به گزارش هنرآنلاین، مسعود نجفی در گفت‌وگو با ستاد خبری جشنواره فیلم فجر درباره انتشار جزئیات آمار آرای مردمی سی و هشتمین جشنواره فیلم فجر، گفت: از آنجا که تجربه نشان داده است اعلام جزئیات نظرسنجی، روی اکران و فروش بعدی فیلم اثر می‌گذارد، از نظر ما اسرار تجاری به شمار می‌آید و لذا جزئیات را اعلام نمی‌کنیم، اما اگر صاحبان آثار اعلام آمادگی کنند، ریز اطلاعات نظرسنجی رأی مردمی مربوط به فیلم آنان اعلام می‌شود.

مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر افزود: حتی می‌بینید هر روز که اسامی فیلم‌های با اقبال بیشتر اعلام می‌شوند، بدون ترتیب است تا روی آمار روزهای بعد تأثیر نگذارد.

نجفی ادامه داد: با این حال آمار کلی در راستای شفاف‌سازی قابل ارائه است و بلافاصله پس از جشنواره، جدولی منتشر خواهد شد که به تفکیک 21 فیلمی که در روزهای جشنواره نمایش کامل مردمی داشته‌اند، تعداد بلیت پیش‌خرید شده و تعداد آرای آن‌ها به ازای هر روز نمایش اعلام می‌شود.

او ادامه داد: مطابق نظر متخصصان آمار، اعلام تدریجی جدول تفکیکی در طول جشنواره، تأثیر غیرواقعی روی نتایج می‌گذارد و سبب می‌شود به صعود یا سقوط یک فیلم در این جدول، شتاب ناشی از "مد" داده شود. این جدول با جزئیات بیشتری در اختیار صاحب اثر نیز گذاشته می‌شود یعنی تفکیک به ازای هر "سئانس- سالن" و همچنین به تفکیک کیفیت رأی (عالی، خوب، متوسط، ضعیف، بد). ضمن آن که تعداد نمایش مردمی همه فیلم‌های دارای نمایش کامل بخش مسابقه مساوی است.

مدیر روابط عمومی جشنواره فیلم فجر در پایان تأکید کرد: صرفاً آرای کسانی که پیش‌خرید بلیت داشته‌اند در جایزه آرای مردمی (بهترین فیلم از نگاه تماشاگران)، محاسبه می‌شود و به دلیل احتمال ایجاد شرایط نابرابر سایر موارد ازجمله فروش گیشه، نمایش‌های ارگانی و سئانس‌های فوق‌العاده محاسبه نمی‌شوند.