سرویس سینمایی هنرآنلاین: حلقه منتقدان فیلم نیویورک (NYFCC)، یکی از گروه‌های پیشگام در فصل جوایز سینمایی و از مهم‌ترین گروه‌های منتقدان فیلم در آمریکا، جمعه‌شب بهترین‌های دنیای سینما در سال ۲۰۲۰ را معرفی کرد. رای گیری از اعضای گروه برای انتخاب برترین‌های سال آنلاین انجام شد و بیش از پنج ساعت طول کشید.

"اولین گاو" به کارگردانی کلی رایکارت کارگردان و فیلمنامه‌نویس آمریکایی جایزه بهترین فیلم سال را برد. این فیلم با بازی جان ماگارو، اوراین لی، توبی جونز، یوئن برمنر، آلیا شوکت و رنه اوبرژونوا، اولین بار در دنیا در بخش مسابقه بین‌الملل هفتادمین جشنواره فیلم برلین نمایش داده شد.

فیلمنامه "اولین گاو" را رایکارت و جاناتان ریموند رمان‌نویس آمریکایی از روی رمان "نیمه عمر" (۲۰۰۴) اثر ریموند نوشته‌اند. داستان در دهه ۱۸۲۰ روی می‌دهد و درباره دوستی "کوکی" فیگوویتز یک آشپز ماهر و یک کارگر مهاجر چینی (لی) به نام کینگ لو است. "کوکی" به غرب آمریکا سفر می‌کند و در اورگن عضو گروهی می‌شود که کارشان تجارت پوست حیوانات است. او با لو که رؤیاهای خودش را دنبال می‌کند دوست می‌شود. این دو آرزو دارند پولدار شوند و طبعاً برای این کار به سرمایه اولیه نیاز دارند. لو به این اشاره می‌کند که یک گاو به منطقه رسیده است: اولین گاو، و این حیوان به شکلی عجیب توجه‌ها را به خود جلب کرده است. این گاو متعلق به یک مرد انگلیسی عجیب و غریب (جونز) است. اینجاست که نقشه‌ای به ذهن دو مرد آواره می‌رسد: این که در دل شب یواشکی به علفزار بروند و از شیر این گاو برای درست کردن کیک‌های روغنی استفاده کنند. کار آن‌ها می‌گیرد و...

از سوی دیگر، حلقه منتقدان فیلم نیویورک، کلویی ژائو کارگردان، فیلمنامه‌نویس و تهیه‌کننده چینی را برای "سرزمین آواره‌ها" به‌عنوان بهترین کارگردان معرفی کرد. این فیلم سپتامبر پیش جایزه شیر طلایی بهترین فیلم جشنواره ونیز را برد و بعد در جشنواره فیلم تورنتو جایزه فیلم برگزیده تماشاگران یا جایزه انتخاب مردم را از آن خود کرد.

فرانسیس مکدورمند بازیگر برنده اسکار در ادیسه جاده‌ای "سرزمین آواره‌ها" نقش فِرن، یک زن بیوه شصت و چند ساله را بازی می‌کند که وقتی در رکود مالی بزرگ اواخر دهه ۲۰۰۰ و اوایل دهه ۲۰۱۰، همه چیز خود را از دست می‌دهد، با یک ون از امپایر در نوادا راهی سفری جاده‌ای می‌شود و مثل یک آواره امروزی زندگی می‌کند.

در همین حال، فیلم تحسین‌شده "هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه" به کارگردانی الایزا هیتمن دو جایزه NYFCC را از آن خود کرد: بهترین بازیگر زن برای سیدنی فلنیگن و بهترین فیلمنامه برای هیتمن.

این فیلم فوریه پیش جایزه بزرگ هیئت داوران جشنواره برلین را دریافت کرد و پیش از آن نیز در جشنواره فیلم ساندنس برنده جایزه ویژه داوران بخش مسابقه فیلم‌های داستانی آمریکایی شد. "هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه" یک فیلم با موضع سقط جنین است و با الهام از یک داستان واقعی تراژیک ساخته شده است. فیلم درباره دو دختر نوجوان، اوتمن (با بازی فلنیگن)، ۱۷ ساله، و دختر عمویش اسکایلر (رایدر) در ناحیه‌ای روستایی در پنسیلوانیا است که بعد از بارداری ناخواسته اوتمن، در جستجوی کمک پزشکی به نیویورک سیتی سفر می‌کنند.

"هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه" با الهام از ماجرای ساویتا هالاپ‌پاناوار یک زن هندی ساکن ایرلند ساخته شد که مسئولان بیمارستان گالوی با این استدلال که پاسخ مثبت به درخواست سقط جنین او مغایر با قوانین ایرلند است، با خواسته وی مخالفت کردند. هالاپ‌پاناوار در اثر عفونت ناشی از سقط جنین درگذشت و مرگ او با واکنش‌های گسترده همراه بود که درنهایت در ۲۰۱۸ باعث تغییر قانون ممنوعیت سقط جنین در این کشور شد.

"۵ هم‌خون" تازه‌ترین ساخته اسپایک لی نیز برنده دو جایزه شد. دلروی لیندو برای بازی در نقش یک کهنه‌سرباز جنگ ویتنام جایزه بهترین بازیگر مرد را برد و جایزه بهترین بازیگر مرد مکمل به چادویک بوزمن برای بازی در نقش یک سرباز رسید. "۵ هم‌خون" درباره چهار کهنه‌سرباز پابه‌سن‌گذاشته جنگ ویتنام است که در جستجوی بقایای رهبر گروه خود (با بازی بوزمن)، همین‌طور گنجینه‌ای که دفن کردند، به این کشور برمی‌گردند.

حلقه منتقدان فیلم نیویورک در ۱۹۳۵ تشکیل شد. این گروه در حال حاضر شامل حدود ۵۰ منتقد فیلم و خبرنگار فعال در روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، مجلات و رسانه‌های آنلاین در نیویورک ازجمله مجله نیویورک، نیویورکر، ویلیج وویس، ایندی‌وایر و ورایتی است.

این گروه سال گذشته "ایرلندی" مارتین اسکورسیزی را به عنوان بهترین فیلم سال انتخاب کرد. آن فیلم بعداً نامزد ۱۰ جایزه اسکار شد.

از برندگان بهترین فیلم به انتخاب حلقه منتقدان فیلم نیویورک در سال‌های اخیر می‌توان به "رُما"، "لیدی برد"، "لا لا لند"، "کارول"، "بچگی"، "حقه‌بازی آمریکایی"، "۳۰ دقیقه بامداد"، "شبکه اجتماعی"، "میلک" و "یونایتد ۹۳" و فیلم‌های برنده اسکار بهترین فیلم شامل "هنرمند"، "قفسه درد" و "پیرمردها کشوری ندارند" اشاره کرد. در یک دهه گذشته، "کارول" تنها فیلم برگزیده این گروه بوده که نتوانست نامزد اسکار بهترین فیلم شود.

فهرست برندگان جوایز حلقه منتقدان فیلم نیویورک به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "اولین گاو" (First Cow) به کارگردانی کلی رایکارت

بهترین کارگردان: کلویی ژائو برای "سرزمین آواره‌ها" (Nomadland)

بهترین بازیگر مرد: دلروی لیندو برای "۵ هم‌خون" (Da 5 Bloods)

بهترین بازیگر زن: سیدنی فلنیگن برای "هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه" (Never Rarely Sometimes Always)

بهترین بازیگر مرد مکمل: چادویک بوزمن برای "۵ هم‌خون"

بهترین بازیگر زن مکمل: ماریا باکالووا برای "بورات فیلم بعدی" (Borat Subsequent Moviefilm)

بهترین فیلمنامه: الایزا هیتمن برای "هرگز، به‌ندرت، گاهی اوقات، همیشه"

بهترین فیلمبرداری: "تبر کوچک" (Small Axe) – هر پنج فیلم

بهترین فیلم اول: "نسخه ۴۰ ساله" (The 40-Year-Old Version) به کارگردانی رادا بلنک

بهترین فیلم انیمیشن: "گرگ‌گردها" (Wolfwalkers) به کارگردانی تام مور و راس استیوارت (ایرلند/لوکزامبورگ/فرانسه/آمریکا/بریتانیا)

بهترین فیلم خارجی‌زبان: "باکورائو" (Bacurau) به کارگردانی کلبر مندوسا فیو و ژولیانو دورنلیس (برزیل)

بهترین فیلم غیرداستانی: "زمان/دوران زندان" (Time) به کارگردانی گرت بردلی

جایزه ویژه: کینو لوربر

علی افتخاری