به گزارش هنرآنلاین، آیین بزرگداشت این دوره‌ سینما حقیقت به زنده‌یادان استاد منوچهر طیاب، خسرو سینایی، اکبر عالمی و حمید سهیلی اختصاص یافته است که امسال بصورت آنلاین برگزار خواهد شد.

منوچهر طیاب سال 1316 در تهران بدنیا آمد. او دانش‌آموخته‌ رشته معماری در دانشگاه فنی وین و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینما و تلویزیون از دانشکده سینمایی آکادمی دولتی موسیقی و هنرهای نمایشی اتریش بود. سال گذشته و در جریان برگزاری سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، ضمن نکوداشت استاد منوچهر طیاب و نمایش آثار منتخب وی، از این پیشکسوت سینمای مستند با اهدای نشان فیروزه حقیقت تقدیر بعمل آمد. استاد طیاب شهریورماه 99 به دلیل ابتلا به بیماری سرطان، در شهر وین اتریش درگذشت و در آرامگاه مرکزی این شهر به خاک سپرده شد.

خسرو سینایی متولد سال 1319 در شهر ساری؛ نویسنده، کارگردان سینما، مستندساز و آهنگساز ایرانی، در کارنامه‌ هنری خود آثاری چون "تهران امروز"، "هیولای درون"، "مرثیه گمشده"، "یار در خانه"، "در کوچه‌های عشق"، "کوچه پاییز"، "عروس آتش"، "گفتگو با سایه"، "مثل یک قصه"، "کویر خون"، "جزیره رنگین" را به ثبت رسانده است. در چهارمین دوره‌ جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت که 10 سال پیش برگزار شد،  از این فیلمساز مؤلف تقدیر بعمل آمده بود. سینایی که از بیماری کمردرد و عفونت داخلی رنج می‌برد، پس از بستری شدن در بیمارستان و عمل مهره‌های کمر، به دلیل ابتلا به بیماری کرونا، در مرداد 99 جان به جان آفرین سپرد.

دکتر اکبر عالمی متولد سال 1324 در شهر اهواز و فارغ‌التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک دانشگاه تهران، دانشگاه تربیت مدرس و دارای مدرک دکترای سینما از انگلستان بود. او در عرصه‌ مستندسازی، بیشتر در زمینه‌ ساخت مستندهای صنعتی فعالیت داشت و بیش از 30 اثر مستند صنعتی را برای صنایع داروسازی، پتروشیمی، نساجی و... کارگردانی و تهیه کرد. وی مهرماه 99 در حالی که مشغول ساخت مستندی با موضوع کرونا بود، به دلیل ابتلا به این ویروس مرموز درگذشت.

حمید سهیلی مظفر سال 1327 در تهران متولد شد و در طول 40 سال فعالیت فرهنگی، هنری، بیش از یکصد مستند ایران‌شناسی را تهیه و کارگردانی کرد. سال 1398 مجموعه 33 قسمتی "معماری ایرانی" حمید سهیلی که طی سال‌های 62 تا 71 ساخته شده بود، توسط یونسکو ثبت جهانی شد. وی آخرین فیلم خود "قزوین: کتابت، خوشنویسی، فرهنگنامه" را در مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه و کارگردانی کرد. در این فیلم مستند حرکت تاریخی خط و خوشنویسی و کتابت و فرهنگنامه، از گذشته‌های دور تا زمان معاصر، مورد بررسی قرار می‌گیرد. این مستندساز باسابقه‌ی میراث فرهنگی ایران، پس از یکدوره طولانی بیماری دیابت، شامگاه سی‌ام شهریورماه 98 به دیار باقی شتافت.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی سازمان امور سینمایی کشور، چهاردهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینما حقیقت" را به دبیری محمد حمیدی مقدم، از 25 آذر تا 2 دی‌ماه 99 و با توجه به شیوع جهانی بیماری کووید 19 بصورت مجازی و نمایش برخط (آنلاین) برگزار خواهد کرد.