سرویس سینمایی هنرآنلاین: آکادمی علوم و هنرهای سینمایی بامداد سه‌شنبه به‌وقت ایران فهرست کوتاه 9 بخش نود و دومین دوره جوایز اسکار را اعلام کرد.

آکادمی در سال‌های گذشته فهرست کوتاه فیلم‌های این بخش‌ها را به‌طور جداگانه و در مقاطع زمانی مختلف منتشر می‌کرد، اما از دوره قبل تصمیم گرفت این فهرست‌ها را هم‌زمان منتشر کند.

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین جلوه‌های تصویری

کمیته اجرایی شاخه جلوه‌های تصویری آکادمی فیلم‌های فهرست کوتاه نامزدهای جلوه‌های تصویری نود و دومین دوره جوایز اسکار را منتشر کرد که اسامی آن‌ها به شرح زیر است:

"آلیتا: فرشته جنگ" (Alita: Battle Angel) / "انتقامجویان: آخر بازی" (Avengers: Endgame) / "کاپیتان مارول" (Captain Marvel) / "گربه‌ها" (Cats) / "مرد برج جوزا" (Gemini Man) / "ایرلندی" (The Irishman) / "شیرشاه" (The Lion King) / "1917" / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر" (Star Wars: The Rise of Skywalker) / "نابودگر: سرنوشت تاریک" (Terminator: Dark Fate)

این 10 فیلم از فهرست اولیه نامزدهای بخش اسکار جلوه‌های تصویری شامل 20 فیلم انتخاب شدند.

اعضای کمیته اجرایی شاخه جلوه‌های تصویری اوایل ژانویه 2020 پس از دیدن گزیده‌ای 10 دقیقه‌ای از هر 10 فیلم فهرست کوتاه، پنج نامزد نهایی این بخش را انتخاب می‌کنند که اسامی آن‌ها 13 ژانویه (23 دی) همراه نامزدهای دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام خواهد شد.

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین چهره‌پردازی و طراحی مو

کمیته ویژه شاخه چهره‌پردازی و طراحی مو آکادمی فهرست کوتاه نامزدهای این بخش را اعلام کرد که شامل 10 فیلم به شرح زیر است:

"خبر تکان‌دهنده" (Bombshell)، "اسم من دولمایت است" (Dolemite Is My Name)، "دانتن ابی" (Downton Abbey)، "جوکر" (Joker)، "جودی" (Judy)، "زنان کوچک" (Little Women)، "مالیفیسنت: معشوقه شرارت" (Maleficent: Mistress of Evil)، "1917" "روزی روزگاری در هالیوود" (Once upon a Time…in Hollywood)، "راکت‌من" (Rocketman)

اعضای شاخه چهره‌پردازی و طراحی مو آکادمی ماه آینده هفت دقیقه از هر 10 فیلم را می‌بینند و سپس پنج نامزد نهایی این بخش را انتخاب می‌کنند که اسامی آن‌ها همراه دیگر نامزدهای جوایز اسکار اعلام می‌شود.

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین موسیقی متن و بهترین ترانه

آکادمی برای دومین بار از 1979 فهرست کوتاه هر دو بخش بهترین موسیقی متن و ترانه (هر یک شامل 15 رقیب) را اعلام کرد. در بخش بهترین موسیقی متن 170 موسیقی و در بخش ترانه 75 ترانه برای رقابت واجد شرایط بودند.

فهرست کوتاه نامزدهای بخش اسکار بهترین موسیقی متن شامل این فیلم‌هاست:

"انتقامجویان: آخر بازی"، آلن سیلوستری / "خبر تکان‌دهنده"، تئودور شاپیرو / "خداحافظی" (The Farewell)، الکس وستن / "فورد در برابر فراری" (Ford v Ferrari)، مارکو بلترامی / "یخ‌زده 2" (Frozen 2)، کریستف بک / "جوجو خرگوش" (Jojo Rabbit)، مایکل جیاچینو / "جوکر" (Joker)، هیلدور گودنادوتیر / "شاه" (The King)، نیکلاس بریتل / "زنان کوچک"، الکساندر دپلا / "داستان ازدواج" (Marriage Story)، رندی نیومن / "بروکلین بی‌مادر" (Motherless Brooklyn)، دانیل پمبرتن / "1917"، تامس نیومن / "رنج و افتخار" (Pain and Glory)، آلبرتو ایگلسیاس / "جنگ‌های ستاره‌ای: خیزش اسکای‌واکر"، جان ویلیامز / "ما" (Us)، مایکل آبلز

فهرست کوتاه نامزدهای بخش اسکار بهترین ترانه عبارتند از:

"بدون نطق" (Speechless) از فیلم "علاء‌الدین" (Aladdin) / "نامه‌ای به پدرخوانده‌ام" (Letter To My Godfather) از فیلم "پدرخوانده سیاه‌پوست" (The Black Godfather) / "در کنار تو می‌مانم" (I’m Standing With You) از فیلم "موفقیت" (Breakthrough) / "دا برانکس" (Da Bronx) از فیلم "برانکس آمریکا" (The Bronx USA) / "درون ناشناخته" (Into the Unknown) از فیلم "یخ‌زده 2" / "به پا خیز" (Stand Up) از فیلم "هریت" (Harriet) / "آهنگ دلچسب" (Catchy Song) از فیلم "فیلم لگو 2: بخش دوم" (The Lego Movie 2: The Second Part) / "هیچ‌وقت دیر نیست" (Never Too Late) از فیلم "شیرشاه" / "روح" (Spirit) از فیلم "شیرشاه" / "نبردهای روزانه" (Daily Battles) از فیلم "بروکلین بی‌مادر" / "یک لیوان سوجو" (A Glass of Soju) از فیلم "انگل" (Parasite) / "دوباره خودم را دوست خواهم داشت" (I’m Gonna Love Me Again) از فیلم "راکت‌من" / "بالاتر از آب" (High Above The Water) از فیلم "تونی موریسن: قطعه‌هایی که هستم" (Toni Morrison: The Pieces I Am) / "نمی‌توانم اجازه بدهم خودت را دور بیندازی" (I Can’t Let You Throw Yourself Away) از فیلم "داستان اسباب‌بازی 4" (Toy Story 4) / " گلاسگو" (Glasgow) از فیلم "رز وحشی" (Wild Rose)

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین فیلم بلند بین‌المللی

آکادمی علوم و هنرهای سینمایی اسامی 10 فیلم فهرست کوتاه نامزدهای بخش فیلم بلند بین‌المللی جوایز اسکار را اعلام کرد.

فهرست کوتاه نامزدهای بخش فیلم بلند بین‌المللی به این شرح است:

کره جنوبی: "انگل" به کارگردانی بونگ جون هو / اسپانیا: "رنج و افتخار" به کارگردانی پدرو آلمودوار / جمهوری چک، "پرنده رنگین" (The Painted Bird) به کارگردانی واتسلاو مارهول / فرانسه: "بینوایان" (Les Miserables) به کارگردانی لاد لی / مقدونیه شمالی: "سرزمین عسل" (Honeyland) به کارگردانی تامارا کوتفسکا و لوبومیر استفانوف / لهستان: "بدن مسیح" (Corpus Christi) به کارگردانی یان کوماسا / روسیه: "Beanpole" به کارگردانی کنتمیر بالاگوف / سنگال: "آتلانتیک" (Atlantics) به کارگردانی ماتی دیوپ / استونی: "حقیقت و عدالت" (Truth and Justice) به کارگردانی تانل توم / مجارستان: "آن‌ها که ماندند" (Those Who Remained) به کارگردانی بارنابش توت

گزارش کامل فهرست کوتاه بخش فیلم بلند بین‌المللی را اینجا بخوانید.

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین مستند بلند

آکادمی اسامی 15 فیلم راه‌یافته به فهرست کوتاه نامزدهای بخش بهترین مستند بلند نود و دومین دوره جوایز اسکار را به شرح زیر اعلام کرد:

"حامی" (Advocate)، "کارخانه آمریکایی" (American Factory)، "آپولو" (The Apollo)، "آپولو 11" (Apollo 11)، " Aquarela"، "بزرگ‌ترین مزرعه کوچک" (The Biggest Little Farm)، "غار" (Cave)، "مرز دموکراسی" (The Edge of Democracy)، "برای سما" (For Sama)، "هک بزرگ" (The Great Hack)، "سرزمین عسل" (Honeyland)، "خانه را خراب کن" (Knock Down the House)، "میدن" (Maiden)، "خانواده نیمه‌شب" (Midnight Family)، "ملت تک‌فرزند" (One Child Nation)

اعضای رأی‌دهنده شاخه مستند آکادمی، فیلم‌های فهرست کوتاه را از میان 159 مستند ارائه‌شده انتخاب کردند.

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین مستند کوتاه

10 فیلم‌ از میان 96 فیلم واجد شرایط برای رقابت در بخش اسکار مستند کوتاه برگزیده شدند. فیلم‌هایی می‌توانند در این بخش رقابت کنند که مدت‌زمان آن‌ها حداکثر 40 دقیقه باشد. اعضای رأی‌دهنده شاخه مستند آکادمی درنهایت پنج فیلم را برای رقابت در بخش اسکار مستند کوتاه انتخاب می‌کنند.

اسامی 10 فیلم فهرست کوتاه نامزدهای بخش مستند کوتاه به این شرح است:

"بعد از ماریا" (After Maria)، "آتش در بهشت" (Fire in Paradise)، "ارواح شوگر لند" (Ghosts of Sugar Land)، "در نبود" (In the Absence)، "یادگیری اسکیت‌بازی در یک منطقه جنگی (اگر یک دختری)" ("If You’re a Girl" (Learning to Skateboard in a Warzone / "زندگی من را غافلگیر کرد" (Life Overtakes Me) / "شبگردان" (The Nightcrawlers) / "سوپرمن سنت لوئیس" (St. Louis Superman) / "نزدیک باش" (Stay Close) / "Walk Run Cha-Cha"

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین فیلم کوتاه

فهرست کوتاه نامزدهای بخش بهترین فیلم کوتاه زنده نود و دومین دوره جوایز اسکار اعلام شد. این فهرست شامل 10 فیلم است. 191 فیلم واجد شرایط بودند. اعضای شاخه فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشن، پنج فیلم را از میان 10 فیلم انتخاب می‌کنند

فهرست 10 فیلم کوتاه زنده که بخت راه‌یابی به فهرست نامزدهای نهایی را دارند، به شرح زیر است:

"برادری" (Brotherhood)، "هدیه کریسمس" (The Christmas Gift)، "دستان کوچک" (Little Hands)، "میلر و پسر" (Miller & Son)، "Nefta Football Club"، "پنجره همسایه" (The Neighbors’ Window)، "پناهنده" (Refugee)، "ساریه" (Saria)، "یک خواهر" (A Sister)، "بعضی وقت‌ها به مردن فکر می‌کنم" (Sometimes, I Think about Dying)

فهرست کوتاه نامزدهای اسکار بهترین انیمیشن کوتاه

10 فیلم‌ فهرست کوتاه بخش اسکار فیلم کوتاه انیمیشن از میان 92 فیلم واجد شرایط انتخاب شدند. اعضای شاخه فیلم‌های کوتاه و بلند انیمیشن در رأی‌گیری اولیه تمام فیلم‌های واجد شرایط را دیدند. در مرحله بعدی جلسات نمایش فیلم‌ها برای اعضا در لس آنجلس، لندن، نیویورک و سان فرانسیسکو برگزار می‌شود. در نهایت پنج فیلم برای حضور در فهرست نهایی نامزدهای اسکار این بخش انتخاب می‌شوند.

فهرست 10 فیلم کوتاه انیمیشن که بخت راه‌یابی به فهرست نامزدهای نهایی را دارند، به شرح زیر است:

"دختر" (Daughter)، "عشق مو" (Hair Love)، "بدون کیهان نمی‌تواند زندگی کند" (He Can’t Live without Cosmos)، "Hors Piste"، "فراموش‌نشدنی" (Memorable)، "Kitbull"، "فیزیک غم" (The Physics of Sorrow)، "Mind My Mind"، "خواهر" (Sister)، "Uncle Thomas: Accounting for the Days"

برندگان نود و دومین دوره جوایز اسکار یکشنبه 9 فوریه (بامداد دوشنبه 21 بهمن به‌وقت ایران) در دالبی تیه‌تر در هالیوود اند هایلند سنتر در هالیوود معرفی می‌شوند. این مراسم به طور زنده در 225 کشور و منطقه از تلویزیون پخش می‌شود.