به گزارش هنرآنلاین، مراسم اهدای جوایز بخش تجلی اراده ملی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر دوشنبه‌شب با حضور مسعود سلطانی‌فر وزیر ورزش و جوانان، محمد شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، علیرضا تابش مدیرعامل بنیاد سینمایی فارابی، حجت‌الاسلام هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه و مدیران، دست‌اندرکاران و گروهی از داوران سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر در تالار ایوان شمس برگزار شد.

در این مراسم فیلم "خورشید" به کارگردانی مجید مجیدی با دریافت هشت جایزه رکورددار شد. او در این مراسم از پنج نهاد قوه قضائیه، سازمان بهزیستی، مدیریت پسماند شهرداری، شرکت مترو تهران، انجمن ویرایش و درست‌نویسی را از آن خود کرد و سه جایزه نیز به کودکان بازیگر این فیلم تعلق گرفت تا عدد جوایز فیلم "خورشید" به هشت برسد.

اهدای جوایز قوه قضائیه

در بخش اول اهدای جوایز قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها، هیئت داوران قوه قضاییه متشکل از سید محمدرضا خوشرو، مهدی افتخاری، علیرضا پاشایی، محمد شهریاری، امیر اکبرزاده، جواد طوسی و هیئت داوران سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور متشکل از احمد افروز، حسن ضیا آذری، فرهاد درودگر معرفی شدند.

جایزه اول هیئت داوران قوه قضائیه به دلیل طرح دغدغه‌مندانه آسیب‌های اجتماعی ناشی از عدم توجه به موضوع کودکان کار و پیشگیری از وقوع جرم و ضرورت مشارکت و همگرایی مردم و مسئولین در حل معضلات اجتماعی به فیلم "خورشید" به کارگردانی مجید مجیدی و فیلمنامه مجید مجیدی و نیما جاویدی اهدا شد.

 جایزه بعدی هیئت داوران قوه قضائیه به دلیل توجه به موضوع آسیب‌های اجتماعی تهدیدکننده نوجوانان و راهکار اصلاح عالمانه مجرمان و بازپروری آنان به‌منظور بازگشت مؤثر به جامعه، به فرزاد خوشدست کارگردان مستند "خط باریک قرمز" اهدا شد. خوشدست از همکاری قوه قضائیه و سازمان زندان‌ها در ساخته شدن مستند خود تشکر کرد و اعلام کرد کار بعدی خود را نیز با همکاری این سازمان خواهد ساخت.

هیئت داوران قوه قضائیه، از روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر بازیگران کودک و نوجوان فیلم  "خورشید" قدردانی کرد و جوایزی به آن‌ها اهدا کرد.

تجلی اراده - سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اهدای جایزه سازمان زندان‌ها

همچنین سازمان زندان‌ها جایزه خود را به دلیل نگاهی انسانی اخلاقی به کودکان معارض قانون و لزوم تغییر نگاه جامعه نسبت به آنان به فرزاد خوشدست کارگردان فیلم مستند "خط باریک قرمز" اهدا کرد.

اهدای جوایز بنیاد شهید و امور ایثارگران

در بخش بعدی هیئت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران متشکل از فرزاد مولازاده، سید مرتضی حسینی و محمدتقی فهیم و هیئت داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، متشکل از هارون یشایایی، مجید کریمی، سید جمال ساداتیان، کیانوش جهانپور و خسرو نقیبی معرفی شدند.

 داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران، جایزه اول خود را به دلیل نمایش موفق مشارکت اقوام مختلف در دفاع مقدس به مهرداد خوشبخت کارگردان فیلم  "آبادان یازده 60" اهدا کرد.

هیئت داوران بنیاد شهید و امور ایثارگران جایزه بعدی خود را به دلیل پرداخت نفس‌گیر جان‌فشانی‌های محافظان امنیت کشور، به سعید ملکان برای "روز صفر" تقدیم کرد.

اهدای جوایز وزارت بهداشت

در ادامه جایزه داوران وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل روایت ایثار مادرانه و عشق پدرانه که برای حفظ خانواده و تالش برای سلامت کودک و تجلی ازخودگذشتی برای زندگی بخشیدن به کودکانی که آینده این سرزمین هستند، به حمیدرضا قربانی کارگردان فیلم  "مغز استخوان" اهدا شد.

 جایزه بعدی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به دلیل تمرکز بر یک داستان در حوزه سلامت و طرح مسئله‌ای مهم با ارائه راهکارها و توانمندی‌ها در این بخش که نشان از دغدغه‌مندی برای ارائه تصویر درست یک "خانواده سلامت ایرانی" دارد به بهرنگ دزفولی‌زاده کارگردان فیلم "بی‌صدا حلزون" اهدا شد.

همچنین جایزه بعدی این وزارتخانه، به دلیل به تصویر کشیدن ازخودگذشتگی و ماندن بر سر اصولِ سپیدجامه‌گانی که در سخت‌ترین سال‌های جنگ تحمیلی پای سوگند و شرافت خود ایستادند، به محمدحسین مهدویان برای فیلم "درخت گردو" اهدا شد.

تجلی اراده - سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اهدای جوایز وزارت کار

در ادامه هیئت داوران وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، متشکل از نازنین فراهانی، ابراهیم صادقی‌فر، فیاض زاهد، عباس رافعی و هیئت داوران وزارت ورزش و جوانان متشکل از اعظم کریمی، شاهین مظفری و مجید توکلی معرفی شدند.

جایزه اول وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به دلیل توجه به مؤلفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری، رعایت اخلاق و اصول حرفه‌ای به غلامرضا موسوی تهیه‌کننده فیلم  "قصیده گاو سفید" اهدا شد.

 جایزه دوم وزارت تعاون، کار و راه اجتماعی نیز به دلیل توجه به مقوله آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی در محیط کار و مؤلفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری به شهرام مسلخی تهیه‌کننده فیلم  "پدران" اهدا شد.

 جایزه سوم این بخش به دلیل توجه به مؤلفه‌های فرهنگ کار از قبیل وجدان کاری و مسئولیت‌پذیری، رعایت اخلاق و اصول حرفه‌ای و اهمیت به سلامت جسم و روان به مجید برزگر برای فیلم  "ابر بارانش گرفته" اهدا شد.

اهدای جوایز وزارت ورزش و جوانان

در بخش بعدی مراسم، جایزه وزارت ورزش و جوانان به دلیل پرداختن به آسیب‌های اجتماعی جوانان به‌ویژه استفاده از داروهای روان‌گردان و رفتارهای هنجارشکنانه به سالم صلواتی برای فیلم  "پدران" اهدا شد. مسلخی تهیه‌کننده این فیلم از حمایت بنیاد سینمایی فارابی در تولید این فیلم تشکر کرد.

جایزه بعدی وزارت ورزش و جوانان به دلیل نگاه دغدغه‌مند به حوزه ازدواج و خانواده به هادی حجازی‌فر برای فیلمنامه "آتابای" اهدا شد.

جایزه سوم وزارت ورزش و جوانان نیز به دلیل نگاه نو به ورزش بانوان و مسائل و مشکلات آن‌ها برای نیل به قهرمانی به سام کلانتری برای فیلم مستند "جایی برای فرشته‌ها نیست" اهدا شد.

اهدای جوایز فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی

در ادامه هیئت داوران فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی و هیئت داوران سازمان بهزیستی متشکل از مسعود آسیما، سعید بابایی، عباس حق‌شناس، پوران درخشنده معرفی شدند.

جایزه فراکسیون جوانان مجلس شورای اسلامی، به دلیل زنده نگه داشتن راه جوانان غیور آبادان و خرمشهر در دفاع از مرزهای کشور و به‌پاس رشادت‌های این جوانان، به حسن کلامی تهیه‌کننده فیلم  "آبادان یازده 60" اهدا شد.

 همچنین جایزه این فراکسیون به دلیل احترام و نگاه ویژه به فرهنگ و اقوام ایرانی و دغدغه جوانان و همچنین تقدیر از حضور زنان فیلمساز در عرصه سینمای ایران به نیکی کریمی کارگردان فیلم  "آتابای" اهدا شد که او با حضور روی سن این جایزه را دریافت کرد.

اهدای جوایز سازمان بهزیستی

 جایزه سازمان بهزیستی کشور به دلیل ترویج نگاه انسانی به کودکان کار و خیابان، نگاه امیدبخش و رسیدن به گنج درون، افشای دست‌های پشت پرده سوءاستفاده کودکان به مجید مجیدی برای فیلم "خورشید" اهدا شد.

 جایزه بعدی سازمان بهزیستی به خاطر پرداختن به توانمندی‌های فردی و اجتماعی ناشنوایان، ترویج امر مهم غربالگری شنوایی و مقوله مهم اشتغال معلولین به بهرنگ دزفولی‌زاده برای فیلم  "بی‌صدا حلزون" اهدا شد.

 داوران سازمان بهزیستی نیز جایزه خود را به دلیل توانمندشان و نقش‌آفرینی پراحساس و باورپذیر به روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر گروه بازیگران کودک و نوجوان فیلم  "خورشید" اهدا کرد.

اهدای جوایز سازمان مدیریت پسماند

در ادامه هیئت داوران سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران متشکل از نرگس رجایی، سعید مرادی‌کیا، سید حسین حقگو، هیئت داوران شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه متشکل از رضا میرزاخانی، میثم سلطانعلی، احسان سالم، هیئت داوران شرکت سهامی بیمه ایران متشکل از سیدعلیرضا سادات‌میر، منصور صالحی، حامد افشارزاده، هیئت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی متشکل از شراره خشکنابی، معین پایدار و احمد عبداله‌زاده معرفی شدند.

 جایزه اول سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران به دلیل توجه ویژه به شرایط خاص کودکان کار و اشاره به موضوع بازیافت پسماند تایرهای فرسوده به مجید مجیدی و امیر بنان تهیه‌کنندگان فیلم  "خورشید" اهدا شد.

 جایزه دوم این سازمان به دلیل استفاده از پسماندهای شیشه‌ای در شغل دوم بازیگر نقش اول فیلم و استفاده مجدد از آن پسماندها به‌منظور تولید محصولات تزئینی برای درآمدزایی به بهتاش صناعی‌‌ها کارگردان فیلم  "قصیده گاو سفید" اهدا شد.

 جایزه سوم سازمان مدیریت پسماند، به دلیل استفاده از کیسه‌های خرید پارچه‌ای و اهمیت استفاده از آن به مجید برزگر تهیه‌کننده فیلم  "دشمنان" اهدا شد.

همچنین جایزه بعدی این سازمان، به دلیل استفاده از پیام‌های زیست‌محیطی و اشاره صریح بازیگر نقش اول به فراگیری و وابستگی زندگی‌های امروزی به ظروف پالستیکی به ساسان سالور تهیه‌کننده فیلم  "سه کام حبس" اهدا شد.

تجلی اراده - سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر

اهدای جوایز شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران

جایزه اول داوران شرکت بهره‌برداری راه‌آهن شهری تهران و حومه، به دلیل توجه به معضل کودکان کار و مهاجرین و مشکلات آن‌ها در کلان‌شهر تهران به مجید مجیدی برای فیلم  "خورشید" اهدا شد.

 جایزه دوم این شرکت نیز جهت قدردانی و حمایت به روح‌الله زمانی، شمیلا شیرزاد، مانی غفوری، ابوالفضل شیرزاد و محمدمهدی موسوی‌فر بازیگران کودکان و نوجوان فیلم  "خورشید" اهدا اشد.

اهدای جوایز شرکت سهامی بیمه ایران

در ادامه جایزه اول شرکت سهامی بیمه ایران به دلیل توجه به مضامینی در خصوص دقت و هوشیاری در فرآیندهای مالی و مدیریت ریسک، مبارزه و هوشیاری نسبت به فساد به بهروز شعیبی کارگردان فیلم  "روز بلوا" اهدا شد.

اهدای جوایز انجمن ویرایش و درست‌نویسی

هیئت داوران انجمن ویرایش و درست‌نویسی نیز در این مراسم به دلیل توجه به ویژگی‌های زبانیِ شخصیت‌ها و به سبب بهره‌گیری از ظرافت‌ها و ظرفیت‌های زبانی در تعامل با دیگر عناصر سینمایی، جایزه "فارسینما" را به مجید مجیدی و نیما جاویدی برای فیلمنامه فیلم  "خورشید" اهدا کرد.