گروه سینمایی هنرآنلاین: استیون اسپیلبرگ که داستان «گونیز» را برای دانر نوشته بود، به این سینماگر برجسته ادای احترام کرد و او را «چهره برتر بسیاری از گونه‌های سینمایی» دانست. کارگردان برنده اسکار در توصیف فیلمساز فقید نوشت: «همه وجود او کودک بود. همه وجودش قلب بود. محبوب‌ترین مربی، باهوش‌ترین استاد، شدیدترین انگیزه‌دهنده و ماندگارترین دوست. ریچارد دانر با آن خنده‌های خشک و از ته قلب همواره با من می‌ماند.»

دنی گلاور هم که سال ۱۹۸۷ در «اسلحه مرگبار» و تمام دنباله‌های آن با دانر همکاری کرده بود، در پیام تسلیت خود چنین آورده است: «قبل من شکسته است. کار کردن با ریچارد، مل گیبسن و همه اعضای گروه اسلحه مرگبار از افتخارآمیزترین لحظه‌های کارنامه حرفه‌ای من بود. برای همیشه از او سپاسگزارم.» گیبسن هم دانر را فردی سخاوتمند در قلب و روح دانست که «به تمام کسانی که او را می‌شناختند بدون چشمداشت می‌بخشید.»

Donner2

ریچارد دانر در محله برانکس نیویورک به دنیا آمد و کار خود را در دنیای فیلم و سینما با کارگردانی در تلویزیون شروع کرد. پس از آن سراغ سینما رفت و برخی از ماندگارترین و پولسازترین فیلم‌های هالیوود و تاریخ سینما را ساخت. از جمله «طالع نحس» با گرگوری پک و لی رمیک در ۱۹۷۶. این فیلم ترسناک با هزینه دو میلیون دلار ساخته شد و فقط در آمریکای شمالی ۶۰ میلیون دلار فروخت. ضمن اینکه دو دنباله به نسبت موفق هم داشت.

دانر در ۱۹۷۸ روی صندلی کارگردانی «سوپرمن» نشست و آن را با حضور بازیگری تقریبا گمنام یعنی کریستوفر ریو ساخت. با اینکه برخی از نامدارترین ستاره‌های هالیوود گزینه بازی کردن در این نقش بودند، کارگردان ریو را پسندید و فیلم ۳۰۰ میلیون دلار در دنیا فروخت. اکشن ماجراجوایانه و کمدی «گونیز» یا «احمق‌ها» دیگر فیلم موفق کارنامه دانر بود که در ۱۹۸۵ بر پرده سینماها آمد و با فروش بیش از ۶۰ میلیون دلار چشم‌ها را خیره کرد.

Donner1
ریچارد دانر با بروس ویلیس و مُس دف سر صحنه «بلوک ۱۶» در ۲۰۰۶

فیلمساز نیویورکی در ادامه پروژه «اسلحه مرگبار» و دنباله‌های آن را دست گرفت و فیلم اول را با حضور گلاور و گیبسن ساخت. دانر بعدها گفته بود وقتی دو بازیگر اصلی «اسلحه مرگبار» بار اول برای خواندن فیلمنامه دور میز نشستند، دریافت زندگی و حرفه‌اش دست‌کم برای ۱۰ سال آینده دستخوش دگرگونی‌های اساسی شده است. او در ۵۵ سالگی با لورن شولر ازدواج کرد و همراه هم در شرکت فیلمسازی دانرز در ۲۰۰۰ در تولید پروژه بسیار موفق «مردان ایکس» حضور داشتند.