به گزارش هنرآنلاین، مراسم افتتاح ۱۲ سالن جدید پردیس سینمایی ملت، ۷ بهمن‌ماه با حضور پیروز حناچی شهردار، حجت‌الاسلام‌والمسلمین میثم امرودی رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی، مدیران شهری و سینمایی، هنرمندان و اصحاب رسانه با اجرای محمد سلوکی در پردیس سینما گالری ملت برگزار شد.

هاشم میرزاخانی مدیرعامل موسسه تصویر شهر در ابتدای مراسم افتتاحیه سالن‌های پردیس‌ ملت گفت: پردیس سینما گالری ملت به‌عنوان سرمایه ملی شروع به فعالیت کرد. این سازه گرافیکی در کشور واقعاً بی‌نظیر است در ایام ساخت اولیه سالن 4 پرده خوب بوده است اما با توجه به گسترش هنر، حیف بود پردیس سینما ملت از این مبحث گسترش و توسعه دور بماند.

او ادامه داد: تصمیم گرفتیم با تکثر صندلی و سالنِ بیشتر، خدمات بهتری به مردم کشورمان ارائه دهیم. پردیس سینمایی ملت را از ۱۰۸۵ به ۱۹۰۰ صندلی گسترش دادیم، تا تفرجگاه مناسبی برای مردم چه در تهران و چه دیگر شهرهای کشور باشد.

میرزاخانی تصریح کرد: البته برنامه‌ریزی برای سالن تئاتر، موسیقی، کتابخانه، سالن آمفی‌تئاتر و حراج هنر تجسمی هم داشته‌ایم که در آینده افتتاح خواهند شد، همچنین احداث پارکینگ هم در این پردیس داشته‌ایم که این گره بزرگ پردیس بود که رفع شده و احداث پارکینگ به کمک شهردار محترم از مزایای این پردیس است.

او در پایان گفت: وظیفه من انجام تمام این کارها و فعالیت‌ها بوده که خالصانه آن را تقدیم به روح سردار دل‌ها شهید قاسم سلیمانی می‌کنیم.

با گسترش زیرساخت‌های فرهنگی، امنیت‌آفرینی کنیم

در ادامه حسین انتظامی رئیس سازمان سینمایی ضمن تسلیت شهادت سردار سلیمانی و ایام فاطمیه گفت: جا دارد از مدیریت شهری، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران تشکر کنم، این نشان می‌دهد مدیریت شهری از یک سازمان خدماتی به یک نهاد فرهنگی اجتماعی تبدیل شده است.

او ادامه داد: ما هر چقدر زیرساخت فرهنگی را توسعه دهیم به توسعه مناطق و امنیت آفرینی کمک می‌کند، تا آسیب‌های اجتماعی که ناشی از گسست است را رفع کنیم. در پایان سال 97، ۳۲۸ سینما، ۵۸۱ سالن سینمایی در کشور و ۱۵۰ هزار صندلی داشتیم و تا پایان سال ۹۸ با توجه به پیش‌بینی‌ها، ۳۵۳ سینما، ۶۵۴ سالن سینما یعنی ۱۲ و نیم درصد افزایش و ۱۶۱۷۰۲ صندلی که یعنی ۸ درصد افزایش خواهیم داشت، درنهایت اگر ما در سیاست‌گذاری‌ها هر چقدر به توسعه زیرساخت‌های سینمایی توجه کنیم و محتوای خوب و قابل توجه عرضه شود به فرهنگ‌سازی کمک کرده‌ایم.

انتظامی تصریح کرد: ما در برخی از شهرها همچنان سینما نداریم اما امسال در ۲۲ شهر کارش را شروع کرده که سال بعد به ناوگان سینما اضافه شود. ما باید فرهنگ خانوادگی به سینما رفتن را گسترش دهیم تا آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم.

در سینما از قهرمان‌های ملی‌مان بهره‌مند شویم

حجت‌الاسلام میثم امرودی در ادامه این مراسم به سخنرانی پرداخت و ضمن تسلیت ایام فاطمیه و شهادت سردار قاسم سلیمانی و تبریک به فرا رسیدن ایام دهه فجر انقلاب اسلامی گفت: با توجه به اینکه شهید حاج قاسم سلیمانی امنیت کشورمان را تأمین می‌کرد امروز همه هنر مدیون روح بلند و بزرگوار حاج قاسم سلیمانی است.

او ادامه داد: با توجه به زحمات دکتر حناچی بناست سازمان فرهنگی هنری شهرداری هر ۱۵ روز افتتاحیه مراکز هنری را داشته باشد. که حتی در باغ کتاب هم منتظر افتتاحیه سالن‌های تئاتر، آمفی‌تئاتر و... داشته باشیم.

امرودی عنوان کرد: سینما و هنر می‌تواند سطح ذائقه مردم را بالا ببرد و امنیت مردم را افزایش دهد و موقعیت اجتماعی ما را تضمین کند. آمار بالای سطح خشونت نشان می‌دهد که سینما می‌تواند این آسیب‌ها را مرتفع کند، سینمای فاخر عیار می‌تواند، تمدن‌ساز باشد که در چله انقلاب اسلامی تمرکز بر تمدن‌سازی داشته باشیم.

امرودی تصریح کرد: الان زمانی است که از قهرمان‌های ملی‌مان در هنر و سینما باید استفاده کنیم و در آخر از آقای میرزاخانی تشکر می‌کنم که این رویداد را رقم زد.

توجه به هنر و معماری در پردیس سینمایی ملت

پیروز حناچی در مراسم افتتاحیه سالن‌های پردیس سینمایی ملت با اشاره به تسلیت ایام فاطمیه، شهادت سردار دل‌ها شهید قاسم سلیمانی و تسلیت برای سقوط هواپیمای اوکراینی اظهار کرد: آن چیزی که می‌خواهم اشاره کنم یاد کردن از تشییع پیکر ایشان بعد از تشییع پیکر امام خمینی (ره) است که به نظر می‌رسید ایشان مسیری را انتخاب کرده بود که خصیصه‌ای در ایشان بود که شوری را ایجاد کرد. همچنین حضور ایشان داعش را متوحش کرد.

او تصریح کرد: در پردیس سینمایی ملت حضور داریم که هم به‌عنوان کانون عرصه هنر و معماری با نگاه آرشیتکتی بنا شده است که بعد از سینما آزادی این دومین پردیس سینمایی است که به معماری توجه نشان داده است. همچنین ظرفیت صندلی دو برابر شده و مشکل پارکینگ هم در این سینما به حداقل رسیده است.

حناچی گفت: در حال حاضر در آستانه چهارمین دهه پیروزی انقلاب هستیم و امسال قرار بود در جشنواره فیلم فجر به همین مناسبت اقدامات ویژه‌ای انجام شود. ما اگر می‌خواهیم عرصه هنر ارتقا پیدا کند باید عرصه رقابت را توسعه دهیم تا فعالان سینمایی با همدیگر رقابت داشته باشند و هنر و فرهنگ کشور را توسعه دهند.

شهردار عنوان کرد: پیش‌درآمد هنرمندان را باید ببینیم و ما البته در سازمان شهرداری هم چند اثر سینمایی که در جهت مدیریت شهری بوده را حمایت کردیم البته همه حمایت‌ها مالی نیست بلکه فراهم آمدن بستر هم جزئی از حمایت‌ها به‌حساب می‌آید. ما اعتقاد داریم اوقات فراغت مردم ارتباط مستقیمی در بهتر شدن حالشان و کاهش آسیب‌های روحی دارد. باید فضای مناسبی را برای اوقات فراغت مردم چه در حوزه هنر و چه در حوزه شهری داشته باشیم.

حناچی گفت: از جناب امرودی می‌خواهم اگر مردم کسی را به‌عنوان شخصیت و قهرمان ملی می‌شناسند باید برنامه‌های یونیک فرهنگی را برای او به اجرا درآوریم و نباید زحمتشان را فراموش کنیم ما در دوران سخت مالی و محدودیت‌ها هستیم که باید برای توسعه و تعمیق هنر هر کاری انجام دهیم.

در پایان از محمدکیا شمشکی مدیر تأسیسات موسسه تصویر شهر به نمایندگی از تمام کارکنان و زحمتکشان این موسسه و پردیس سینمایی ملت تقدیر شد و مراسم با اجرای قطعاتی از محمد معتمدی به پایان رسید. پس از برگزاری مراسم شهردار تهران به همراه رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران و دیگر همراهان با بازدید از سالن‌های تازه تأسیس به تماشای یک فیلم کوتاه نشستند.

حسن خجسته، محمد احسانی، محمدرضا فرجی، ناصر شفق، غلامرضا فرجی، سید ضیا هاشمی، همایون اسعدیان، علی سرتیپی، محمدحسین فرح‌بخش، مسعود رجبی فروتن، غلامرضا فرجی، حبیب اسماعیلی، مصطفی سماوات، سید هادی منبتی، مسعود نجفی، امیر پوروزیری، محسن برهمانی، مجید اکبرشاهی و سعید ربیعی از دیگر میهمانان حاضر در این مراسم بودند.