به گزارش هنرآنلاین به نقل از ایسنا، شنبه 14 تیرماه جمعی از مردم و هنرمندان با ماسک به دلیل شیوع کرونا در قطعه هنرمندان حاضر شدند تا پیکر سیروس گرجستانی بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون را به خاک بسپارند.

مقبره‌ای که برای سیروس گرجستانی در نظر گرفته شده، کنار مقبره منوچهر حامدی است.

در این مراسم که اجرای آن را کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما بر عهده داشت؛ فاطمه معتمدآریا پیام داد و هنرمندانی چون فاطمه گودرزی، ابوالفضل پورعرب، افسانه بایگان و.... صحبت کردند. پزشک معالج سیروس گرجستانی هم سخنرانی کرد و سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت هم صحبت داشت.

او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت

کامران ملکی عضو هیئت مدیره خانه سینما در ابتدای مراسم خاک‌سپاری در سخنانی با ابراز تأسف از درگذشت سیروس گرجستانی، به انتشار فیلم‌هایی از آثار او که پس از درگذشتش در فضای مجازی دست‌به‌دست شده بود، اشاره کرد و گفت: بعد از درگذشت ایشان با دیدن بازی‌های ایشان در فضای مجازی در هنگامی که داشتیم به آثار بزرگ، ارزشمند و طنز او می‌خندیدم، چشمانمان اشک‌بار بود و گریه می‌کردیم. او گریه کردن با لبخند را به ما آموخت. همان‌طور که در زندگی‌اش سعی کرد لبخند بر لب همه مردم بیاید و با تمام وجود تلاش می‌کرد در شرایط بسیار اسف‌بار و ناهنجار که همه مردم دچار مشکلاتی بودند، لبخند را به سهم و با بضاعت خود بر لبان مردم سرزمینش بنشاند تا قدری از اندوه آنان، کاسته شود.

او اضافه کرد: هنرمند بزرگی را بدرقه می‌کنیم. قرار نبود چنین مراسمی برگزار شود. مراسم اطلاع‌رسانی نشده بود. اگر قرار بود برای هنرمند بزرگی مثل او مراسم تشییع برگزار شود، این مراسم باید در خانه سینما، خانه هنرمندان یا در تالار وحدت اتفاق می‌افتاد ولی به خاطر وضعیت بحرانی کشور در بحران کرونا قرار شد مراسمی برگزار نشود.

ملکی با اشاره به حضور تعدادی از مردم در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) افزود: موسسه هنرمندان پیشکسوت به احترام مردمی که خودشان را به قطعه هنرمندان رساندند، این گردهمایی را با تأخیر برگزار کرد و به احترام عزیزانی که خود را به قطعه هنرمندان رسانده‌اند، قرار شد چند تن از هنرمندان در بدرقه سیروس گرجستانی صحبت کنند.

این مراسم با تأکید بر اینکه حاضران ماسک باید داشته باشند در حال برگزاری است و اگر کسی ماسک نداشته باشد به او ماسک می‌دهند و البته برخی‌ها که تعداد محدودی هستند، رعایت نمی‌کنند.

خوب است که قدرشناس هستیم و به هم احترام می‌گذاریم

فاطمه گودرزی که با گرجستانی همکاری‌ داشته است در حالی که بشدت متأثر بود، از طرف خانواده این هنرمند از حاضرانی که در شرایط کرونایی به این برنامه آمده بودند، قدردانی کرد و افزود: فکر نمی‌کردم روزی بالای سر آقای گرجستانی بایستم و درباره ایشان صحبت کنم. سیاوش عزیز پسر استاد از من خواستند صحبت کنم. دلیلش شاید این باشد که از دوستان خانوادگی ایشان هستیم و دیگر اینکه در آخرین کار ایشان، افتخار همکاری با آقای گرجستانی را داشتم. چه سعادتی که از ایشان کار یاد بگیرم و چه سعادتی داشتم که غیر از یاد گرفتن کار، از نظر اخلاقی هم توانستم از ایشان یاد بگیرم.

او با اشاره به علاقه گرجستانی به خانواده‌اش افزود: ایشان عاشق خانواده‌اش بود. روزی نبود که پشت صحنه صحبتی کنیم و ایشان صحبتمان را بهانه وصل به خانواده‌اش نکند و از عشقش به همسر و فرزندانش نگوید. صحبت کردن درباره پیشکسوتی که این‌همه کارهای زیبا کرده، خیلی سخت است و می‌دانم شما مردم عزیزمان چقدر قدرشناس هستید.

گودرزی از گرجستانی به‌عنوان هنرمندی مردمی یاد کرد و ادامه داد: چهل روز با ایشان کار کردم. هر جا و در هر شرایطی که بودیم، ایشان آن‌قدر مورد استقبال قرار می‌گرفتند و آن‌قدر دل مردم جای داشتند و مردمی بودند که باید رابطه ایشان را با مردم تماشا می‌کردیم.

این بازیگر اضافه کرد: آرزوی صبر می‌کنم برای همه هنرمندانی که با ایشان کار کردند.

گودرزی با قدردانی از مردمی که به این برنامه آمده بودند، گفت: همه ما این مسیر را طی خواهیم کرد. خوب است که قدرشناس هستیم و به هم احترام می‌گذاریم. از مردم خوبمان ممنونم که دوستدار هنرمندان هستند. می‌دانم چه شرایط سخت اقتصادی و وضعیت خیلی بد کرونایی را می‌گذرانند، شرایطی که بر زندگی همه تأثیر گذاشته ولی امیدوارم شرایط بهتر شود و روزهای بهتری را ببینیم.

او در پایان صحبتش آرزو کرد روح سیروس گرجستانی شاد باشد و از او به‌عنوان هنرمندی یاد کرد که همیشه آراسته بوده و می‌گفته دنیا گذراست و بهتر است از یکدیگر چیزی به دل نگیریم.

تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما

ابوالفضل پورعرب دیگر هنرمند حاضر در این برنامه در سخنانی گفت: خیلی سخت است که در کنار دوست و رفیق سالیان دور و نزدیک در حالی که بر زمین خفته از او تعریف کنیم. آنچه من باید بگویم، آنچه من باید تعریف کنم، شما در این سال‌ها دیده‌اید. در واقع تمام عمر تاوان داد برای دیدن لبخند شما. با شما گریست و با شما خندید.

نام نیک گرجستانی پشتوانه و اعتبار حرفه و هنر بازیگری است

فاطمه معتمدآریا رئیس انجمن بازیگران سینمای ایران که به دلیل مشغله کاری نتوانسته بود در برنامه حاضر شود، پیامی داد که کامران ملکی مجری برنامه آن را خواند.

این بازیگر در پیام خود نوشته است: "با قلبی آکنده از اندوه و دیدگان اشک‌بار بازیگر و هنرمندی را بدرقه می‌کنیم که نام نیکش پشتوانه و اعتبار حرفه و هنر بازیگری است. بازیگر بی‌بدیلی که سر زندگی و مهر پدرانه‌اش او را نه‌تنها در میان همکاران که در دل تماشاگرانش نیز چهرهای دوست‌داشتنی ساخته بود. روزگار غریبی است که نمی‌توانیم گرد هم آییم و غم از دست دادن عزیزانمان را با یکدیگر تقسیم کنیم امروز بزرگ‌مرد این حرفه سیروس گرجستانی را غریبان به خاک می‌سپاریم، آن‌گونه که هزاران هم‌وطن ما در خلوت با عزیزانشان برای همیشه وداع می‌کنند. اما نام او، نیک‌سرشت نیک‌رفتار، تا ابد در تاریخ این سرزمین و میان مردمانش خواهد ماند. ضمن تسلیت به بازماندگان محترم ایشان و مردم هنردوست ایران آرزوی فرا رسیدن روزهای روشن، در فضای تاریک و غم‌زده جهان امروز را دارم روزهایی که بتوانیم در غم و شادی کنار هم و با عزیزانمان باشیم."

استاد گرجستانی به معنای واقعی کلمه مردمی بود

سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت نیز دیگر سخنران این برنامه بود و در صحبت‌هایی از حاضران خواست که فاصله اجتماعی را رعایت کنند و گفت: همه ما به احترام استاد سیروس گرجستانی اینجا هستیم. خواهش می‌کنم به احترام ایشان قدری با فاصله بایستید. ایشان حتی در شرایط غیر کرونایی هرگز نمی‌خواستند کسی به‌زحمت بیفتد. الان هم خواهش می‌کنم، رعایت کنیم که کسی به‌زحمت نیفتد و ایشان آزار نبیند.

او ادامه داد: ایشان عضو محترم موسسه هنرمندان پیشکسوت در سه حوزه تئاتر، سینما و تلویزیون، هنرمند دارای جایگاه بودند. هنرمندی بودند که در سه حوزه دارای جایگاه بودند اگرچه خاستگاه ایشان، تئاتر بود و از گروه هنر ملی شروع کردند و گرچه حسرت بر دل نسل جدید ما باقی ماند که هنرنمایی ایشان را روی صحنه تئاتر ببینند. آخرین تئاتری که ایشان بازی کردند، بیش از 20 سال پیش بود چقدر سعادتمندند عده‌ای که ایشان را روی صحنه تئاتر دیدند و چقدر حسرت‌به‌دل دارند آنان که ایشان را فقط از قاب تلویزیون و پرده سینما می‌شناسند که البته اصلاً کم نیست.

طباطبایی ادامه داد: استاد فقط یک بازیگر نبودند، هنرمند واقعی بودند. دلم نمی‌آید برای ایشان واژه زنده‌یاد را به کار ببرم. ایشان به معنای واقعی کلمه مردمی بودند. ادای مردمی بودن درنمی‌آورند و خانواده بزرگوارشان باید به این ویژگی ایشان افتخار کنند.

او با اشاره به اینکه گرجستانی در کنار منوچهر حامدی به خاک سپرده می‌شود، خطاب به حامدی گفت: ما امروز هنرمند بزرگی را به شما می‌سپاریم. آقای گرجستانی کم خنده به لب ما نیاوردند. امروز با شما هم‌خانه شدند برای ابد. مراقبشان باشید. حرف‌های زیادی با هم دارید که زمان می‌برد تا بگویید.

طباطبایی، رفتن گرجستانی را ناباورانه‌ دانست و از خانواده او قدردانی کرد که به دلیل شرایط موجود راضی نشدند که کسی به‌زحمت بیفتد و مراسمی کوچک تدارک دیدند.

باید برای روزنامه تسلیتی بفرستیم

افسانه بایگان دیگر هنرمند حاضر در برنامه نیز در سخنانی گفت: باز اینجا دور هم شده‌ایم تا پیکر عزیزی از عزیزان اهل هنر را به خاک بسپاریم و آرزو کنیم که روح بلندش در اعلی علیین جای بگیرد.

او ادامه داد: مرحوم سیروس گرجستانی از بزرگانِ افتاده‌ی عارف‌مسلک اهل هنر و اهل بازیگری بود و سال‌های سال با هنرشان در دل همه مردم این سرزمین جای باز کردند و بسیار لبخند که بر لب‌ها نشاندند.

بایگان با یادآوری دو قطعه شعر از قیصر امین‌پورو فروغ فرخزاد افزود: داستان تکراری است. تا وقتی هستیم، قدر یکدیگر را بدانیم وگرنه همیشه پیش از آنکه فکر کنیم، اتفاق می‌افتد. برای روزنامه تسلیتی بفرستیم. روحشان شاد، راهشان روشن. یا علی.

آخرین نصیحت سیروس گرجستانی به پسرش

در ادامه برنامه کامران ملکی به دوستی نزدیک منوچهر حامدی و سیروس گرجستانی اشاره کرد و افزود: در انجمن بازیگران ایران ارتباط خوبی بین این دو هنرمند وجود داشت. آنان خیلی به هم انس داشتند و رفقای خیلی خوبی بودند و خیلی شگفت‌آور است که الان منوچهر حامدی آغوشش را باز کرده برای رفیق دیرینش.

او با اشاره به اینکه پسران هر دو هنرمند در این برنامه حضور دارند، از سیاوش گرجستانی دعوت کرد تا سخن بگوید.

سیاوش گرجستانی با قدردانی از حاضران و کسانی که در فضاهای گوناگون با این خانواده همدردی کرده‌اند، گفت: پدر همیشه شعرهایی را که برایش ارسال می‌شد در اتاقش نصب می‌کرد و آخرینش این بود آنچه از سرگذشت/ شد سرگذشت/ حیف که بی‌دقت گذشت/ اما گذشت تا که خواستیم یک دو روزی فکر کنیم/ بر در خانه نوشتند درگذشت

او ادامه داد: من و پدرم محرم اسرار یکدیگر بودیم و امشب می‌رود زیر خاک، فقط دل من مانده و صدا و حرف‌های پدر.

سیاوش گرجستانی ادامه داد: آخرین درد دل پدر به روز پیش از فوتش برمی‌گردد که با مخاطبی نابینا در خیابان برخورد کرده بود وایشان با حرف‌هایش خیلی پدر را احساسی کرده بود. وقتی به خانه بازگشت به من گفت این‌همه سال هیچ‌چیزی برایم باارزش‌تر از احترام از جنس رفاقت نبود.

او با بیان اینکه پدرش همیشه با کلمه استاد مشکل داشته است، ادامه داد: آخرین نصیحت پدر به من این بود که اگر می‌خواهی در این حرفه برایت اتفاقی بیفتد، بدان هیچ‌وقت شانس در خانه‌ را نمی‌زند. من تا امروز دویده‌ایم و تو هم باید بدوی و منتظر نشوی.

مراسم خاک‌سپاری از ساعت 10 و 30 دقیقه صبح تا 11 و 30 دقیقه به طول انجامید و با خواندن نماز میت توسط حجت‌الاسلام فیضی قرائت شد.