به گزارش هنرآنلاین، مراسم تشییع پیکر صدیقه کیانفر هنرمند پیشکسوت سینما، تئاتر، تلویزیون و رادیو چهارشنبه هفتم خرداد در قطعه هنرمندان بهشت زهرا برگزار شد.

در این مراسم که با توجه به شرایط کنونی و خطر انتشار ویروس کرونا جمعیت زیادی شرکت نداشتند، اصغر همت، سوسن پرور، امید زندگانی، مجید حمزه، شمسی صادقی، پریسا مقتدی، ماندانا اصلانی، افسانه محمدی، مهرداد عشقیان، احمد گنجی، مینا شجاع، کامیار محبی، رامین پورایمان، فاطمه هاشمی و سیروس همتی حاضر بودند.

همچنین حمیدرضا افتخاری مدیرکل هنرهای نمایشی و رادیو نمایش، احمدرضا صدر سرپرست روابط عمومی معاونت صدا، سید محمد طباطبایی مدیرعامل موسسه هنرمندان پیشکسوت و  محسن حسن‌زاده مدیر روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی از مدیران حاضر در این مراسم بودند.

در مراسم تشییع پیکر صدیقه کیانفر، اصغر همت از هنرمندان رادیو و تلویزیون گفت: همه صرفا  از خوبی‌ها می‌گویند و شاید در این میان غلو هم بشود، اما همه دوستانی که از نزدیک با خانم کیانفر آشنا بوده‌اند باور دارند که هرچه در مورد ایشان غلو بشود، باز هم حق مطلب ادا نخواهد شد. مهر ایشان، مهر مادری بود.

همت در ادامه به فروتنی و تواضع بی اندازه صدیقه کیانفر اشاره کرد.

در ادامه مدیر عامل موسسه هنرمندان پیشکسوت به سخنرانی پرداخت و گفت: ایشان از معدود بازیگران ایرانی است که در همه حوزه‌های هنرهای نمایشی کار کرده و تا سال‌های آخر عمرشان هم به فعالیت هنری پرداخت و کار کرد. او در هشتاد و شش سالگی در سال 1397 روی صحنه تئاتر حاضر شد.

طباطبایی مهم‌ترین ویژگی صدیقه کیانفر را مهربانی وی دانست و اظهار کرد: فکر می‌کنم همه کسانی که با او کار کرده‌اند با نام مادر مهربان از او یاد می‌کنند. درگذشت ایشان خسران است و خسران بیشتر این است که حالا که از این دنیا رفته‌اند ما هیچ خاطره ثبت شده‌ای در قالب کتاب یا فیلم مستند از ایشان نداریم. کاش ما فکر کنیم و خاطرات هنرمندان پیشکسوت را به عنوان تاریخ زنده هنر کشورمان ثبت کنیم.

در ادامه محمد رخساری فرزند مرحوم کیانفر یک پیام صوتی ازعلی پویان را برای حضار پخش کرد.

کیانفر

از دیگر هنرمندانی که در این مراسم به سخنرانی پرداخت زهرا سعیدی بود. او گفت: از این که در این موقعیت و در این وضعیت خطرناک شیوع کرونا، افرداد زیادی برای بدرقه خانم کیانفر آمده‌اند تشکر می‌کنم. خانم کیانفر بسیار سرزنده و با نشاط بود و من همیشه از معاشرت و مصاحبت با ایشان لذت می‌بردم و یاد می‌گرفتم. از موسسه هنرمندان پیشکسوت تشکر می‌کنم که هنرمندان را با دست تکریم بدرقه می‌کنید.

طباطبایی از سوسن پرور برای ساخت تئاتر و همکاری با کیانفر تشکر کرد و ادامه داد: مهمترین ویژگی کیانفر مهربانی‌اش بود و کسانی که با او کار کردند به او می‌گفتند مادر مهربان. نبود ایشان خسران است و خسران بعدی نبود کتاب و یا فایل صوتی و فیلم مستند درباره ایشان است.

امید زندگانی هم در این مراسم حضور داشت در حالی‌که اشک می‌ریخت درباره صدیقه کیانفر گفت: سال گذشته با ایشان همکاری داشتم به من گفتند انرژی‌ام ضعیف شده چه کار کنم؟ حفظ کردن دیالوگ برایش سخت بود و با واکر می‌آمد. به من گفت دکتر سراغ داری تا من بروم کمی جان بگیرم و بهتر شوم. گفتم بله برایتان پیدا می‌کنم نمی‌دانستم قرار است انقدر زود از دنیا برود. خانم کیانفر می‌گفت هر چه تا الان کار کردم طلب‌هایم را نمی‌دهند و برای خرج زندگی باید کار کنم اما به انرژی احتیاج دارم.

سوسن پرور نیز که با صدیقه کیانفر در تئاتر کار کرده بود، درباره این هنرمند فقید گفت: او به من اعتماد کرد و پذیرفت در کارم باشد. برای من افتخار بزرگی بود. او بازیگر باهوش و خلاقی بود. هر روز تمرین برای ما درس بود. این تصور دیگران است که شاید من فرشی را پهن کردم که ایشان بدرخشد، اینطور نیست لطف خدا شامل حال من شد که بتوانم از حضورش استفاده کنم.

پرور درباره تئاتر "هایلایت" و تجربه همکاری با صدیقه کیانفر گفت: وقتی برای تئاترم به او زنگ زدم گفت چه به موقع زنگ زدی من الان بیمارستان هستم پس باید خوب شوم تا بیایم و بازی کنم. چون اصولا به کار تیمی معتقدم. در کار بعدی هم نقش ایشان محفوظ بود و بازی داشت. الان هم نمایشنامه‌ای نوشتم که متنی هم برای خانم کیانفر بود که متاسفانه اجل مهلت نداد. آخرین بار ۱۲ فروردین با او صحبت کردم و خواستم که ببینمش او گفت فرصت هست اما فرصت الان پیش آمد.

همچنین مجید حمزه و پریسا مقتدی نیز در این مراسم با اندوه بسیار از خوبی‌ها و مهربانی‌های بانو صدیقه کیانفر گفتند. 

در ادامه  مراسم تدفین خاکسپاری کیانفر انجام شد. این بازیگر پیشکسوت  در روز دوشنبه پنجم خرداد به دلیل ایست قلبی درگذشت.