سرویس سینمایی هنرآنلاین: رضا برجی مستندساز و داور بخش جشنواره جشنواره‌ها در شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت در گفت‌وگو با خبرنگار هنرآنلاین با اشاره به نقش مستند در انتقال مفاهیم ارزشمند، گفت: مستند اثرگذاری بالایی دارد و حتی فیلم‌هایی که با محوریت و فضای مستند ساخته می‌شوند نیز بیش از دیگر آثار سینمایی می‌توانند اثرگذار باشند.

وی افزود: هنر می‌تواند مفاهیم را در اوج نگه دارد؛ متأسفانه سینمای قصه‌گوی جنگ تحمیلی مورد غفلت قرار گرفت و به‌نوعی می‌توان ادعا کرد سینمای ایران نتوانست آنچه را در جنگ اتفاق افتاد به‌خوبی منتقل کند. بعد از جنگ با بی‌مهری و بی‌انصافی برخی، تلاش شد سینمای جنگ نیز همزمان با پایان جنگ، پایان یابد در حالی که اثرگذاری فیلم، غیرمستقیم است و می‌تواند به‌خوبی مخاطب خود را در ضمیر ناخودآگاهش با مفاهیم و ارزش‌های مدنظر همراه کند.

این مستندساز شاخص حوزه مقاومت تأکید کرد: انبار مهمات فرهنگی کشور بلااستفاده افتاده است و نهادهایی مانند تلویزیون آنچنان که باید و شاید به مفاهیم ارزشمند دوران دفاع مقدس نمی‌پردازند. اگر این روند ادامه یابد دیری نخواهد شد که هنر سینما به بی‌هویتی ملی و در نهایت ابتذال کشیده می‌شود.

وی با اشاره به برگزاری جشنواره فیلم مقاومت ادامه داد: جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت نباید اسیر ظواهر شود، بلکه باید بیش از گذشته مردمی شده و دامنه آن به قشر نوجوان و دبیرستانی گسترده شود تا بتواند ارزش‌ها و آرمان‌های آن دوران را در نسل‌های بعد نهادینه کند.

گرجی در پایان یادآور شد: در حمله به بغداد و تنها در یک هتل، بیش از 60 خبرنگار فرانسوی حضور داشتند تا جنگ را آن‌گونه که می‌خواهند و از آن زاویه که می‌خواهند به تصویر بکشند. در چنین شرایطی اگر غفلت کنیم، ارزش‌ها و آرمان‌هایمان به راحتی از بین خواهند رفت.

مرحله دوم شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت یکم تا هفتم آذرماه هم‌زمان با هفته بسیج در بخش‌های "سینمای ایران و جهان"، "سیدالشهدای مقاومت"، "روایت قلم"، "فیلم به معنای مطلق"، "نقد و پژوهش تحلیل" و انتخاب برگزیدگان ملی "فیلمسازان بسیجی" به دبیری مهدی عظیمی میرآبادی، برگزار می‌شود.