که از بدو تولد و نوجوانی با دسترسی به اینترنت و فناوری دیجیتال قابل حمل رشد کرده است. نسخه‌ای از «زومرهای ایرانی» که پس از تدوین نهایی، مراحل صداگذاری واصلاح رنگ و نور را پشت سر می‌گذارد به دبیرخانه جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت ارسال شده و در انتظار بازبینی هیات انتخاب این رویداد سینمایی است.

امیرحسین خلیل‌زاده کارگردان «زومرهای ایرانی» دانش‌آموخته کارشناسی رشته سینما و دوره عالی کارگردانی اصغر فرهادی است. او تاکنون با دو مستند «پولیس پولیس» و «بهاء‌الدین محمد» نامزد دریافت تندیس بهترین فیلم، کارگردانی و پژوهش در ادوار مختلف جشنواره بین‌المللی «سینماحقیقت» بوده است.

عوامل فیلم مستند بلند «زومرهای ایرانی» عبارتند از ایده اولیه و تهیه‌کننده: سعید الهی/ کارگردان: امیرحسین خلیل‌زاده/ تحقیق و نگارش: منوچهر اکبرلو/ مشاور پژوهشی: سید محمدصادق دهنادی/ تصویربردار: ابوالفضل علایی/ صدابردار: امید اسلامی/ تدوین: محمدرضا آل عبا و بهار سیری/ مدیر تولید: سیدحسین حسینی علایی/ مدیر هنری: بهار سیری/ عکاس: نیما حمیدزاده/ اصلاح نورو رنگ: ناصر فکور/ طراح پوستر: یاسر عزآباد/ آرشیو: آبان منتظری و علی عراقی/ تهیه شده در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی.