به گزارش هنرآنلاین، "قصه  آرشاک" مستند پرتره آرشاک قوکاسیان دوبلور ایرانی، تولید جدید شبکه مستند سیما برای نخستین بار یکشنبه 16 آذر ساعت 21  از تلویزیون پخش می‌شود.

"قصه آرشاک" سیزدهمین مستند از مجموعه مستندهای دوبله و صدا به تهیه‌کنندگی و کارگردانی ابوالفضل توکلی است و در ۵۷ دقیقه به جنبه‌های مختلفی از زندگی کاری استاد قوکاسیان می‌پردازد.

قوکاسیان متولد ۶ مهر ۱۳۲۳ اولین دوبلور مسیحی ایرانی است، او در فاصله سال‌های ۱۳۳۹ تا اوایل سال ۶۲ به جای شخصیت‌های جوان در بسیاری از فیلم‌های سینمایی و سریال‌های ایرانی و خارجی گویندگی کرده‌است. سپس به کانادا مهاجرت می‌کند و سال ۸۷ مراحل بازگشت ایشان به ایران انجام شده و به دنیای دوبله بازمی‌گردد.

این هنرمند تا امروز آثار درخشانی از خود بر جای گذاشته است، با این همه صدای او برای نقش "سعید" در سریال "دایی جان ناپلئون" در یادها مانده است. در فیلم‌های خارجی نیز مهمترین نقش گویی او در فیلم "محمد رسول الله (ص)" به جای شخصیت عمار است.

قوکاسیان در "قصه آرشاک" درباره ورودش به دوبله، دلایل مهاجرت و فعالیتش در کانادا و  همچنین  اتفاقی که منجر به بازگشت این دوبلور پیشکسوت به ایران شد، صحبت خواهدکرد.

"قصه  آرشاک"  یکشنبه 16 آذر ساعت 21  از  شبکه مستند پخش می شود و تکرار آن روز بعد ساعت 2 بامداد و 9 صبح خواهد بود.