به گزارش هنرآنلاین، آیین افتتاحیه سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینما حقیقت" دوشنبه 18 آذر با اجرای منصور ضابطیان برگزار شد.

محمد حمیدی‌مقدم (دبیر جشنواره)، منوچهر انور، محمدرضا اصلانی، حسین ترابی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی جهرمی، سید محمدمهدی طباطبایی‌نژاد (معاون نظارت و ارزشیابی سازمان سینمایی)، محمود اربابی (معاون توسعه فناوری و مطالعات سازمان سینمایی)، لادن طاهری (مدیر فیلمخانه ملی ایران)، فرشاد فداییان، آرد عطارپور، بابک کریمی و جمعی از اهالی سینمای مستند و رسانه ازجمله حاضران در این مراسم بودند.

در ابتدای این مراسم ضابطیان از نصرت کریمی کارگردان و گوینده فقید سینمای مستند یاد کرد و از حضار خواست تا 30 ثانیه به احترام او سکوت کنند.

سپس محمد حمیدی‌مقدم ضمن خوشامدگویی به مستندسازان و اهالی رسانه حاضر در مراسم گفت: بسیار مفتخرم که خانواده سینمای مستند من را به‌عنوان مدیرعامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر جشنواره سینما حقیقت پذیرفته‌اند، جشنواره‌ای که 12 دوره خود را باثبات و کیفیت بسیار عالی سپری کرده است و از آقایان محمد آفریده، شفیع‌ آقامحمدیان و محمدمهدی طباطبایی‌نژاد دبیران دوره گذشته قدردانی می‌کنم.

وی ادامه داد: از این دوره مسیر استانداردسازی جشنواره سینما حقیقت را آغاز کردیم که شاید این آغاز تا حدودی متفاوت باشد. ازجمله موضوعات در پروسه استانداردسازی مسئله ورود به جشنواره است که از شاخصه‌های جشنواره‌های مطرح و بین‌المللی محسوب می‌شود. به‌منظور جلوگیری از شلوغی بیش از اندازه این رویداد سینمایی قرار شد تا اهالی سینمای مستند و رسانه برای دریافت کارت ثبت نام کرده و بتوانند به‌صورت رایگان بلیت تهیه کنند. همچنین بخشی از ظرفیت سالن‌های جشنواره به علاقه‌مندان سینمای مستند تعلق گرفته است تا با خرید بلیت به تماشای آثار جشنواره بنشینند.

دبیر جشنواره سینما حقیقت تأکید کرد: یکی از اتفاقات مهم امسال اضافه شدن سالن موزه سینما به جشنواره در طی برگزاری این رویداد هنری است. گسترش مخاطبان سینمای مستند در شهرستان‌ها برای ما اتفاق بسیار خوشایندی است. با 20 استان تعامل داشتیم تا برگزیده جشنواره سینما حقیقت برای مخاطبان در این مناطق نمایش داده شود. به نظرم امسال سال سینمای مستند ایران بود، ازجمله حرکت نوگرایانه انتخاب یک فیلم مستند به‌عنوان نماینده سینمای ایران در اسکار که حرکتی بزرگ و پیشرو برای سینمای ایران بود.

حمیدی‌مقدم ادامه داد: اتفاق دوم که شاید رسانه‌ها از آن گذشتند، دریافت سه جایزه مهم از مهم‌ترین جشنواره مستند جهان ایدفا بود که آقای مهرداد اسکویی و دو تن دیگر از مستندسازان ایران در بخش بلند، نیمه بلند و کوتاه توانستند جوایز اصلی را دریافت کنند، این اتفاقات نشانگر این است که سینمای مستند ما حرکت رو به رو شدی دارد. مستند در ایران از حالت داخلی و گنجه‌ای خارج و جهانی شده است، سینمایی بی‌ادعا و کم‌هزینه که در جهان آن را می‌شناسند. امیدوارم این رشد و پویایی در بین سینماگران سینمای مستند همچنان پایدار باشد.

وی افزود: بخش‌های مختلفی را برای جشنواره تدارک دیده‌ایم و توانستیم با توجه به شرایط سخت این روزها میزبان مهمانان خارجی باشیم. بخش‌هایی چون کارگاه‌ها، بازار، پیچینگ پنل و ... قرار است با حضور سینماگران خارجی برگزار شود تا ما به ارزیابی درستی از وضعیت بومی سینمای خود نسبت به سینمای جهان برسیم.

دبیر جشنواره درباره تمرکز بر سندنگاری جشنواره امسال بیان کرد: ما بر هویت سندی و سندنگاری سینمای مستند تأکید داریم و با توجه به تعامل فیلمخانه سینمای ایران با جشنواره سینما حقیقت، راش‌ها و تصاویر دیده‌نشده از مستند "باد صبا" (1347) ساخته آلبر لاموریس کارگردان و فیلمنامه‌نویس فرانسوی به‌عنوان هدیه افتتاحیه جشنواره به نمایش درخواهد آمد، شاید ما تنها شنیده‌هایی ازجمله صدای ماندگار استاد منوچهر انور را از این فیلم به یاد داشته باشیم. از مدیر فیلمخانه ایران بابت این هدیه بسیار سپاسگزارم.

وی در پایان گفت: امیدوارم از این رویداد لذت ببرید و ما را در جشنواره سینما حقیقت که رویدادی متعلق به خانواده بزرگ سینمای مستند ایران است همراهی کنید.

در ادامه منوچهر انور گوینده "باد صبا" که مستندی درباره طبیعت و مردم ایران است، گفت: مرحوم لاموریس بسیار برای تولید این پروژه اذیت شد، او تمایل داشت نریشن انگلیسی مستند را اورسن ولز بخواند، اما به او گفته بودند که ما در ایران کسی را داریم که می‌تواند این کار را انجام دهد. دوستانی در ایران داشت که او را راهنمایی کردند تا عنوان "باد صبا" را برای این فیلم انتخاب کند، او سپس به دوست مشترکی که داشتیم مراجعه کرد و از این که به او پیشنهاد شد تا یک ایرانی نریشن انگلیسی فیلم را بگوید گلایه‌مند بود. درنهایت قرار ملاقاتی گذاشتیم و وقتی فهمید من فیلم هم ساختم خشنود شد و متنی را برای تست به من داد که به انگلیسی خواندم و مورد قبولش واقع شد.

وی ادامه داد: او بسیار آدم نازنین و شریفی بود و دوست داشت فیلم حالت دراماتیک داشته باشد، البته برای من چندان مطلوب نبود، اما به احترام او انجام دادم.

این هنرمند در پاسخ به اینکه چطور می‌توان در سن 91 سالگی همچنان با شور و عشق زندگی کرد، گفت: به نظرم مفهومی به نام عشق به فرهنگ ما معنا می‌دهد و فکر می‌کنم با عشق بتوان تا پایان عمر با آرامش زندگی کرد و شور و شوق داشت.

انور همچنین بیان کرد: من هم راش‌هایی که قرار است امروز به نمایش در بیاید را ندیدم و بسیار برای تماشای آن هیجان دارم.

سپس محمد حمیدی‌مقدم (دبیر جشنواره)، محمدرضا اصلانی، منوچهر انور، حسین ترابی، بابک کریمی، منوچهر طیاب، احمد ضابطی جهرمی روی صحنه حضور پیدا کردند تا به‌صورت رسمی جشنواره سینما حقیقت را افتتاح کنند.

سپس انور این‌گونه آغاز سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت را اعلام کرد: خانم‌ها، آقایان؛ سیزدهمین جشنواره سینما حقیقت افتتاح شد.

در پایان 25 دقیقه از راش‌های دیده نشده فیلم "باد صبا" برای حضار به نمایش درآمد. این مستند که ایران را از آسمان با بالگرد نشان می‌دهد، به سفارش وزارت فرهنگ و هنر دولت ایران ساخته شد. موسیقی فیلم برگرفته از آثار سنتی موسیقی ایران و ساخته حسین دهلوی و ابوالحسن صبا است. پس از پایان فیلمبرداری و ارائه کار به دولت ایران قرار شد جلوه‌های صنعتی ایران نیز به کار اضافه شود، اما پروژه پایانی فاجعه‌آمیز داشت. بالگرد گروه هنگام فیلمبرداری از سد کرج به کابل‌های مخصوص تمرین تکاوران برخورد کرد و سقوط کرد که منجر به کشته شدن لاموریس و گروهش شد.

سیزدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینما حقیقت" از 18 تا 25 آذر در پردیس سینمایی چارسو شهر تهران برگزار می‌شود.