به گزارش هنرآنلاین به نقل از ایسنا، عبدالعلی علی‌عسکری، رئیس سازمان صدا و سیما صبح یکشنبه ۱۴ دی در همایش علمی رسانه و مکتب سلیمانی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، با بیان اینکه "این همایش اجلاسی علمی برای تحقیق درباره شخصیت و مکتب سردار سلیمانی است" اظهار کرد: دستاورد این تحقیقات برای ترویج گفتمان انقلاب اسلامی و همچنین جوانان مؤثر خواهد بود.

وی خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی اهل تقوا بود و یک انسان متقی بود و دیدیم که چگونه انسانی که خودش تلاش می‌کرد ناشناخته باشد، خداوند او را به جهانیان شناخت.

رئیس صدا و سیما گفت: شهید سلیمانی مظهر ایمان، تقوا و توکل بود و یک عمر تلاش کرد و در مکتب رهبری بود؛ چه زمانی که در دفاع مقدس تلاش می‌کرد به عنوان یک فرمانده شجاع و مخلص باشد و چه در زمان انتصاب به فرماندهی نیروی قدس، اقدامات راهبردی و بزرگی برای مقاومت اسلامی انجام داد. آنچه که سیاست‌های راهبردی انقلاب بود را در منطقه محقق کرد. او به همه ملت‌های امت اسلامی خدمت کرد و از آن‌ها حمایت کرد و در نهایت سید شهدای مدافع حرم و شهدای مقاومت اسلامی شد. شهید سلیمانی زیر سایه امام حسین (ع) جهاد می‌کرد.

علی‌عسکری با اشاره خاطرات خود از شب شهادت سردار سلیمانی اظهار کرد: قبل از سحر با من تماس گرفته شد و گفتند که حاج آقا مجتبی است؛ تعجب کردم و وقتی گوشی را گرفتم ایشان خیلی آرام و ساده گفت که حاج قاسم در فرودگاه بغداد شهید شد؛ ما به سرعت به سازمان صدا و سیما آمدیم و قبل از اذان صبح همه معاونان سازمان را صدا زدم و اینجا جلسه‌ای تشکیل دادیم و تصمیم گرفتیم که زینب‌وار شهادت او را برگزار کنیم و زینب‌وار مرثیه سردار سلیمانی را از آن لحظه تا الان برگزار کردیم.

وی با تاکید بر اینکه شهید سلیمانی یک کادر همه جانبه نظام، یک شخصیت چند ساحتی و انسانی چند بعدی بود، گفت: شخصیت سردار سلیمانی دارای پنج ساحت مهم بود؛ این شخصیت بزرگ یک مؤمن انقلابی و ولایی بود. شهید سلیمانی دارای ایمان خالص و از یک عرفان الهی بهره‌مند بود؛ کسی که می‌خواهد با نظام سلطه مبارزه کند باید مثل امام و رهبری دارای عرفان الهی باشد. او دارای سجایای اخلاقی کامله‌ای بود و به ولایت فقیه و تبعیت کامل از رهبری به عنوان ولی فقیه زمانه معتقد بود.

رئیس صدا و سیما خاطرنشان کرد: سردار سلیمانی به شدت انقلابی بود و با جاذبه انقلابی و معنوی که داشت دارای توانمندی برای جذب جوانان انقلابی بود و با این توانمندی توانست جوانانی را از ملت‌های مختلف جذب و گروه‌های جهادی و در نهایت مقاومت را شکل دهد.

علی‌عسکری افزود: ساحت دیگر شخصیت شهید سلیمانی نظامی، جهادی و امنیتی است. این بعد نیازمند پرداخت بسیار است؛ او یک فرمانده متفکر و نظریه‌پرداز جنگ در دوران دفاع مقدس و در منطقه بود. ساحت سوم شهید سلیمانی این بود که او یک انسان سیاسی، انقلابی و بسیار با بصیرت بود؛ او هم سیاست و هم دیپلماسی انقلابی را می‌شناخت. او دارای توان طراحی راهبردی سیاسی ـ امنیتی برای مبارزه با مستکبران و نظام سلطه بود و هم نظامی‌گری و مبارزه را می‌دانست و هم به لحظه حادثه می‌دانست که چه زمان باید به یک مذاکره انقلابی منفعت خون‌های ریخته شده را به نفع ملت‌ها جذب کند.

وی ساحت چهارم شهید سلیمانی را ساحت اقتصادی و اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و گفت: وقتی ملتی در حال جنگ با استکبار و صهیونیسم است آن‌ها سعی می‌کنند تا زیر ساحت‌های آن کشور را از بین ببرند و آن ملت را علیه نظام خود بشورانند اما سردار سلیمانی در این عرصه بصیرت بالایی داشتند؛ او مقاومت اقتصادی را لازمه مقاومت ملت‌ها می‌دانست. سردار سلیمانی اگرچه مراقب دین بود، مراقب دنیا، زندگی و معیشت ملت‌های تحت ستم هم بود. سردار سلیمانی در ایجاد مراودات اقتصادی بین کشورهای اسلامی برای پوشاندن ضعف‌های آن‌ها و استفاده از یکدیگر مدبرانه عمل کرد؛ میان ایران و لبنان، سوریه و افغانستان طراحی‌های هوشمند اقتصادی ایجاد کرد؛ اخیراً نیز با کمک نیروی قدس بنزین و نفت را به آنجا رساندیم و توانستیم به ونزوئلا کمک کنیم. همچنین مشورت و کمک در زمینه پیشرفت اقتصادی و بازسازی زیرساخت‌های اقتصادی کشورهای درگیر در جنگ از دیگر اقدامات شهید سلیمانی بود.

رئیس سامان صدا و سیما خاطرنشان کرد: ساحت پنجم شهید سلیمانی فرهنگی و رسانه‌ای بود؛ او ذاتاً شخصیتی فرهنگی بود و هنر و رسانه را می‌شناخت. هویت بخشی به جبهه مقاومت و گفتمان و فرهنگ ساری برای این جبهه یکی از دستاوردهای شهید سلیمانی بود.

علی‌عسکری با بیان اینکه هوش سرشار شهید سلیمانی که برآمده از ایمان و بصیرت او بود، رابطی میان این پنج ساحت بود، اظهار کرد: هوشمندی شهید سلیمانی از او یک شخصیت استثنایی و قهرمان جهانی ساخت. امیدواریم جریانات فعال در جبهه مقاومت بعد از سردار سلیمانی همچنان در برابر استکبار و نظام سلطه بایستد و روزی را ببینیم که آمریکای جنایتکار از منطقه پاک‌سازی شده‌اند.