به گزارش هنرآنلاین به نقل از ارتباطات و اطلاع‌رسانی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، مردم شهر در انتظار آزادی بودند و کشور در حسرت آبادی. فرمان که امضا شد دیکتاتور کودکانه گریست و هزینه اتمام دلگیری‌اش شد حصر و حبس. جماعت به شهر محبوس شدند و محتاج گندم و حاکمان ضیافت آهن و آه به راه انداختند و مشعوف سرکوب. دوباره مردی برخاست تا تاریخ شرمنده آیندگان نماند. او شد رهبر مرکز غیبی و این آغاز گمنامی او بود که تا امروز به درازا کشیده است...

این خلاصه‌ای است از داستان یک مستند که می‌خواهد تا حد امکان، غبار فراموشی و بی‌توجهی به اصلی‌ترین چهره پشت پرده جنبش مشروطه را از اذهان بزداید. مستند «علی مسیو» شناختنامه‌ای است مصور برای معرفی و غبارزدایی از شخصیتی که بی‌تردید جنبش مشروطه بدون درایت، حمایت و اصالت او حتی در همان حد محدود هم به ثمر نمی‌شست. علی مسیو با سازماندهی ارتشی سری از میان وطن‌پرستان و آزادیخواهان آذربایجان تحت عنوان مرکز غیبی، سنگ مقاومت در تلاش برای وقوع انقلاب و البته شکستن محاصره تبریز را بنا گذاشت و در این راه از مال و جان و فرزندان خود گذشت.

این مستند محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است. «علی مسیو» مراحل نهایی تصویربرداری را پشت سر می‌گذارد و به تازگی وارد مراحل مقدماتی موشن‌گرافی و تدوین شده است. محمد فرطوسی تهیه‌کننده و محمد مقدم مشاور این پروژه هستند. محسن اسحقی، مهدی مرادپور و مریم فرهمند هم به ترتیب مسوولیت پژوهش، تصویربرداری و هماهنگی اجرایی مستند «علی مسیو» را بر عهده دارند.

مسعود میر روزنامه‌نگار و «علی مسیو» نخستین مستند اوست.