سرویس سینمایی هنرآنلاین: در یک پیروزی مهم در عصر کووید-19، فیلم "تِنِت" یا "انگاشته" (Tenet) به کارگردانی کریستوفر نولان در اولین آخر هفته اکران در سطح بین‌المللی در 41 بازار شامل کانادا به فروشی بالغ بر 53 میلیون دلار دست پیدا کرد.

به گزارش هالیوود ریپورتر، بیشترین فروش افتتاحیه "تنت" در فاصله روزهای جمعه تا یکشنبه با 7.1 میلیون دلار در بریتانیا زادگاه نولان حاصل شد که این رقم اختلاف چندانی با فروش افتتاحیه دو فیلم دیگر نولان، "سرآغاز" و "بین ستاره‌ای" در این بازار نداشت. "تنت" همچنین در فرانسه 5.7 میلیون دلار و در آلمان 4.2 میلیون دلار فروخت.

شرکت برادران وارنر که "تنت" را روانه سینماها کرده است، آمار فروش فیلم در دیگر مناطق را منتشر نکرد، اما گفت 32 بازار در اروپا، خاورمیانه و آفریقا با وجود ظرفیت محدود سالن‌های سینما، 37 میلیون دلار از فروش افتتاحیه "تنت" را شامل می‌شوند.

پروژه 200 میلیون دلاری "تنت" اولین فیلم پرهزینه هالیوود است که از زمان شیوع بیماری کرونا روی پرده سینماها رفته است. برادران وارنر ابتدا قرار بود فیلم جدید نولان را از 17 ژوئیه (27 تیر) روانه سینماها کند، اما تاریخ اکران "تنت" در بحبوحه شیوع کووید-19 چند بار به تعویق افتاد. حالا قرار است این فیلم از سوم سپتامبر (13 شهریور) در سینماهای ایالات متحده آمریکا (به‌جز لس آنجلس و نیویورک) روی پرده برود.

"تنت" اولین ساخته نولان بعد از تریلر "دانکرک" (2017) است که اولین نامزدی اسکار در بخش بهترین کارگردانی را برای او به همراه آورد؛ یک فیلم جاسوسی با بازی جان دیوید واشینگتن و رابرت پتینسن در نقش اعضای یک گروه از مأموران مخفی است که با استفاده از قابلیت‌های وارونگی زمان می‌کوشند مانع وقوع جنگ جهانی سوم بشوند.

الیزابت دبیکی، دیمپل کاپادیا، کنت برانا، آرون تایلر-جانسون، کلمنس پوئزی، هیمش پاتل، دنزل اسمیت، مارتین دوناوان و شان ایوری و مایکل کین همراه همیشگی نولان، از دیگر بازیگران این فیلم هستند که با واکنش متفاوت منتقدان سینما روبرو شده است.

"تنت" از چهارم سپتامبر (14 شهریور) در چین روی پرده می‌رود، جایی که اکنون تعداد زیادی از سینماها فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. در این شرایط، فیلم چینی پرهزینه "هشت صد" (The Eight Hundred)، در کمتر از دو هفته در این کشور بیش از 200 میلیون دلار فروخته است. "هشت صد" اولین فیلم آسیایی است که کاملاً با دوربین‌های آیمکس فیلمبرداری شده است.

از سوی دیگر، در بازار فروش فیلم‌ها در آمریکای شمالی، فیلم ابرقهرمانی و ترسناک "جهش‌یافته‌های جدید" (The New Mutants) از شرکت‌های فاکس قرن بیستم و دیزنی، در اولین آخر هفته اکران در 2412 سینما، حدود هفت میلیون دلار فروخت و در رده اول جدول قرار گرفت.

"جهش‌یافته‌های جدید" به کارگردانی جاش بون، اولین فیلمی است که پس از پنج ماه تعطیلی سالن‌های سینما در آمریکا به‌طور گسترده در این کشور اکران می‌شود. فروش افتتاحیه فیلم کمتر از حد انتظار بود و طبعاً نقدهای منفی منتقدان سینما بی‌تأثیر نبوده است.

میسی ویلیامز بازیگر سریال "بازی تاج و تخت"، آنیا تیلور-جوی، چارلی هیتن، آلیس براگا، بلو هانت و هنری زاگا در "جهش‌یافته‌های جدید" بازی می‌کنند. داستان درباره پنج جهش‌یافته جوان است که هنگام اسارت در یک پایگاه سری، به توانایی‌های خود پی می‌برند.

در حال حاضر 62 درصد سینماهای آمریکا فعالیت خود را از سر گرفته‌اند. در این شرایط، تریلر "آشفته" از شرکت سولستیس استودیوز با بازی راسل کرو در دومین آخر هفته اکران با چهار میلیون دلار، مجموع فروش داخلی خود را به 8.8 میلیون دلار رساند. فیلم از این هفته با بازگشایی تعداد بیشتری از سینماها در 2300 سینما روی پرده رفته است.

راسل کرو در "آشفته" نقش مردی به لحاظ ذهنی، نامتعادل را بازی می‌کند که بعد از رویارویی با یک زن در یک تقاطع، او را هدف خشم خود قرار می‌دهد. کارن پیستوریس، گابریل بیتمن و جیمی سیمپسن از دیگر بازیگران این پروژه 33 میلیون دلاری به کارگردانی دریک بورته هستند.