گروه سینمایی هنرآنلاین: جانشین رئیس سازمان عتبات عالیات در این مراسم گفت: ستاد عتبات سه ماموریت دارد: اول جمع‌آوری نذورات مردم برای عتبات ایران و عراق، دوم توسعه عتبات و سوم مراسم اربعین که همگی می‌دانیم امسال با شرایط ویژه‌ برگزار می‌شود. سهمیه ما در مراسم اربعین امسال ۱۸ هزار نفر است و با مسائلی مواجه هستیم. اصل مشکل گرفتن ویزا و ترانزیت کردن وسایل است که به شدت دنبال آن هستیم.

نامجو ادامه داد: ستاد عتبات عالیات یک پروژه به مساحت ۲۳۰ هزار متر مربع در نجف اشرف دارد که بالای ۹۶ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. امیدواریم بتوانیم در این شرایط سخت این پروژه و طرح دومی را که در کربلا اجرا می‌شود را به پایان برسانیم. همچنین در حال ساخت صحن حضرت زینب (س) در کربلا هستیم که فاز اول آن ۱۳۰هزار متر مربع است و ۲۵درصد پیشرفت داشته است. توسعه فاز دوم حرم کربلا نیز بر عهده ما گذاشته شده است. 

جانشین رییس سازمان عتبات عالیات در ادامه بیان کرد: پروژه دیگر ما معطوف به صحن امام محمد باقر (ع) در کاظمین است که به تازگی ابلاغ شده و دوستان در حال انجام کارهای آن هستند. البته ما نزدیک به ۷۳ پروژه داریم که پروژه‌های بزرگ را در اینجا معرفی کردیم.

وی همچنین در بخش دیگری از صحبت‌هایش درباره اینکه آیا ستاد عتبات برنامه‌ای برای تولید فیلم و سریال نیز دارد؟ توضیح داد: این جز برنامه‌های هر ساله ماست که اگر فیلمنامه‌ای برای فیلم و سریال به دستمان برسد و مناسب با ماموریت‌های ما باشد، بودجه‌ای برای آن در نظر گرفته شده و برای تولید می‌رود.

نامجو همچنین درباره اینکه سرمایه‌گذاری ستاد عتبات بر مبنای سفارشی است که خود سازمان ارائه می‌دهد گفت: ما مجموعه‌ای داریم که در آن  یکی از معاون‌های سازمان عتبات که معاون فرهنگی ماست، کارهایی به این صورت را با همکاری نخبگان، نویسندگان به انجام می‌رساند. باتوجه به گستره‌ای از ارتباطاتی که داریم، هیچ خلایی را در سازمان برای کارهای فرهنگی حس نکرده و به هیچ وجه خودمان را محدود نکرده و علاقمند به کارهای مناسب با همه عزیزان هستیم‌. 

وی با اشاره به اینکه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی منشا ایجاد ستاد بازسازی عتبات عالیات شده است، یادآور شد: خود این موضوع می‌تواند موضوع خوبی برای پرداختن به آن در فیلم و سریال باشد در حقیقت یکی از پیشنهادهای خوب است که نقش سردار سلیمانی و اهدافی که ایشان دنبال می‌کرد، به تصویر کشیده شود چراکه اگر ایشان اقدام نکرده بود، موکب‌های ما فضای کافی برای استقرار نداشتند.

جانشین رییس ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: موضوع دیگری که می‌تواند دست‌مایه ساخت فیلم و سریال شود، ماجرای بناهایی است که در عراق ساخته شده است که اگر در این اتفاق مشارکت عراقی‌ها و کمک طراحان ایرانی نبود، ساخت و سازها انجام نمی‌شد و این اتفاق خوبی است که ۲ کشور همسایه با هم همکاری می کنند. امیدوارم بتوانیم با دعای خیر مردم اهداف بلند سردار سلیمانی را در عتبات عالیات پیاده کنیم. 

در ادامه این مراسم عوامل برنامه «نشان ارادت» درباره این برنامه به ارائه توضیح پرداختند و از چالش‌های پرداختن به فرم تازه در تلویزیون گفتند.

پویان هدایتی تهیه‌کننده «نشان ارادت» با اشاره به اینکه این برنامه امسال در ۳۰ قسمت تهیه و تولید شده است، بیان کرد: به احتمال زیاد برنامه «نشان ارادت» پس از پایان ماه محرم و صفر شب‌های جمعه مهمان مخاطبان باشد البته لوکیشن برنامه تغییر خواهد کرد و ممکن است بخشی از آن را از کربلای معلی روی آنتن ببریم. 

وی ادامه داد: فصل دوم «نشان ارادت» که هم‌اکنون روی آنتن است، ما از شروع این فصل در سامانه پیامکی و صفحه مجازی مردم به صورت دلی و کاملا اعتقادی با مردم برخورد کردیم و به توسلات مردم نزدیک شدیم در حقیقت کمتر به بُعد رسانه‌ای و بیشتر به بُعد اجتماعی و اعتقادی مردم توجه کردیم. 

تهیه‌کننده «نشان ارادت» تاکید کرد: مجری برنامه با سوالاتی که از مخاطبان می‌پرسد قصد دارد به ذهن آن‌ها که از قشرهای مختلف مانند ورزشی، هنری، اجتماعی، سیاسی و... هستند، نزدیک شود تا مخاطب بتواند با آن‌ها همذات‌پنداری کند چراکه حرف مشترک همه ما چیزی جز امام حسین (ع) نیست.

هدایتی درباره هدایایی که در پایان به مهمانان داده می‌شود، گفت: امسال در برنامه یک حکمی به مهمانان داده می‌شود که تحت پوشش ستاد عتبات است و آن حکم خادم افتخاری حرم امام حسین (ع) است. همچنین تکه‌ای از فرش و سنگ مضجع حرم ایشان برای مهمانان در نظر گرفته شده است. 

وی در ادامه با اشاره به اینکه کسی که برنامه مناسبتی می‌سازد روی لبه تیغ حرکت می‌کند، اظهار کرد: مخاطب تلویزیون در سال‌های اخیر به دلیل نوع گستردگی رسانه‌ها تقسیم شده و از سوی دیگر برنامه‌سازان در دعوت مهمانان با مشکل مواجه‌اند چراکه برخی از آن‌ها ممنوعیت صدا و تصویر در تلویزیون دارند که این مورد تمام سازندگان برنامه تلویزیونی را محدود می‌کند.

تهیه‌کننده «نشان ارادت» با اشاره به جابه‌جایی در پخش قسمتی که سیدجواد هاشمی مهمان برنامه بود، عنوان کرد: روزی که ایشان به «نشان ارادت» آمد، مرحوم علی سلیمانی در بستر بیماری بودن و سیدجواد هاشمی در برنامه درباره علی سلیمانی صحبت کرد. روزی که قرار بود این برنامه پخش شود، علی سلیمانی به رحمت خدا رفت، من تاکید داشتم باید اسم سلیمانی آورده شود اما نیاز به راش‌ها و کلیپ‌هایی داشتیم که آماده نبود و مجبور شدیم این قسمت را دیرتر پخش کنیم در نهایت باید بگویم ممنوع التصویری در کار نبود و این یک شیطنت از سوی برخی رسانه‌ها بوده است.

میلاد جوادی مدیر فرهنگی ستاد بازسازی عتبات عالیات و مجری طرح «نشان ارادت» نیز در سخنانی مطرح کرد: اولین فصل «نشان ارادت» سال ۹۷ روی آنتن رفت. آن زمان پیش از شروع تولید برنامه تصمیم گرفتیم یک تحقیقاتی مبنی بر اینکه چند درصد مردم ستاد را می‌شناسند، نسبت به کار ما آشنا هستند و از ضرورت‌ها و دستاوردهای ما اطلاع دارند، انجام دهیم در نهایت پروژه‌ای را تعریف کردیم تا همه نسل‌ها را بررسی کنیم، در جامعه و فضای مجازی گشتیم و با مشاورانی که در کمیته فرهنگی و رسانه داشتیم مشورت کردیم تا راهکارهایی را برای تولید یک برنامه خوب و در حقیقت شناساندن ستاد بازسازی عتبات عالیات به مردم پیدا کنیم. 

وی ادامه داد: همه مردم به امام حسین (ع) ارادت دارند اما ممکن است به دلایلی از ایشان فاصله گرفته باشند که ما به دنبال پیدا کردن این خلا بودیم. در حقیقت نمایندگان اقشار مختلف را دعوت کردیم که به نمایندگی از آن قشر صحبت کنند و از محبت امام حسین (ع) به خودشان و برعکس بگویند. 

مجری طرح «نشان ارادت» با اشاره به آخرین سخنرانی سردار سلیمانی در جمع خادمان ستاد تصریح کرد: سردار سلیمانی درباره دستاوردهای ستاد گفته است: «ستاد مردمی‌ترین عملی بود که در یک چارچوب انقلابی با استفاده از ظرفیت‌های مردمی بدون نگاه به سمت‌ها، نگاه به عقیده‌ها کرد و همه را در درون خود جای داد.» این جمله نکته کلیدی برای ما داشت و آن این بود که در «نشان ارادت» به سمت‌های مهمان توجه نکردیم چراکه همه عشق امام حسین (ع) دارند.

جوادی تاکید کرد: نقطه برتری برنامه ما نسبت به سایر برنامه‌ها این بوده است که کاملا مردمی و در ساختاری گفتگومحور تولید شده است و اگر توفیق تولید دوباره داشته باشیم در ادامه راه شگفتانه‌هایی برای مخاطبان خواهیم داشت. 

در ادامه این مراسم نوبت به سیدحسین متولیان مجری «نشان ارادت» رسید که در سخنانی گفت: عده‌ای می‌گویند «مخاطب خاص» از شبکه سه روی آنتن می‌رود چه نیاز به تولید «نشان ارادت» است. این حرف درست نیست چراکه هرکدام باید تلاش کنیم روایت مختلف را ارایه دهیم چراکه مخاطب شبکه‌ها و جهان‌بینی‌شان متفاوت است.

وی افزود: به این اعتقاد دارم که باید به گونه‌ای برنامه بسازیم که به تعداد مخاطبان اضافه شود اما متاسفانه باید بگویم رسانه ما ترسو عمل می‌کند و به همین دلیل در فرم نمی‌تواند تغییراتی ایجاد کند. طرح‌هایی را به رسانه‌ها ارایه دادم که درخشان بودند اما مدیران می‌گویند به صلاح نیست. 

متولیان خاطرنشان کرد: باید بگویم که ما از همه انتقادات و پیشنهادات که به باکیفیت‌تر شدن برنامه کمک می‌کند، استقبال می‌کنیم و من خواهش می‌کنم که رسانه‌ها در این زمینه به ما کمک کنند چراکه قطعا ذهن من مجری کامل نیست و یک سر چیزی را که در ۲ سر هست، ندارد. 

محمدعلی بای کارگردان «نشان ارادت» گفت: امسال دومین فصل برنامه «نشان ارادت» روی آنتن رفته است. غالب این برنامه گفتگومحور و آیتم‌هایی برای آن در نظر گرفته شده است. ساختار اصلی این برنامه نسبت به فصل گذشته دستکاری نشده اما فضای گفتگو تغییر کرده و به نوعی صمیمی‌تر شده است. 

وی با اشاره به اینکه «نشان ارادت» ویژه‌برنامه‌ای به مناسبت ماه محرم و صفر است، درباره تشابه آن با برنامه «ماه عسل» و تغییر در ساختار برنامه تصریح کرد: نمی‌توان این برنامه را به دلیل قالب آنکه گفتگومحور است، با «ماه عسل» مقایسه کرد. از سوی دیگر ساختار برنامه قرار نیست از این چارچوب خارج شود چرا که ما محدودیت داریم اما سعی می‌کنیم با مهمانان خود گفتگویی انجام دهیم که همه مخاطبان با سلیقه‌ها و دیدگاه‌های مختلف از آن بهره ببرند و ارتباط برقرار کنند.

در پایان این نشست از تمبر برنامه «نشان ارادت» رونمایی شد.