به گزارش هنرآنلاین، آثار مصطفی فرزانه از پیشگامان سینمای مستند ایران با حمایت انجمن صنفی کارگردانان سینمای مستند ایران و سفارت فرانسه در سایت هاشور به صورت آنلاین و رایگان به نمایش در می‌آید.

علاقه‌مندان سینمای ایران می‌توانند فیلم‌های "جزیره خارک"، "وقایع ایرانی"، "کوروش کبیر"، "زن و حیوان" و "مینیاتورهای ایرانی" این فیلمساز پیشگام  را از تاریخ ۷ تا ۱۱ آبان ماه ۱۳۹۹ در سایت هاشور مشاهده کنند.

اکران آنلاین مرور فیلم‌های مستند "مصطفی فرزانه" به صورت رایگان در سایت هاشور به آدرس اینترنتی https://hashure.com  از ۷ آبان ماه به مدت پنج روز قابل دسترسی و تماشا است.

 مصطفی فرزانه، نویسنده٬ مترجم و سینماگر ۹۱  ساله ایرانی مقیم فرانسه  به واسطه ارتباط کتاب‌هایش درباره صادق هدایت شناخته می‌شود. وی اولین سینماگر ایرانی است که در سه جشنواره کن، ونیز و لوکارنو با فیلم‌هایش حضور داشته است.

فرزانه ابتدا در سال ۱۳۳۷ با فیلم "مینیاتورهای ایرانی" در جشنواره فیلم ونیز حضور پیدا کرد و پس از آن در سال ۱۳۴۰ با فیلم "کورش کبیر" در بخش مسابقه فیلم‌های کوتاه جشنواره فیلم کن شرکت کرد. وی با فیلم "زن و حیوان" در سال ۱۳۴۱ در جشنواره‌ لوکارنو حضور داشت و جایزه بهترین فیلم کوتاه هنری را نیز گرفت. پس از مدتی به ایران آمد و مستند "جزیره خارک" را ساخت و نخستین آموزشگاه سینمایی را در سال ۱۳۴۵ تأسیس کرد و از اولین پایه‌گذاران تلویزیون ملی ایران بود.

 وی علاوه بر ساخت فیلم در عرصه ادبیات، رمان "چار درد" سال ۱۳۳۳ و نمایشنامه "ماه گرفته" سال ۱۳۳۴منتشر کرد. از دیگر آثار شاخص او می توان به کتاب "آشنایی با صادق هدایت" در سال ٬۱۳۶۷ رمان "خانه" سال ۱۳۶۹ و "عنکبوت گویا" سال ۱۳۷۵  اشاره کرد. فرزانه همچنین ترجمه‌هایی از گوگول، فروید، اشتفان تسوایک، رنه گروسه، و ژان پل سارتر را نیز در کارنامه خود دارد.