به گزارش هنرآنلاین به نقل از دبیرخانه تصویر سال، در آخرین روز از برنامه‌ نمایش فیلم‌های هفدهمین جشنواره فیلم تصویر که شروع آن به بیش از پنج ماه پیش برمی‌گردد و به خاطر پاندمی کووید ۱۹ با تاخیر، تعطیلی و توقف همراه بود، یک مراسم ویژه و محدود به حضور برخی از داوران، مسئولان فرهنگی و برندگان بخش ویژه "چهل سال تهران" در تالار ناصری خانه هنرمندان ایران برگزار شد تا منتخبان این بخش معرفی شوند.

 سیف‌اله صمدیان  دبیر هفدهمین نمایشگاه تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر  گفت: ما دردوره هفدهم، ایده پروژه‌ای را داشتیم با عنوان "چهل سال تهران" که مدیران سازمان زیباسازی شهر تهران از این طرح استقبال کردند و قرار شد این طرح در دو بخش فیلم و هنرهای تجسمی انجام بشود، یعنی چهل سال تهران از نگاه مستندسازان و عکاسان، گرافیست‌ها و کارتونیست‌ها.

او افزود: قرار بود ۱۵ اسفندماه همزمان با افتتاحیه خانه اتحادیه که بازسازی بسیارشایسته‌ای در آن‌جا توسط سازمان زیباسازی انجام شده است، عکس‌ها، کاریکاتورها و پوسترهای منتخب ۴۰ سال گذشته تهران در تعداد ۲۰۰ اثر رونمایی شود، و نمایش فیلم‌های منتخب به دلیل امکانات نمایشی در خانه هنرمندان باشد.

او با اشاره به این‌که از روز دوم اسفندماه که هفدهمین جشن تصویرسال در خانه هنرمندان آغاز شد، ناگهان کرونا همه چیز را تعطیل کرد، که نه خانه اتحادیه در روز پانزدهم افتتاح شد و نه بخش نمایشگاهی "چهل سال تهران" اضافه کرد: تا سه ماه خبری نبود، ولی از هشتم تیرماه شروع کردیم به نمایش ۵۱ فیلم منتخب ۴۰ سال گذشته شهر تهران و ۲۶ فیلم مسابقه این بخش که تا روز بیست و سوم تیرماه ۹۹ ادامه داشت. آخرین فیلم این بخش با نام "از طهران تا تهران" از تولیدات مرکز فیلم تصویر بود که با طرح و تدوین سهند صمدیان از مجموعه ۵۱ فیلم مستند ماندگار درباره شهر تهران که نام‌های سینماگران بزرگ ایران را در خود دارد، تهیه شده است. این فیلم علاوه بر رعایت بیان اطلاعات تاریخی شهر تهران، شیوه‌های تکنیکی و رویکردهای هنری و حسی فیلمسازان این مجموعه را نیز با تدوینی ویژه به نمایش می‌گذارد.

مستند "از طهران تا تهران" قرار است در کنار نمایشگاه هنرهای تجسمی که احتمالا از هشتم مردادماه در خانه اتحادیه افتتاح خواهد شد هرروزه در سینما تک خانه اتحادیه به نمایش درخواهد آمد.

بعد از نمایش مستند "از طهران تا تهران"، برندگان بخش فیلم "چهل سال تهران" به‌ شرح زیر معرفی شدند و جوایز خود را از نماینده هیات داوران بخش فیلم، احمد محیط طباطبایی، برزین ضرغامی (مدیرعامل)، یاسر جعفری، معاون توسعه و برنامه‌ریزی، بهروز فتخی و مجتبی موسوی، معاون سابق سازمان زیباسازی، به‌همراه شهرام گیل‌آبادی، مدیرعامل خانه تئاتر دریافت کردند. 

برندگان مسابقه بخش فیلم ویژه "چهل سال تهران"

"اینجا تهران است" کارگردان: سعید حدادی

 "قصه بولوار" کارگردان: داود اشرفی 

"خلا" کارگردان: حمید قدرتی

سه فیلم برگزیده این بخش برنده تندیس ویژه و دیپلم افتخار به همراه جایزه نقدی به مبلغ ۳۰ میلیون ریال و هدایای فرهنگی از سوی تصویرسال و سازمان زیباسازی شهر تهران شدند.

"تهران" کارگردان: میرکیان روشن‌نیا، برنده لوح تقدیر و هدایای فرهنگی.

"اینجا به تمام آزادی‌ام فکر می‌کنم" کارگردان: محمد حسنی، برنده جایزه ویژه هیات داوران شامل تندیس ویژه، دیپلم افتخار و هدایای فرهنگی.

"اینجا کن است، اینجا کن نیست" کارگردان: علیرضا غفاری برنده جایزه ویژه دبیر جشنواره شامل تندیس ویژه، دیپلم افتخار و هدایای فرهنگی.

علیرضا غفاری کارگردان فیلم "اینجا کن است، اینجا کن نیست" برنده جایزه ویژه دبیر جشنواره قبل از دریافت جایزه خود، با اشاره به فیلم "از طهران تا تهران"، از شهردار تهران به عنوان یک شخصیت  فرهنگی‌ که تهیه‌کننده فیلم هم بوده، خواست این فیلم را با همه مدیران ارشد بلدیه تهران ببینند و پیام فیلم را بشنوند؛ پیام مستتر در آن را با تدوین متفاوتی که صورت گرفته است.