سرویس سینمایی هنرآنلاین: سال گذشته خبر از ساخت فیلم سینمایی "مست عشق" به کارگردانی حسن فتحی داده شد که روایتی تازه از زندگی شمس و مولانا است. فیلم در ترکیه با همراهی بازیگران ایرانی چون شهاب حسینی، پارسا پیروزفر و حسام منظور و بازیگران ترکیه همچون ابراهیم چلیکول، هانده ارچل، سلما ارگچ، بنسو سورال، بوران کوزوم ساخته شد.

فیلم از این منظر که روایتی از زندگی شمس و مولاناست حائز اهمیت است، در حالی که همه منتظر بودند تا ببینند کارگردان آثاری چون "شب دهم"،"مدارصفر درجه" و "شهرزاد" چگونه به زندگی این شاعر ایرانی پرداخته است، خبر رسید که فیلم به دلیل این که فاقد پروانه ساخت از ایران است امکان نمایش درداخل کشور را ندارد. رفته رفته حواشی درباره این فیلم سینمایی شکل جدی‌تری به خود گرفت تا این که در هفته گذشته سهراب پورناظری که بخش ساخت موسیقی فیلم را برعهده دارد در گفت‌و‌گویی با صبا از توقف تولید این فیلم سینمایی خبر داد.

پس از آن و به فاصله چند روز بعد بهروز تشکر در یک برنامه اینترنتی صحبت از اتمام ساخت این فیلم سینمایی کرد و گفت،  فیلم به گفته سرمایه‌گذار ترک آماده شده است و قرار است آذرماه به شکل رسمی اکران شود، اما در ایران هنوز سرنوشت این فیلم نامشخص است.

پس از انتشار این فیلم در سطح گسترده، حسن فتحی کارگردان فیلم سینمایی در بیانیه‌ای عنوان کرد، به عنوان سازنده اثر اعلام می‌کنم که این خبر به هیچ وجه صحت ندارد زیرا حدود هشت سکانس از سکانس‌های مهم این فیلم هنوز فیلمبرداری نشده است و امیدواریم طی دو ماه آینده فیلمبرداری این سکانس‌ها انجام شود. علت به تاخیر افتادن فیلمبرداری سکانس‌های باقیمانده علاوه بر اختلافات مالی بین سرمایه گذار ایرانی و ترکیه‌ای و  شیوع بیماری کرونا  بوده است.

او همچنین بیان کرد: تا زمان فیلمبرداری هشت سکانس باقیمانده که سازندگان ایرانی فیلم به جهت حفظ کیفیت اثر  مصر هستند، هرگونه دخل و تصرف در تدوین و امور فنی فیلم بدون اطلاع و هماهنگی و اجازه از کارگردان و تهیه کننده و سرمایه گذار ایرانی فیلم فاقد وجاهت اخلاقی و حرفه ای و واجد پیگرد قانونی است.

و حالا مهران برومند تهیه‌کننده این فیلم در بیانیه‌ای که امروز  جمعه 2 آبان ماه در اختیار رسانه‌ها قرار گرفته است، عنوان کرد: 

"با توجه به حاشیه‌های به وجود آمده درمورد پروژه "مست عشق"  موارد زیر را به عنوان تهیه‌کننده اثر  جهت آگاهی افکار عمومی که در ماه‌های اخیر پیگیر آخرین وضعیت این فیلم بوده‌اند متذکر می‌شوم:

اول ) پروژه سینمایی" مست عشق" حاصل تلاش و هنرمندی گروهی از بهترین هنرمندان دو کشور ایران و ترکیه از نویسنده و کارگردان گرفته تا بازیگران و عوامل هنری و تکنیکی است که علاوه بر وظایف حرفه‌ای بخشی از روح و‌جان خود را درگیر پروژه کرده‌اند و در نتیجه حاصل این زحمات خلق یک اثر فاخر و تصاویری درخشان به گواه همه کسانی که مقداری از راش‌های اثر را دیده‌اند، شده و من به عنوان تهیه‌کننده از عملکرد همه این عزیزان به خصوص کارگردان و نویسنده محترم اثر که حدود دوسال پا به پای گروه تهیه و سرمایه‌گذار  در متن کار بوده‌اند با تمام وجود دفاع کرده و سپاسگزار و قدردان زحماتشان هستم .

دوم) اثری در ابعاد پروژه "مست عشق" با توجه به بزرگی و جایگاه رفیع حضرت مولانا به طور طبیعی حساسیت و وسواس بیشتری نسبت به پروژه‌ای معمول می‌طلبد. کما اینکه دیگر آثار تاریخی در حوزه سینما در هر کجای جهان آثاری پرهزینه بوده و مدت فیلمبرداری طولانی‌تر و گاهی حتی تا یک سال را می‌طلبد و بر همین اساس میزان فیلمبرداری سه ماه (۱۲هفته)برای این اثر کاملا قابل دفاع بوده و نشان از مهارت و تعهد کارگردان اثر به برقراری تعادل بین کیفیت و دغدغه‌های سرمایه گذار برای بالا نرفتن هزینه‌ها است.

سوم ) متأسفانه مراحل پایانی پروژه در بخش حقوقی و میزان سهام به اختلافاتی خورده و پیگیری در همه ابعاد و مذاکرات برای حل و فصل این اختلافات در جریان است. اختلافاتی که به جهت طول کشیدن ۴ هفته‌ای فیلمبرداری و ۲ هفته‌ای پیش تولید باعث تغییراتی در قرارداد بازیگران و لوکیشن‌ها و دکورهای شهرک سینمایی و در نتیجه بالا رفتن هزینه‌ها شده و لذا متهم کردن و مقصر جلوه دادن یک طرفه این مشکلات که از بدیهیات حرفه ماست غیر منصفانه و غیر حرفه‌ای بوده و بدیهی است بروز هرگونه اختلاف حقوقی این حق را به هیچکس نخواهد داد که دست به کار غیر حرفه‌ای دیگری چون به گروگان گرفتن تصاویر و توقف بخش تدوین و از آن بدتر اقدام به تدوین اثر بدون نظارت و نظر کارگردان بزند. برهمین اساس ضمن محترم شمردن اصل اختلاف و دعوت سرمایه‌گذار و شریک محترم ترک به پیگیری اختلافات از طریق مذاکره و یا راه‌های قانونی، نسبت به هرگونه تصمیم و پیشبرد پروژه در هر بخشی از مراحل فنی هشدار داده و متذکر می‌شوم اختلاف حقوقی متضمن اعمال خلاف قانون و قرارداد و مسلمات حقوقی و حرفه‌ای و اخلاقی نبوده و هرگونه اقدام بدون تایید کارگردان محترم و شریک اصلی پروژه تبعات سنگینی خواهد داشت. شایسته ذکر است بنده به عنوان تهیه کننده به مدت بیش از یکسال به دور از وطن و خانواده در ترکیه پای کار به نمایندگی از طرف گروه ایرانی شامل سرمایه‌گذار، نویسنده و کارگردان ایستاده‌ام و شاهد پیگیری و حتی اعتراضات به حق کارگردان اثر و اصرار ایشان  برای حضور در ترکیه برای نظارت بر امر تدوین بوده‌ام که متأسفانه به دلیل بسته بودن مرزها و همچنین گرو بودن راش‌ها نزد شریک محترم ترک، قادر به تأمین خواست کارگردان محترم اثر نشدیم و لذا اتهام عدم حضور و عدم پیگیری اثر توسط ایشان به دور از انصاف و ظلم در حق ایشان است و به شدت تکذیب می‌شود .

در پایان بار دیگر تأکید می‌کنم  از همه تلاش‌ها در جهت ساخت و تولید اثر که صادقانه و با عشق صورت گرفته تا لحظه  توقف و شروع اختلافات و البته از تلاش‌های شریک محترم ترک در مدت تولید سپاسگزاری و دفاع می‌کنم و امیدوارم  خداوند و صاحب اصلی اثر که نام پروژه مزین به نام اوست یاری کند که لایق نام او به اندازه تهیه  یک اثر فرهنگی باشیم و شرمنده خیل عظیم ارادتمندان و عاشقانش نگردیم..."

حال باید منتظر ماند و دید سرنوشت این فیلم سینمایی که بسیاری منتظر دیده شدن آن هستند به کجا ختم می‌شود. آیا سرمایه‌گذاران به توافق رسیده و فیلم اکران می‌شود و یا در حالی که می‌تواند تبدیل به یکی از آثار ماندگار تاریخ سینمای ایران شود، در گنجه باقی می‌ماند.