به گزارش هنرآنلاین، مستند "گلوله‌باران" به کارگردانی مرتضی پایه‌شناس در سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت نشان فیروزه بهترین فیلم، تندیس بهترین کارگردانی مستند بلند و جایزه بهترین تدوین جشنواره را کسب کرد. این فیلم با مشارکت مرکز مستند حقیقت و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی تهیه شده است.

پایه‌شناس درباره جایگاه تولید مشترک در سینمای مستند و حضور مرکز گسترش در این عرصه اظهار کرد: تولید مشترک فیلم مستند در تمام دنیا پذیرفته شده و در حال انجام است. چند سال است که مرکز گسترش هم گام‌هایی در این زمینه برداشته، اما این قطعاً آغاز راه است؛ هم در کیفیت هم در کمیت.

این هنرمند افزود: متأسفانه در سینمای مستند ما به‌جز تعداد معدودی، تهیه‌کننده کاربلد نداریم. بسیاری از قراردادها با تهیه‌کنندگان بسته می‌شود، حال آن که بیشتر فشارها از پیش‌تولید تا پساتولید روی دوش کارگردان است و تهیه‌کنندگان باری را بر‌نمی‌دارند. گمان می‌کنم جریان تولید مشترک خصوصاً با مشارکت سرمایه‌گذاران خارجی، باعث رشد کیفی تهیه‌کنندگان در آینده هم می‌شود که از این منظر دستاورد بزرگی است.

وی همچنین درباره‌ موضوع مستند خود توضیح داد: "گلوله‌باران" درنگی است، میان مرگ و زندگی. یک تأمل. لختی دراز کشیدن زیر آسمان کاملاً ابری، وقتی که ثانیه‌ها از تک و تا می‌افتند و متوقف ‌می‌شوند. فرصتی است برای نگاه کردن به همراهانمان و عمیق شدن در احوالاتشان. گلوله‌باران داستان یک انتخاب است؛ دیدن گلوله یا باران.

پایه‌شناس تأکید کرد: داستان "گلوله‌باران" در جنگ سوریه می‌گذرد، اما تلاش کرده‌ام که فیلم فارغ از زمان و مکان، از تصویر سطحی جنگ عبور کند و بیننده را در موقعیتی انسانی پشت پرده گلوله‌ها ببرد. موقعیت‌هایی که فقط در مواجهه نزدیک انسان با مرگ به‌طور خالص بروز می‌کند. امیدوارم بیننده‌های این فیلم از ۶۰ دقیقه‌ عمرشان که همراه این فیلم می‌شوند، راضی باشند.