سرویس سینمایی هنرآنلاین:  مراسم اختتامیه مرحله نخست شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت یکشنبه ششم مهر در جوار مزار شهدای گمنام باغ موزه دفاع مقدس برگزار شد.

این مراسم با قرائت آیاتی از کلام الله مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران در فضای باز باغ موزه دفاع مقدس با حضور مدیران نظامی، لشگری و کشوری و هنرمندان سینما آغاز شد.

نخستین نشان رسول برای  مجید انتظامی

 اهدای "نشان رسول"  با پخش کلیپی از آثار رسول ملاقلی‌پور برگزار شد. سعید نمکی وزیر بهداشت، فارسیجانی دبیر این بخش، محمدیاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، منتظری، سردار افشار، گلنوش انتظامی، سروش انتظامی برای اهدای این نشان به روی سن آمدند و نشان این بخش را  به مجید انتظامی آهنگساز آثاری چون "از کرخه تا راین"، "بوی پیراهن یوسف"،"سفرسنگ" و ... اهدا کردند.

انتظامی طی سخنانی کوتاه گفت: سعی می‌کنم آنچه را که احساس می‌کنم در موسیقی ام  باشد. ساخت  موسیقی کار آسانی نیست. هر مسئولی دیدگاهی دارد. ممکن است مسئولی از کار من خوشش بیاید یا نیاید. برخورد با هنرمندان این روزها خیلی درست نیست، هشت سال است که به دلیل برخورد نامناسبی که با من شد موسیقی را رها کرده‌ام.   

پاسداشت جمال شورجه

در بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت جمال شورجه فیلمساز پیشکسوت و انقلابی سینمای ایران رسید که با پخش کلیپی از او همراه شد.

حسین زندباف فیلمساز، جواد شمقدری کارگردان، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و یاشار نادری مدیرعامل بنیاد فرهنگی روایت فتح، سید احمدمیرعلایی فیلمساز، از این هنرمند انقلابی تقدیر کردند.  

حسین زندباف فیلمساز طی سخنانی کوتاه در وصف همکاری با شورجه، گفت: برای این که کسی را بشناسی یا باید با او همسفر شوی یا با او زندگی کنی. من افتخار زندگی‌ام این بود که نزدیک به چهار سال با شورجه همکار بودم و در این مدت حتی یک بار کلامی که اشتباه باشد یا دروغ از اونشنیدم. در تمام این مدت متوجه شدم تا جایی که موجودیتش به او اجازه می‌دهد خدمتگزار عقاید خود است. جمال بسیار روی من تاثیر گذاشت و طبیعی بود که حاصل کار سریال ماندگار حضرت یوسف(ع) بود که از قصه‌های قرآن است.

پس از تجلیل از جمال شورجه، صابر خراسانی شاعر آیینی به روی سن آمد و لحظاتی به اجرای برنامه پرداخت.

برگزیدگان بخش مدافعان سلامت

در ادامه، نوبت به اهدای جوایز بخش مدافعان سلامت رسید. عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و کیانوش جهانپور مدیر کل روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به همراه اعضای هیئت داوران بخش پویانمایی، نماهنگ و موشن گرافیک،  اهدای جوایز این بخش را برعهده گرفتند.

تندیس و دیپلم افتخار بهترین موشن‌گرافیک بخش مدافعان سلامت، به پویا رئیسی برای کارگردانی "مجموعه موشن گرافیک کرونا" اهدا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ مدافعان سلامت به مهاجر توحیدپرست؛ تهیه‌کننده نماهنگ "یه روزی دوباره" رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی برای تهیه‌کنندگی و کارگردانی پویانمایی "منجی (The Saviour)" به آرجون موخرجی از هند، تعلق گرفت.

در مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت، سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره و  هیئت داوران متشکل از ابوالفضل جلیلی، مسعود معینی پور، پیام فضلی نژاد، عبدالستار کاکایی و هادی نائیجی به روی سن آمدند و تندیس و دیپلم افتخار بهترین مستند کوتاه بخش مدافعان سلامت را به فیلم مستند کوتاه "در خلوت شب" به امیرحسین میرصابری اهدا کردند.

میرصابری گفت: خوشحالم که توانستیم گوشه ‌ی از خدمات سربازان وزارت بهداشت را که واقعا در این شرایط  زحمت می‌کشیدند به تصویر بکشیم.

بخش فیلم کوتاه داستانی مدافعان سلامت

سپس پوران درخشنده، انسیه شاه حسینی، منیره قیدی، گیتی خامنه، فریبا کوثری به عنوان داوران بخش فیلم کوتاه داستانی به روی سن آمدند و همراه با سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان و  آموزش پزشکی، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره، تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی را  به محسن مشرقی؛ تهیه‌کننده فیلم کوتاه "ملاقات آخر" اهدا کردند.

تجلیل از خانواده شهدای مدافع سلامت

در ادامه از خانواده شهید غلامحسین نادری،شهید حبیب الله پیروی و شهید منوچهر آقایی شهرستانی از شهدای مدافع سلامت، توسط وزیر بهداشت و درمان و اموزش پزشکی، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس و مهدی عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره تجلیل شد.

امروز هزاران شهید آوینی در کنار ما هستند

سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سخنانی کوتاه گفت: می‌دانم که برگزاری جشنواره سنگین  و بین‌المللی کار سختی است. به عنوان سربازی کوچک خاک پای ملت ایران هستم که به یمن بلندی مقام شامخ عزیزانی که خدمتگراری کردند، شهید و زمین گیر شدند و آنها که مانده‌اند در خدمت مردم سرزمینم هستند. درود می‌فرستم به روح همه مدافعان حرم وسلامت کشورم و تشکر دارم از همه کسانی که در به تصویر کشیدن این حرکت بزرگ ملی تلاش کردند. به عنوان یک سرباز کوچک زانو زده و دست همه این عزیزان را که در کنار همکارانم در نظام سلامت بودند می‌بوسم.

او ادامه داد: اگر تاریخ هنر این سرزمین را مرور کنیم بخصوص تاریخ سینمای کشور را به عنوان یکی ازجامع ترین و کاملترین هنرهای جهان که مجموعه ای از تمام زیبایی ها و هنرهای در هم آمیخته از سال 1279 که به دستور مظفرالدین شاه اولین سیستم نمایش فیلم به سرمزین پا گذاشت و بعد از آن در سال 1311 که اولین فیلم ناطق به کارگردانی عبدالحسین سپنتا به صحنه سینما آوردند تاریخ سینمای مقاومت تاریخ جدیدی را در سینمای این سرزمین رقم زد. به تصویر کشیدن عظمت ‌های آن روزگار که از اوراق زرین این سرزمین بود به دست هنرمندان سینمای مقاومت از ارزنده ترین کارهای این سرزمین است.

وزیر بهداشت و درمان اظهار کرد: امروز مقاومت نه به معنای تب آوری در مقابل ظلم بلکه به معنای شکل گرفتن یک فرهنگ است که در آن ابعاد مختلف سرزمین که در مقابل قلدری‌ها ایستادند، بیان می شود. در تاریخ دفاع مقدس و بعد از آن فرمی از هنر شکل گرفت که جاودانه های زیبایی را خلق کرد و امروز همکارانم به عنوان خدمتگزاران کوچک اما صدیق مردم این سرزمین حماسه تازه‌ای خلق کردند و یاداور روزهای سخت دفاع مقدس شدند. من هرگز در این سرزمین با این صفا و صمیمیت احساس تنهایی نکردم. از روز نخست به عنوان یک سرباز کوچک همواره همه را در کنار خود  حس کردم.

نمکی گفت: از نیروهای مسلح که از روزهای اول اعلام آمادگی کردند، عزیزانم در سازمان بسیج که در بسیج مبارزه با کرونا در کنارم بودند و اصحاب رسانه، هنر و صداوسیما که این روزها در این عرصه پرخطر دست ما را گرفتند ادای احترام می کنم. امروز روزی است که شهید آوینی دیگری باید بیاید در کنار ما؛ ما امروز هزاران آوینی دیگر را در کنار خود می بینیم که این جانبازی‌ها را به تصویر بکشند. این همه حماسه بزرگ را در  عرصه بین‌المللی در اوج ظلم خلق می کنند و این زاییده عشق به مردم و سرزمین و ارمانهای انقلاب اسلامی ایران است.

در ادامه جایزه ویژه و نشان شانزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مقاومت، به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اهدا شد.

او نیز پس از دریافت این نشان، گفت: انتظار نداشتم این تندیس به من تعلق بگیرد. به رسم ادب و یادگار این تندیس را در دفتر وزیر می‌گذارم تا نسل‌های بعدی بداند که مردم سرزمین، خدمتگزاران خود را فراموش نمی‌کنند و قدردان زحمات آنها هستند.

بزرگداشت محسن علی اکبری

بخش بعدی این مراسم نوبت به بزرگداشت محسن علی اکبری تهیه‌کننده سینما رسید. محمد خزایی دبیر اسبق جشنواره فیلم مقاومت، سید محمد حسینی وزیر اسبق ارشاد، محمدرضا تقی پور مقدم مدیر موزه صلح، مهدی عظیمی میرآبادی دبیر این دوره از جشنواره و یاشارنادری مدیر موسسه فرهنگی بنیاد روایت فتح از وی تجلیل کردند.

تقی پور مقدم طی سخنانی کوتاه گفت: هفته دفاع مقدس را تبریک می‌گویم و خوشحالم که به مناسبت شانزدهمین جشنواره فیلم مقاومت اینجا هستم. من یک ایرانی و هموطن شما بودم که در 15 سالگی انتخاب زیبایی در زندگی خود کردم و به جبهه رفتم و در عملیات آزادی خرمشهر این افتخار نصیب من شد که 38 سال روی ویلچر بنشینم. خوشحالم که تا آخر عمر باید بنشینیم و شما ایرانیان روی پا بایستید. همانطور که من قرار است تا آخر عمر روی ویلچر بنشینم. نشان دادن این درد و غرور و افتخار وظیفه شما  هنرمندان است. در برابر تمام مردم ایران و هنرمندان کشورم که بعد از گذشت چهل سال، هشت سال جنگ و دفاع مقدس را در آثارشان به تصویر کشیدند ممنونم.

برگزیدگان بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها

در ادامه مراسم نوبت به برگزیدگان بخش جشنواره جشنواره‌ها رسید. در این بخش تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین نماهنگ بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها به فرید فرخنده‌کیش؛ تهیه‌کننده نماهنگ "حلول" اهدا شد. او جایزه خود را به موسسه خیریه رعد الغدیر که به حمایت از معلولین می‌پردازد، تقدیم کرد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین پویانمایی بخش جشنواره جشنواره‌ها نیز به امیر مهران؛ تهیه‌کننده فیلم پویانمایی "شهر خاموش" اهدا شد و دیپلم افتخار جشنواره نیز در این بخش به "مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی" تعلق گرفت.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم کوتاه داستانی بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها به عمار خطی؛ تهیه‌کننده فیلم کوتاه "تمام مریم‌ها" رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند کوتاه بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها به عباس ایمانیان؛ تهیه‌کننده فیلم مستند کوتاه "نامه‌ای از دمشق" اهدا و دیپلم افتخار جشنواره هم به "صداوسیمای مرکز استان سمنان" اعطا شد.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم مستند بلند بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها به مرتضی شعبانی؛ تهیه‌کننده فیلم "زنانی با گوشواره‌های باروتی" تعلق گرفت و دیپلم افتخار جشنواره نیز به "مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی" رسید.

تندیس جشنواره و دیپلم افتخار بهترین فیلم سینمایی بخش جشنواره‌ جشنواره‌ها به منوچهر محمدی؛ تهیه‌کننده فیلم سینمایی "بازمانده" اهدا شد.

خاتمه بخش مراسم اختتامیه جشنواره شانزدهم تجلیل از جمشید هاشم‌پور بود. سردار حق طلب رئیس سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج، نادری مدیر بنیاد فرهنگی روایت فتح، عظیمی میرآبادی دبیر جشنواره، جعفری مدیرعامل موزه انقلاب و دفاع مقدس، مهدی مسعود شاهی  سینماگر و جعفر گودرزی منتقد سینما از این بازیگر سینما تجلیل کردند.