به گزارش هنرآنلاین، مهدی شادی‌زاده مستندساز و عکاس درباره ساخت مجسمه عباس کیارستمی گفت: حدود دو سال پیش زمانی که مستند "همراه با باد" را می‌ساختم به این فکر افتادم که تک‌درخت مجموعه عکس‌های "سفید برفی" عباس کیارستمی را که همه ما آن را در مجموعه آثار این کارگردان بزرگ دیدیم ثبت کنم زیرا کیارستمی در فصول مختلف از این درخت  عکاسی کرد اما عکسی که در مجموعه "سفید برفی" بود جهانی شده است.

شادی‌زاده ادامه داد: تک‌درخت یکی از نمادهای آثار عباس کیارستمی است که در آن زمان تصمیم گرفتم این درخت زیبا را از طریق اداره میراث فرهنگی ثبت کنم زیرا بعد از فوت او نمادی ازتک‌درخت در چند کشور دنیا از جمله کالیفرنیا در آمریکا ثبت شده است و مهم ترین سوال این بود که چرا در کشور خودمان آن را به اسم عباس کیارستمی ثبت نمی‌کنیم؟

وی افزود: در ابتدا فقط به صورت یک جرقه ذهنی بود ولی بعد از مدتی تصمیم قطعی گرفتم. تک‌درختی که ما در عکس‌های عباس کیارستمی می‌بینیم قدمت ۵۰۰ ساله دارد و در روستای آرو در دماوند قرار دارد. در ابتدا خیلی‌ها اعلام آمادگی و همکاری کردند ولی هیچ کدام به سرانجام نرسید و هیچ حمایتی صورت نگرفت تا این که با شهرام شریفی رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان دماوند صحبت کردیم و واقعا از ما حمایت کردند. آقای شریفی در تمامی مراحل کنار ما بود و از هیچ کمکی دریغ نکرد. همچنین شرکت خوب جین وست که یک برند لباس است به عنوان مدیر کل هنری این پروژه ما را در تمامی مراحل یاری کردند. زمانی که شرکت جین وست اعلام آمادگی کرد ما با یک رویکرد جدید کار را شروع کردیم و خوشبختانه به آنچه که می‌خواستیم رسیدیم.

این مستندساز در ادامه خاطرنشان کرد: قرار است از چند روز آینده احمد عرب بیگی ساخت مجسمه عباس کیارستمی را آغاز کند که ساخت این مجسمه اواخر بهمن تمام می‌شود و زیر تک‌درخت نصب می‌شود. در کنار آن پیشینه تک‌درخت و بیوگرافی عباس کیارستمی نصب و به نام این کارگردان برجسته ثبت خواهد شد.

این عکاس از ساخت مستندی درباره این پروژه خبر داد و در پایان گفت: مستندی درباره تک‌درخت ساخته می‌شود که تمامی مراحل این پروژه در آن مستند است و با این کار می‌خواهیم تمام اتفاقات را ثبت کنیم و طی مراسمی با حمایت هنر و تجربه در موزه سینما  نمایش داده می‌شود.

عوامل این پروژه عبارتند از: مهدی و علیرضا شادی‌زاده مدیر پروژه، احمد عرب بیگی مجسمه ساز، سیامک باحجب مدیر کل تولید، ساسان توکل فارسانی عکاس، غزاله سعادتی مدیر روابط عمومی.