به گزارش هنرآنلاین، سید ضیا هاشمی رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در برنامه تلویزیونی "افق سینما" که روز جمعه 9 آبان با اجرای سعید الهی به روی آنتن شبکه افق رفت، در ابتدای برنامه در خصوص نقش دولت در ساخت آثاری با موضوع انقلاب و دفاع مقدس اظهار داشت: ما در دولت آقای روحانی هیچ برنامه مدونی در خصوص فرهنگ و سینما مخصوصا تلاشی در جهت ساخت آثار استراتژیک ندیدیم. آقای انتظامی مسئول سازمان سینمایی شناختی از سینما ندارد و در مسند سینمای کشور نشسته است و هیچ کمکی به سینما نکردند. البته ما در سال اخر تمام دولت‌ها شاهد این از هم گسستگی بودیم.

موضوعات استراتژیک آثاری هستند که بازگشت سرمایه ندارد

هاشمی در پاسخ به انتقاد سعید الهی نسبت به بی توجهی صنوف تهیه‌کنندگان به تولید و ساخت فیلم‌هایی با موضوعات استراتژیک گفت: فیلم‌های با موضوعات استراتژیک مخصوصا سینمای انقلاب و دفاع مقدس آثاری هستند که بازگشت سرمایه ندارد لذا باید این اتفاق توسط نهادهایی رقم بخورد که ظرفیت ساخت این آثار را دارد. نهادی مانند انجمن سینمای انقلاب و دفاع مقدس شاید بودجه‌ای برای ساخت اثر ندارد ولی می‌تواند به واسطه ارتباطش با نهادها و ارگان‌های نظامی تسهیل گر ساخت آثار با موضوعات دفاع مقدس و استراتژیک شود.

سینمای ایران سینمای ورشکسته است

وی ادامه داد: بخش خصوصی اگر نتواند پولش از مردم بگیرد دیگر نمی‌تواند ادامه دهد. سینمای ایران سینمای ورشکسته است که از اول انقلاب تاکنون سود نداشته است. بهترین سال‌های سینمای بعد از انقلاب  اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 بوده است که آنها هم سود نداشته است. توجه داشته باشید در هر سال 70 فیلم ساخته شده است 50 فیلم از اینها نابود شده‌اند و 8 تا ده فیلم توانسته است هر سال در لیست پر فروش‌ها باشند. این یعنی سینمای ورشکسته!

ادغام چهار صنف تهیه‌کنندگان پس از سال‌ها

رئیس جامعه صنفی تهیه‌کنندگان در ادامه برنامه از ادغام تشکل‌های تهیه‌کنندگان به صورت واحد خبر داد و اظهار داشت: چهار تشکل در حوزه تهیه‌کنندگی داشتیم که مطلوب سینما نبود و اختلاف سلیقه‌ای بین سینماگران پیش آورد و در ماه‌های اخیر تصمیم بر این شد که اتحادیه تهیه‌کنندگان به عنوان صنف واحد برای همه امور فعالیت کند.

 وی در ادامه افزود: ما حدود 400 تهیه‌کننده داریم که تعداد زیادی از تهیه‌کنندگان در عرصه کسوت هستند و فعالیت جدی ندارند ولی در مجموع 30 درصد تهیه‌کننده فعال داریم که در سینمای ایران فیلم تولید می‌کنند.

جدایی قریب الوقوع اتحادیه تهیه‌کنندگان از خانه سینما

سید ضیا هاشمی از جدایی قریب الوقوع اتحادیه تهیه‌کنندگان از خانه سینما خبر داد و گفت: ما مخالف حضور اتحادیه تهیه‌کنندگان در خانه سینما هستیم و این موضوع به صورت جدی در حال پیگیری است و شک نکنید به زودی این اتفاق خواهد افتاد. ضمن اینکه پس از خروج سینماداران، پخش‌کنندگان نیز باید از صنوف خانه سینما خارج شوند و اساسا هر کس که نقش کارفرمایی در سینما را دارد نباید در صنوف خانه سینما باشد. این اتفاق به معنی خالت در امور صنفی خانه سینما است.

وی در ادامه ضمن انتقاد از عملکرد صنفی خانه سینما اظهار داشت: خانه سینما باید وظایف اصلی خود را انجام دهد. در ایام کرونایی وظیفه این نهاد صنفی بسیار اهمیت دارد و خانه سینما بیشتر از اینکه درگیر تولید برخی فیلم‌ها شود باید به وضعیت رفاهی، بیکاری و بیمه اهالی سینما رسیدگی کند. ما به عنوان اتحادیه تهیه‌کنندگان نیز وظیفه رسیدگی به سینما داریم.