به گزارش هنرآنلاین، مستند "سبالو" به تهیه‌کنندگی فاطمه معتمدآریا و کارگردانی محسن نساوند آماده نمایش شد. این مستند روایتی از زندگی محمود بردک‌نیا نوازنده سازهای کوبه‌ای و آخرین بازمانده از نسل طلایی، نادر و منحصربه‌فرد سیاهان مهاجر بوشهر است.

"سبالو" همچنین در لایه‌های زیرین خود نگاهی به تأثیر غیرقابل‌انکار رنگین‌پوستان آفریقایی‌تبار در موسیقی آیینی و سنتی جنوب ایران و بوشهر دارد.

محسن نساوند کارگردان "سبالو" با اشاره به این که پروسه تولید این مستند هشت سال به طول انجامید، بیان کرد: سال 88 درست زمانی که با محمود بردک‌نیا آشنا شدم و اتفاقاً همان زمان استاد ناصر تقوایی هم چهل سال پس از ساخت مستند "اربعین" به بوشهر آمده بودند، جرقه ساخت این مستند در ذهنم زده شد و کم‌کم تحقیق‌ها درباره موضوع فیلم را شروع کردم.

وی در پایان اظهار کرد: از سال 91 بخش‌هایی از کار را فیلمبرداری کردیم اما به‌صورت جدی و منظم با رسیدن به فیلمنامه اصلی و قابل قبول، آذرماه 96 "سبالو" را کلید زدیم.

محسن نساوند مستندساز و عکاس متولد سال 1363 در بوشهر است. وی فعالیت خود را از 1378 با تئاتر در بوشهر آغاز کرد و فارغ‌التحصیل رشته کارگردانی سینما از دانشگاه آزاد بوشهر در سال 1390 است.

نساوند تاکنون کارگردانی مستندهایی ازجمله "سایه"، "تالار وحدت هفت صبح"، "الف سمبو"، "ژلوفن" و "داون" را برعهده داشته است.

عوامل مستند "سبالو" عبارتند از تهیه‌کننده: فاطمه معتمدآریا، کارگردان: محسن نساوند، دستیار کارگردان و تدوین: عابدین رمضانی، فیلمبردار: آیین ایرانی، بهتاش کمه زری، سعید بوشهری، مهرداد افراسیابی و علی کارگر، موسیقی: حبیب مفتاح و محسن شریفیان، مشاور پروژه: سیف الله صمدیان و انیس قناعت، صدابردار: محمد بوشهری و آریو انصاری، صداگذار: امین محمدی، اصلاح رنگ: محمد زرین پور، تصاویر هوایی: کوروش زارعی، مجتبی هدایت جو و کاوه زارعی، طراح پوستر: محترم نساوند، مسعود نساوند، برنامه ریز: امیر یوسف اکبرزاده، مدیر تولید: بهمن رسولی، مترجم: مرجان مدرس، عکاس: بابک منصوریان، سیدحسین حسینی، سیدمحمد فاطمی و با سپاس از: سعید عرب زاده، آرشیو تصاویر و عکس: محمدرضا بلادی، عماد دباش زاده، نجف کازرونی (مستند اربعین) ناصر تقوایی، مشاور رسانه‌ای: نغمه دانش آشتیانی، سرمایه گذار: محسن نساوند و تولید شده در سال 1398.