به گزارش هنرآنلاین، مجید شیخ انصاری کارگردان و تهیه‌کننده سینما درباره نیاز سینمای ایران به پژوهش، گفت: هر پدیده فرهنگی برای رشد و توسعه نیاز به تحقیق و پژوهش دارد تا نتیجه این پژوهش‌ها در سیاست‌گذاری‌های کلان مورد استفاده قرار گیرد. بدون تحقیق و توسعه نمی‌شود این پدیده را ارزیابی کرد و به اهداف تعیین‌شده برای آن رسید.

وی ادامه داد: بنابراین وجود پژوهش بسیار ضروری و حیاتی است و بدون آن نمی‌توانیم گام منطقی برداریم.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه پژوهش هم در سطح کلان سینما و هم در سطح فیلمسازی مهم است، تأکید کرد: در روش‌‌های فیلمسازی مدرن مرحله «Development» مرحله بسیار مهمی است. در این مرحله، روحی که فیلم‌ بعداً خواهد داشت به آن تزریق می‌شود و اگر فیلمی این مرحله را پشت سر نگذاشته باشد، نمی‌تواند فیلم ماندگاری باشد.

شیخ انصاری با بیان اینکه در حال حاضر پژوهش در سینمای ایران انجام می‌شود، توضیح داد: سازمان‌هایی که به شکل مستقیم متولی امر سینما در ایران هستند واحد‌هایی مختص پژوهش دارند و سالیانه فعالیت انجام می‌دهند، اما متأسفانه آن‌ها چشم‌انداز بالادستی مدونی ندارند که بر اساس یک طرح تکه‌های یک پازل را تکمیل کنند و باعث رشد سینمای ایران شوند.

وی در ادامه گفت: گاهی نتایج پژوهش‌ها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و در برخی موارد اهمیت یا اعتبار خود پژوهش زیر سؤال است. این موارد از دلایلی هستند که علی‌رغم وجود پژوهش در سینمای ایران باعث می‌شوند تا پژوهش‌های ما نتایج ملموسی نداشته باشند.

شیخ انصاری بیان داشت: در مرحله نگارش فیلمنامه همیشه یک تصور عمومی نسبت به پژوهش وجود دارد که معمولاً در سینمای ایران اتفاق می‌افتد اما در فیلم‌هایی که دارای ویژگی‌های خاصی هستند نیز پژوهش اتفاق می‌افتد که باعث بهینه شدن شرایط تولید فیلم می‌شود.

وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که پژوهش چه در مدت‌زمان فیلمبرداری و چه در حوزه تأمین هزینه‌های فیلم یا حتی در قسمت فروش می‌تواند مؤثر باشد. پژوهش در خصوص ساخت یک فیلم تاریخی در پایین‌ترین سطوح قرار دارد و بسیار بدیهی و طبیعی است.

این کارگردان درباره اینکه چرا پژوهش در سطوح مختلف فیلمسازی در ایران وجود ندارد، گفت: آداب تولید هر چیزی را فضای کلی آن فرایند مشخص می‌کند. در حال حاضر منابع مالی کم است و اکران با مشکل مواجه شده است؛ معمولاً این مشکلات و موانع هستند که باعث می‌شوند ما به سمت پژوهش برویم و بخواهیم منشأ مشکلات را پیدا کنیم.

وی تأکید کرد: این مسائل مبنای پژوهش‌های عمیق قرار می‌‌گیرند که گاهی مورد استفاده و توجه قرار می‌گیرند و گاهی رها می‌شوند. اما بی‌توجهی به مسئله پژوهش باعث عقب‌افتادگی مداوم و عدم موفقیت می‌شود. گاهی نگرانی وجود دارد که ممکن است پژوهش به هزینه‌های فیلم باری اضافه کند، درحالی‌که هزینه پژوهش چندان زیاد نیست، ضمن اینکه تأثیر بسیار مهمی در درآمد فیلم دارد که می‌تواند هزینه پژوهش را توجیه کند.

اختتامیه چهارمین دوره جایزه پژوهش سال سینمایی اردیبهشت ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.