سرویس سینمایی هنرآنلاین: اسامی نامزدهای هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) سه‌شنبه صبح در لندن اعلام شد.

فیلم "جوکر" به کارگردانی تاد فیلیپس با 11 نامزدی بیشترین شانس را برای دریافت جوایز بفتا 2020 دارد. فیلم‌های "ایرلندی" به کارگردانی مارتین اسکورسیزی و "روزی روزگاری در هالیوود" کوئنتین تارانتینو، هر یک با 10 نامزدی در رده بعدی هستند و "1917" به کارگردانی سام مندس 9 نامزدی کسب کرده است.

هر چهار فیلم در بخش بهترین فیلم نامزد شده‌اند، همین‌طور "انگل" به کارگردانی بونگ جون هو که در چهار بخش از جمله بهترین کارگردان و بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان نیز نامزد شده است.

در بخش بهترین فیلم بریتانیایی نیز فیلم‌های "1917"، "طعمه"، "برای سما"، "راکت‌من"، "Sorry We Missed You" و "دو پاپ" نامزد هستند.

مریم مهاجر فیلمساز ایرانی-بریتانیایی با انیمیشن کوتاه "بابابزرگ عاشق‌پیشه" در بخش بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی نامزد شده است.

برندگان هفتاد و سومین دوره جوایز سالانه آکادمی هنرهای سینمایی و تلویزیونی بریتانیا (بفتا) دوم فوریه در مراسمی در رویال آلبرت هال در لندن معرفی می‌شوند. گراهام نورتن مجری مراسم خواهد بود.

بفتا مانند اسکار تمام فیلم‌های انگلیسی‌زبان و نه صرفاً فیلم‌های بریتانیایی را برای جوایز سالانه خود در نظر می‌گیرد. با این حال، فیلم‌هایی که بیشتر ریشه بریتانیایی دارند، اغلب بیش از گلدن گلوب یا اسکار مورد توجه قرار می‌گیرند.

سال گذشته "رُما" به کارگردانی آلفونسو کوارون که هفت نامزدی کسب کرده بود در چهار بخش از جمله بهترین فیلم و بهترین کارگردان جوایز بفتا را از آن خود کرد. "سوگلی" به کارگردانی یورگوس لانتیموس نیز که با 12 نامزدی پیشتاز نامزدها بود در هفت بخش از جمله بهترین فیلم بریتانیایی و بهترین فیلمنامه غیراقتباسی جایزه گرفت.

این خبر کامل می‌شود...

فهرست نامزدهای جوایز بفتا 2020 به شرح زیر است:

بهترین فیلم: "1917" / "ایرلندی" (The Irishman) / "جوکر" (Joker) / "روزی روزگاری در هالیوود" (Once Upon a Time in Hollywood) / "انگل" (Parasite)

بهترین فیلم بریتانیایی: "1917" / "طعمه" (Bait) / "برای سما" (For Sama) / "راکت‌من" (Rocketman) / "Sorry We Missed You" / "دو پاپ" (The Two Popes)

بهترین کارگردان: سام مندس، "1917" / مارتین اسکورسیزی، "ایرلندی" / تاد فیلیپس، "جوکر" / کوئنتین تارانتینو، "روزی روزگاری در هالیوود" / بونگ جون هو، "انگل"

بهترین بازیگر مرد: لئوناردو دی‌کاپریو، "روزی روزگاری در هالیوود" / آدام درایور، "داستان ازدواج" (Marriage Story) / تارون اجرتن، "راکت‌من" / واکین فینیکس، "جوکر" / جاناتان پرایس، "دو پاپ"

بهترین بازیگر زن: جسی باکلی، "رز وحشی" (Wild Rose) / اسکارلت جوهانسن، "داستان ازدواج" / سرشا رونان، "زنان کوچک" (Little Women) / شارلیز ترون، "خبر تکان‌دهنده" (Bombshell)

بهترین بازیگر مرد مکمل: تام هنکس، "یک روز زیبا در محله" (A Beautiful Day in the Neighborhood) / آنتونی هاپکینز، "دو پاپ" / آل پاچینو، "ایرلندی" / جو پشی، "ایرلندی" / برد پیت، "روزی روزگاری در هالیوود"

بهترین بازیگر زن مکمل: لورا درن، "داستان ازدواج" / اسکارت جوهانسن، "جوجو خرگوش" (Jojo Rabbit) / فلورنس پیو، "زنان کوچک" / مارگو روبی، "خبر تکان‌دهنده" / مارگو روبی، "روزی روزگاری در هالیوود"

بهترین فیلمنامه غیراقتباسی: "درس‌خوان" (Booksmart) نوشته امیلی هالپرن، سارا هاسکینز، سوزانا فوگل و کیتی سیلبرمن / "چاقوها بیرون" (Knives Out) نوشته ریان جانسن / "داستان ازدواج" نوشته نوا بامبک / "روزی روزگاری در هالیوود" نوشته کوئنتین تارانتینو / "انگل" نوشته بونگ جون هو و هان جین وون

بهترین فیلمنامه اقتباسی: "ایرلندی" نوشته استیون زیلیان / "جوجو خرگوش" نوشته تایکا وایتیتی / "جوکر" نوشته تاد فیلیپس و اسکات سیلور / "زنان کوچک" نوشته گرتا گرویگ / "دو پاپ" نوشته آنتونی مکارتن

بهترین فیلم اول یک نویسنده یا کارگردان یا تهیه‌کننده بریتانیایی: "طعمه"، مارک جنکین (نویسنده/کارگردان)، کیت بایرز، لین ویت (تهیه‌کنندگان) / "برای سما"، وعد الخطیب (کارگردان/تهیه‌کننده)، ادوارد واتس (کارگردان) / "میدن" (Maiden)، الکس هولمز (کارگردان) / "فقط تو" (Only You)، هری ووتلیف (نویسنده/کارگردان) / "آذین محراب" (Retablo)، آلوارو دلگادو آپاریسیو (نویسنده/کارگردان)

بهترین فیلم غیر انگلیسی‌زبان: "خداحافظی" (The Farewell) به کارگردانی لولو وانگ (آمریکا) / "برای سما" به کارگردانی وعد الخطیب و ادوارد واتس (بریتانیا/آمریکا/سوریه) / "رنج و افتخار" (Pain and Glory) به کارگردانی پدرو آلمودوار (اسپانیا) / "انگل" به کارگردانی بونگ جون هو (کره جنوبی) / "پرتره یک بانو در آتش" (Portrait of a Lady on Fire) به کارگردانی سلین سیاما (فرانسه)

بهترین مستند: "کارخانه آمریکایی" (American Factory) به کارگردانی استیون بوگنار و جولیا ریشرت / "آپولو 11" (The Apollo 11) به کارگردانی تاد داگلاس میلر / "دیگو مارادونا" (Diego Maradona) به کارگردانی آصف کاپادیا / "برای سما" به کارگردانی وعد الخطیب و ادوارد واتس / "هک بزرگ" (The Great Hack) به کارگردانی کریم عامر و جیهان نجیم

بهترین فیلم انیمیشن: "یخ‌زده 2" (Frozen 2) به کارگردانی جنیفر لی و کریس باک / "کلاوس" (Klaus) به کارگردانی سرهیو پابلوس / "یک فیلم شان گوسفنده: فارماگدون" (A Shaun The Sheep Movie: Farmageddon) به کارگردانی ویل بکر و ریچارد فیلن / "داستان اسباب‌بازی 4" (Toy Story 4) به کارگردانی جاش کولی

بهترین فیلمبرداری: "1917"، راجر دیکنز / "ایرلندی"، رودریگو پری‌یتو / "جوکر"، لارنس شر / "فورد در برابر فراری" (Ford v Ferrari)، فدون پاپامیشائیل / "فانوس دریایی"، یارین بلاشکه

بهترین موسیقی: "1917"، تامس نیومن / "جوجو خرگوش"، مایکل جیاچینو / "جوکر"، هیلدور گودنادوتیر / "زنان کوچک"، الکساندر دپلا / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر" (Star Wars: The Rise of Skywalker)، جان ویلیامز

بهترین تدوین: "ایرلندی"، تلما شونمیکر / "جوجو خرگوش"، تام ایگلز / "جوکر"، جف گراث / "فورد در برابر فراری"، اندرو باکلند و مایکل مکاسکر / "روزی روزگاری در هالیوود"، فرد راسکین

بهترین طراحی صحنه: "1917"، دنیس گاسنر و لی ساندالس / "ایرلندی"، باب شاو و رکینا گراوس / "جوجو خرگوش"، را وینسنت و نورا سوپکووا / "جوکر"، مارک فریدبرگ و کریس موران / روزی روزگاری در هالیوود"، باربارا لینگ و نانسی هیگ

بهترین طراحی لباس: "ایرلندی"، کریستوفر پترسن و سندی پاول / "جوجو خرگوش"، مه‌یز سی. روبیو / "جودی" (Judy) / "زنان کوچک"، جاکلین دوران / "روزی روزگاری در هالیوود"، آریان فیلیپس

بهترین چهره‌پردازی و مو: "1917"، نائومی دون / "خبر تکان‌دهنده"، ویوین بیکر، کازو هیرو و آنی مورگان / "جوکر"، کی جرجیو و نیکی لدرمن / "جودی"، جرمی وودهد / "راکت‌من"، لیزی یانی جرجیو

بهترین جلوه‌های ویژه تصویری: "1917"، گرگ باتلر، گیوم روشرون و دامینیک توهی / "انتقامجویان: آخر بازی" (Avengers: Endgame)، دان دلیو و دان سیودیک / "ایرلندی"، لیاندرو استبکورینا، استفان گرابلی و پابلو هلمان / "شیرشاه"The Lion King) )، اندرو آر. جونز، روبرت لگاتو، الیوت نیومن و آدام والدیس / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، راجر گویت، پل کاوانا، نیل اسکانلن و دامینیک توهی

بهترین صدا: "1917"، اسکات میلان، الیور تارنی، ریچل تیت، مارک تیلور و استیوارت ویلسن / "جوکر"، تاد میتلند، آلبن رابرت موری، تام اوزانیچ، دین ای زوپانچیچ / "فورد در برابر فراری"، داوید جامارکو، پل مسی، استیون ای. مورو و دانلد سیلوستر / "راکت‌من"، متیو کالینج، جان هیز، مایک پرست‌وود اسمیت و دنی شیهان / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، دیوید آکورد، اندی نلسن، کریستوفر اسکارابوزیو، استیوارت ویلسن و متیو وود

بهترین انتخاب بازیگر: "جوکر"، شینا مارکوویتز / "داستان ازدواج"، داگلاس آیبل و فرانسین مائیسلر / "روزی روزگاری در هالیوود"، ویکتوریا تامس / "سرگذشت شخصی دیوید کاپرفیلد" (The Personal History of David Copperfield)، سارا کرو / "دو پاپ"، نینا گولد

بهترین فیلم کوتاه بریتانیایی: "آذر" (Azaar) به کارگردانی میریام رجا / "ماهی قرمز" (Goldfish) به کارگردانی هکتور داکریل / "کمالی" (Kamali) به کارگردانی ساشا رینبو / "یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری) " Learning to Skateboard in a Warzone" به کارگردانی کارول دیسینگر / "دام" (The Trap) به کارگردانی لینا هیدی

بهترین انیمیشن کوتاه بریتانیایی: "بابابزرگ عاشق‌پیشه" به کارگردانی مریم مهاجر / "In Her Boots" به کارگردانی کاترین اشتاین‌باخر / "قایق جادویی" (The Magic Boat) به کارگردانی نعمان ازهری و لیلیا لورل

ستاره نوظهور (جایزه تماشاگران): آکوافینا / جک لودن / کیتلین دیور / کلوین هریسن جونیر / مایکل وارد