سرویس سینمایی هنرآنلاین: برگزارکنندگان جشنواره فیلم کن روز چهارشنبه تاریخ برگزاری دوره پیش رو این رویداد سینمایی را اعلام کردند.

جشنواره بار دیگر به خاطر پاندمی کووید-۱۹ با تاخیر برگزار خواهد شد. این تصمیم بعد از جلسه روز سه‌شنبه اعضای هیئت مدیره جشنواره کن اتخاد شد.

جشنواره کن ۲۰۲۱ طبق برنامه قبلی قرار بود ۱۱ تا ۲۲ مه (۲۱ اردیبهشت تا ۱ خرداد ۱۴۰۰) برگزار شود، اما این تاریخ با توجه به محدودیت‌های جدید در فرانسه در واکنش به موج تازه گسترش ویروس کرونا، به نظر عملی نمی‌آمد. اکنون قرار است جشنواره کن از سه‌شنبه ۶ ژوئیه (۱۵ تیر) تا شنبه ۱۷ ژوئیه (۲۶ تیر) برگزار شود. ورایتی هفته پیش گزارش داد برگزارکنندگان جشنواره فاصله ۵ تا ۲۵ ژوئیه را برای برگزاری این رویداد در نظر گرفته‌اند.

در یک سال عادی، برگزاری جشنواره کن در ماه ژوئیه ممکن است به مذاق هتلداران خوش نیاید، چرا که کن برای گردشگری یکی از شهر‌های پرطرفدار منطقه ساحلی فرنچ ریویرا در جنوب شرقی فرانسه است. ماه‌های ژوئیه و اوت در حالت عادی بهترین فرصت برای گردشگرانی است که به تعطیلات می‌آیند و ازاین‌جهت هتل‌ها عموماً پر هستند؛ هرچند پاندمی به لحاظ اقتصادی آسیب زیادی به صنعت گردشگری وارد کرده و بیشتر هتل‌های بلوار کروآزت در خطوط ساحلی کن ماه‌هاست که تعطیل هستند.

کن اوایل امسال هفتاد و سومین دوره خود را که قرار بود از ۱۲ تا ۲۳ مه (۲۳ اردیبهشت تا ۳ خرداد) برگزار شود، به خاطر شیوع کروناویروس لغو کرد. برگزارکنندگان جشنواره تا مدت‌ها به دنبال گزینه‌هایی برای برپایی دوره ۲۰۲۰ بودند، اما درنهایت نتوانستند این کار را انجام بدهند. به دنبال آن، دیگر جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های بازرگانی در کن نیز یکی بعد از دیگری تعطیل شدند.

برگزارکنندگان جشنواره بعداً اسامی ۵۶ فیلم را که قرار بود  در بخش رسمی هفتاد و سومین جشنواره فیلم کن به نمایش درآیند، اعلام کردند که انیمیشن "روح" ساخته پیت داکتر تولید شرکت پیکسار، فیلم پرستاره "گزارش فرانسوی" به کارگردانی وس اندرسن سینماگر آمریکایی و فیلم بریتانیایی "مانگرو" ساخته استیو مک‌کویین کارگردان فیلم برنده اسکار "۱۲ سال بردگی"، جزو آن‌ها بودند.

برخلاف دوره‌های قبل، اسامی فیلم‌های بخش رسمی نه در زیرگروه‌هایی چون مسابقه، نوعی نگاه و خارج از مسابقه بلکه در قالب عناوینی چون وفادار (یا کسی که پیش از این حداقل یک بار انتخاب شده)، تازه‌واردها و فیلم‌های اول اعلام و تائید شد که هر کدام از این فیلم‌ها هنگام اکران عمومی یا نمایش در جشنواره‌های سینمایی مشخص، مهر تأیید کن را خواهند داشت.

برگزارکنندگان جشنواره می‌گویند هر چه در توان دارند انجام می‌دهند که سناریو امسال در جشنواره ۲۰۲۱ تکرار نشود. انتظار می‌رود اسپایک لی سینماگر آمریکایی که به‌عنوان رئیس داوران بخش مسابقه اصلی هفتاد و سومین دوره جشنواره فیلم کن معرفی شد، اما به خاطر لغو جشنواره نتوانست کار خود را انجام بدهد، به‌عنوان رئیس داوران جشنواره ۲۰۲۱ معرفی شود.