گروه سینمایی هنرآنلاین: فیلم کوتاه «خداحافظ المپیک» ساخته مجتبی پوربخش داستان دختر قایقرانی را روایت می‌کند که در مسیر المپیک با چالش‌های فراوانی مواجه می‌شود. نویسندگی فیلم را بهنام بروجردی برعهده دارد و رامین راستاد، فرج‌الله گلسفیدی، هومن جوادی، مهری آل‌آقا، طاهره عموزاده، اصغر سندوسی، مرتضی قدیری، جابر وثوق، علیرضا شهرستانی و مریم جهانی بازیگران این فیلم کوتاه هستند که تاکنون در جشنواره‌های داخلی و خارجی مختلفی حضور یافته  و جوایزی را از آن خود کرده است.

مجتبی پوربخش مجری ورزشی تلویزیون  و کارگردان این فیلم کوتاه در گفت‌وگو با خبرنگار هنرانلاین درباره چگونگی شکل گیری ایده فیلم کوتاه «خداحافظ المپیک» اظهار کرد: داستان این فیلم برگرفته از یک اتفاق واقعی است. فیلم «خداحافظ المپیک» درباره یک دختر قایقران عضو تیم ملی است که در مرداب انزلی و در حال تمرین فوت می‌کند و جنازه او پیدا نمی‌شود. ضمن اینکه من در مقطع کارشناسی ارشد یک همکلاسی داشتم که او یک دختر داشت و دخترش می‌خواست به مسابقات خارج از کشور اعزام شود ولی به خاطر تحریم‌ها این اتفاق نیفتاد. در تمام مدت شاهد غصه خوردن آن‌ها بودم و دوست داشتم یک روز فیلمی بسازم که بتواند این درد را بیان کند.

او ادامه داد: در تمام سال‌های فعالیت‌ام به عنوان مجری ورزشی دغدغه این را داشتم و حتی سعی می‌کردم در مصاحبه با افراد مختلف در برنامه‌های تلویزیونی  نیز مشکلات بانوان را در ورزش مطرح و ریشه‌یابی کنم. در نهایت تصمیم گرفتم با ساخت فیلم کوتاه درباره این موضوع مهم هم خود را در مقام کارگردان و تهیه کنندگی بسنجم و هم موضوع را به گونه‌ای دیگر مطرح کنم.

این مجری تلویزیون همچنین درباره ارتباط  مخاطبان داخلی و خارجی با موضوع فیلم گفت: تمرکزم روی این نبود که صرفاً بخواهم مخاطب خارجی و جشنواره‌های بین‌المللی را تحت تأثیر قرار بدهم، بلکه بیشتر دوست داشتم یک دردی را بیان کنم. در اوج فشار تحریم‌ها برخی از دولتمردان می‌گفتند تحریم‌ها اثری ندارد، در حالی‌که ما تأثیر تحریم‌ها را در ورزش می‌دیدیم که برخی از ورزشکاران نمی‌توانستند به مسابقات بین‌المللی اعزام شوند. من به‌عنوان یک فردی که کار هنری و فیلمسازی می‌کنم وظیفه داشتم که این اتفاق را به تصویر بکشم تا در ذهن‌ها بماند که تحریم‌های ظالمانه باعث شد که جوان‌های ما از میادین بین‌المللی باز بمانند.  در این حین به بخشی از تأثیرات تحریم مانند گرانی‌ها و سختی‌هایی که مردم و ورزشکاران کشیدند نیز اشاره کردم.

پوربخش در ادامه بیان کرد: ورزش یک زبان بین المللی است و تمامی ملت‌ها در مقاطع سنی متفاوت با آن ارتباط برقرار  می‌کنند. در نتیجه پرداختن به این مبحث علی‌الخصوص برای بانوان که با محرومیت‌های زیادی در این رشته درگیر بودند، برایم اهمیت فراوانی داشت.

او همچنین درباره چرایی پرداخت کمتر به مسائل و مشکلات ورزشکاران در اثار سینمایی توضیح داد: ژانر ورزش در ایران ژانر بسیار مظلومی است. شما ببینید در گیشه سینما با یک فیلم بسیار خوب مانند فیلم «تختی» که بسیار جذاب است چه‌کار کردند. این مشکلی است که ژانر ورزش در ایران با آن مواجه است. به نظرم این موضوع باید کالبدشکافی و بررسی شود تا ببینیم مشکل کجاست. ما داستان‌های ورزشی بسیار خوبی داریم یا نمونه‌های داخلی بسیار خوبی داریم که آن طور که باید و شاید به آن‌ها پرداخته نمی‌شود. به نظرم قضیه فراتر و بزرگتر از این حرف‌هاست.

پوربخش درباره تازه‌ترین فعالیت خود نیز بیان کرد: پروانه ساخت یک فیلم کوتاه دیگر را گرفتم که می‌خواهم روی آن کار کنم. همچنین دو قصه کوتاه دیگر هم دارم. عملاً سه فیلمنامه فیلم کوتاه دارم که اگر شرایط کرونا مساعد شود روی آن‌ها کار خواهم کرد. فیلمنامه یک فیلم بلند نیز  دارم که آن هم در ژانر ورزش است. دوست دارم در آینده در همین ژانر فعالیت کنم.