به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سی و هفتمین دوره جشنواره جهانی فیلم‌های ورزشی میلان از ۱۷ آبان‌ در ایتالیا آغاز به کار کرد و تا ۲۱ آبان ادامه دارد.

در این دوره‌ جشنواره، فیلم‌های مستند "جایی برای فرشته‌ها نیست" ساخته سام کلانتری و "ملوانان تنها به دریا نمی‌روند" به کارگردانی الله‌کرم رضایی‌زاده که در این مرکز تهیه شده‌اند، همراه با مستند "شهسوار" ساخته علی شاه‌محمدی به نمایندگی از سینمای مستند ایران حضور دارند.

جشنواره میلان از مهم‌ترین جشنواره‌های ورزشی دنیا است که امسال به دلیل بیماری کووید-۱۹ به‌صورت آنلاین برگزار می‌شود. در این جشنواره ۱۴۰ فیلم ورزشی از میان بهترین و موفق‌ترین فیلم‌های ورزشی دنیا به نمایش درمی‌آیند که این آثار توسط کمیته بین‌المللی المپیک انتخاب شده‌اند.

پخش بین‌المللی "جایی برای فرشته‌ها نیست" و "ملوانان تنها به دریا نمی‌روند" بر عهده مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی است.

"جایی برای فرشته‌ها نیست" مستندی درباره‌ تیم ملی دختران اسکیت هاکی ایران و مشکلات پیچیده‌ آنان در راه مسابقات آسیایی کره جنوبی است که ورزش، بهانه‌ای برای وارد شدن به زندگی این دختران شده است. این فیلم طی ماه‌های اخیر در گروه سینمایی "هنر و تجربه" و پلتفرم نمایش درخواستی فیلیمو و نمآوا اکران عمومی شده است.

مستند "ملوانان تنها به دریا نمی‌روند" هم با اشاره به افتخارات تیم ملوان بندر انزلی در تاریخ فوتبال ایران، روایتگر دلبستگی و همدلی کم‌نظیر اهالی بندر انزلی به این تیم محبوب و ریشه‌دار است.

"شهسوار" نیز با بهره‌گیری از فیلم‌های آرشیوی، عکس‌ها و اسناد دیده نشده و مصاحبه با افراد سیاسی و ورزشی که تعداد زیادی از آن‌ها اکنون در قید حیات نیستند و با بررسی زوایای پنهان زندگی ورزشی، اجتماعی و سیاسی غلامرضا تختی سعی در ارائه‌ تصویری واقعی از این پهلوان ملی و قهرمان بین‌المللی دارد.