به گزارش هنرآنلاین به نقل از روابط عمومی معاونت برون‌مرزی صداوسیما، 202 نماینده مجلس شورای اسلامی در بیانیه‌ای حمایت خود از شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما را که در یک ماه گذشته به دلیل بدهی ارزی انباشت شده، با مشکلات متعددی روبه‌رو و برخی از آن‌ها از ماهواره‌های پخش‌کننده قطع شده‌اند، اعلام و از مجموعه دولت و سازمان برنامه و بودجه خواستند در اسرع زمان نسبت به رفع معضلات ناشی از عدم تخصیص و تزریق بودجه ارزی رسانه ملی اقدام کنند.

این بیانیه که روز سه‌شنبه در صحن علنی مجلس و توسط روح‌الله متفکر آزاد، عضو هیئت‌رئیسه مجلس قرائت شد، به شرح ذیل است:

"در ماه‌ها و هفته‌های اخیر تحولات بسیار مهمی در حوزه‌های همسایگی، منطقه‌ای و بین‌المللی ایجاد شده ضرورت رسانه‌ای جمهوری اسلامی را مضاعف کرده است. متأسفانه شبکه‌های برون‌مرزی، صداوسیما که تریبون رسمی کشور در خارج هستند دچار مشکلات جدی و محدودیت‌های ناشی از عدم تخصیص به‌موقع بودجه ارزی شده‌اند.

رسانه‌های برون‌مرزی کشور که در صف نخست رسانه‌های مقاومت قرار دارند و متناسب با پیام جهانی انقلاب اسلامی سال‌هاست در راستای مقابله با ایران‌هراسی و اسلام‌هراسی و نیز معرفی ظرفیت‌ها و واقعیت‌های کشور و با تأمین مواضع جمهوری اسلامی فعالیت می‌کنند، اخیراً یک به یک در حال قطع شدن از ماهواره هستند.

در هفته‌های اخیر انباشت بدهی ارزی و عدم اقدام عاجل نهادهای مسئول گریبان شبکه‌های الکوثر، سحر اردو، پرس تی‌وی، آی‌فیلم انگلیسی و رادیو دری برون‌مرزی گرفته و موجب قطع پخش آن‌ها در مناطق هدف شده است.

ما نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست داریم دولت محترم و دستگاه‌های اصلی مسئول تخصیص بودجه ارزی به رسانه ملی یعنی سازمان برنامه و بودجه ضمن اقدام عاجل برای حل فوری این مشکل پاسخی شایسته برای موارد زیر داشته باشند.

چرا به‌رغم ضرورت‌های ناشی از گسترش اقتدار منطقه‌ای و جهانی جمهوری اسلامی، توجهی به افزایش نیازهای زیرساختی و بنیه برنامه‌سازی رسانه‌های برون‌مرزی نشده است و بلکه به جای حمایت موظف از آن‌ها این رسانه‌ها در تنگنا نیز قرار گرفته‌اند. به چه دلیل تخصیص و پرداخت بودجه ارزی صداوسیما طبق گردش کار قانونی که باید حداقل از 5 ماه پیش انجام می‌شد تاکنون به تأخیر افتاده است که تأثیر منطقه‌ای و مستقیم آن بر روابط بین‌المللی جمهوری اسلامی مشهود است و علاوه بر آسیب حیثیتی به کشور فعالیت‌های رسانه‌ای بین‌المللی رسمی کشور را فلج کرده است فلذا درخواست مؤکد و جدی ما از دولت محترم به شرح ذیل است:

- تأمین فوری نیاز شبکه‌های برون‌مرزی و رفع مشکلات و بدهی‌های انباشت شده ارزی صداوسیما به‌ویژه در حوزه برون‌مرزی.

- پیش‌بینی و تثبیت ردیف بودجه مناسب ارزی جداگانه برای شبکه‌های برون‌مرزی در بودجه صداوسیما و تخصیص فوری و به‌موقع آن.

امضاکنندگان این نامه معتقدند حمایت و پاسداری از رسانه‌هایی که به برکت خون شهدای انقلاب اسلامی پا گرفته‌اند وظیفه همگان بوده و هیچ مسئولی حق ندارد خاک‌ریزهای دیپلماسی رسانه‌ای جمهوری اسلامی ایران را تسلیم دشمن کند.

ضمن آن که خواستاریم دولت محترم با قید فوریت از ادامه روند تضعیف فرهنگی ج.ا.ا. در عرصه جهانی جلوگیری نماید، اعلام می‌کنیم در صورت ادامه بی‌توجهی به این مهم در مراحل بعدی از ابزارها و ظرفیت‌های قانونی خود برای پایان دادن به این روند استفاده خواهیم کرد."

 بدهی متراکم ارزی سازمان صداوسیما نه‌تنها موجبات قطع شبکه الکوثر از ماهواره یوتل ست، قطع کانال اردوی شبکه سحر از ماهواره پاک ست، قطع موج اف ام رادیو دری در افغانستان، قطع موردی شبکه پرس تی وی و کانال انگلیسی شبکه آی فیلم و هشدار به قطع کانال انگلیسی آی فیلم از پاک ست شده، که فعالیت‌های مختلف برنامه‌سازی در خارج از کشور، اشتغال خبرنگاران بومی این شبکه‌ها در کشورهای گوناگون و .... دیگر وجوه عملکردی معاونت برون‌مرزی صداوسیما را نیز تحت تأثیر قرار داده است.

پیش از این جمعی از چهره‌های سیاسی و فرهنگی کشور نیز طی بیانیه‌ای نسبت به نحوه تعامل بودجه‌ای دستگاه‌های مسئول با معاونت برون‌مرزی رسانه ملی اعتراض کرده بودند.