گروه سینمایی هنرآنلاین: مستند «سمفونی ایران» که نخستین بار در یازدهمین جشنواره «سینماحقیقت» روی پرده رفت ستایشی از موسیقی نواحی است. فیلمی که شخصیت اصلی آن، فریدون شهبازیان آهنگساز مطرح ایرانی است که در هر سفر به منطقه و ملاقات با آوازخوان و نوازنده‌ای، بخشی از تاریخ موسیقی ایران را روایت می‌کند. فیلم انرژی‌اش را از نوازندگانی می‌گیرد که دقایقی قطعات و مقام‌هایی را می‌نوازند که در دست فراموشی است، آواها و نغمه‌هایی که نسل به نسل پیش آمده و بیم آن می‌رود فراموش شوند.

«سمفونی ایران» قصه یک سفر است. سفری که شهبازیان به عنوان یک علاقه‌مند موسیقی مقامی آغاز و تماشاگر را با خود همراه می‌کند. این سفر در عین حال که در ساحت موسیقی است، به وسعت ایران است. از خراسان تا کرمانشاه، از لرستان تا بوشهر ادامه دارد و در هر منزل که استاد شهبازیان با کوله‌ای بر پشت و در قالب مسافر با نوازنده و آوازخوانی همکلام می‌شود، می‌توان عطر موسیقی ایرانی را استشمام کرد.

«سمفونی ایران» تنها درباره موسیقی نیست. قاب‌ها نشاندهنده زیبایی‌های طبیعت بکر ایران است. نوازنده اهل لرستان در دل دشت می‌نوازد و نوازنده اهل کرمانشاه در روستا. هنرمند در پهنه سرزمینی معنا می‌یابد که باشکوه و تاریخی است. طبیعتی کمتردیده‌شده، طبیعتی که مثل موسیقی مقامی در حال فراموش شدن است. تماشای «سمفونی ایران» زنده‌کننده حس و حسرت است. این احساس جاری در فیلم را صدای مسعود رایگان گوینده گفتار متن به خوبی بازتاب داده و به یکی از امتیازهای فیلم تبدیل شده است.

مستند «سمفونی ایران» محصول مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است و شامگاه دوشنبه 30 فروردین از شبکه مستند پخش شد.