به گزارش هنرآنلاین، حوزه هنری تا پایان سال 1400 در راستای اجرای طرح توسعه و عمران خود در موسسه بهمن سبز در سه فاز اجرایی، 161 پرده سینما و 10 پردیس سینمایی در استان‌ها و مناطق مختلف کشور می‌سازد و با بازسازی و احیاء ظرفیت‌های موجود این رقم به 312 پرده نمایش می‌رسد.

محمد حمزه‌زاده رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری از بزرگ‌ترین طرح توسعه و ساخت سینما توسط موسسه بهمن سبز حوزه هنری خبر داد و در تشریح جزئیات این طرح جامع گفت: حوزه هنری هدف‌گذاری کرده در سه اولویت که برنامه و پروپوزال کامل آن آماده شده به احداث، احیاء، بازسازی و تجهیز سالن‌های سینمایی بپردازد.

وی ادامه داد: پروژه‌های تعریف‌شده در برنامه توسعه و عمران موسسه بهمن سبز در سه اولویت طراحی و تعریف شدند که پروژه‌های اولویت اول تا نیمه نخست سال 99، اولویت دوم تا نیمه دوم سال 99 و اولویت سوم تا پایان نیمه نخست سال 1400 به اتمام خواهد رسید.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری، با بیان این که سینماها بر اساس شاخص‌ها و معیارهای مشخص اولویت‌بندی شدند خاطرنشان ساخت: اولویت‌بندی این پروژه‌ها بر اساس ضرورت‌های زمانی و موقعیتی تنظیم شده که توسط تیم تحقیقات و کارگروه پژوهشی بهمن سبز و سازمان سینمایی حوزه هنری صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: شرایط فرهنگی و اجتماعی استان، تعداد و کمیت سالن‌های سینما ازجمله شاخص‌های مهم و راهبردی در این فازبندی بوده است. ابتدا روی سینماهایی کار کردیم که سود ده نبوده و ضرر ده بوده‌اند و ازلحاظ شرایط فیزیکی و بحث مقاوم‌سازی و تجهیزات نمایشی به‌روز نبودند؛ به‌ویژه، استان‌هایی که یک سالن سینما را به‌عنوان تنها مرکز فرهنگی خودشان داشتند و به همین دلایل جز اولویت یک ما محسوب شدند.

حمزه زاده افزود: این 161 پرده جز اولویت یک ما هستند و اولویت دو و سه هم داریم که شامل پردیس‌های چند سالنه و مجتمع‌های چندمنظوره در قالب اماکن فرهنگی و تجاری محسوب می‌شوند.

رئیس سازمان سینمایی حوزه هنری تأکید کرد: اولویت اولمان تا پایان شهریور 1399 است که بخشی از آن‌ها شروع شده و حتی بعضی از آن‌ها هم تمام شده است. مانند پروژه "سینما سپهر ساری" که بیش‌تر از چهار هفته است که به بهره‌برداری رسیده و بازسازی سالن‌های جدید آن از به‌زودی آغاز می‌شود. یادآوری می‌کنم که از جدول زمان‌بندی در حالت کلی آن جلوتر هستیم.

وی به چگونگی ساخت پردیس‌ها اشاره کرد و گفت: این 10 پردیس فعلاً در مرحله‌ای است که به ما زمین اختصاص داده شده است مانند سینماهای استان‌های کرمانشاه، قزوین، زنجان، یزد و چند استان دیگر که ملک‌های بلااستفاده‌ای بوده‌اند و در گذشته کاربری سینما داشته‌اند. این سینماها تبدیل به پردیس خواهند شد و تا پایان اولویت سه این طرح‌ها عملیاتی و افتتاح می‌شوند.

حمزه زاده تصریح کرد: با احتساب این پردیس‌ها در کنار سالن‌های سینمایی درمجموع 292 پرده نمایش تا پایان اولویت سوم طرح توسعه و عمران موسسه بهمن سبز به ظرفیت اکران سینماها اضافه خواهیم کرد.

مدیر سازمان سینمایی حوزه هنری همچنین نوید داد: البته خبر خوب دیگر این است که در این میان قطعاً پروژه‌هایی پیش می‌آید و شرایطی ایجاد می‌شود که ما حتی از 292 سالن هم فراتر می‌رویم. زیرا تعدادی سینما وجود دارد که در این فازبندی- یک و دو و سه- تعریف‌شده نیستند مثل: سینمای شهر بجنورد در خراسان شمالی؛ یا 12 پرده‌ای که قرار است به مجموعه سینمایی آزادی اضافه شود جزو این طرح توسعه محاسبه نشده است اما به ظرفیت اکران ما اضافه می‌شوند.

وی اضافه کرد: همچنین، هشت پرده نمایش سالن‌های سینمایی سازمان تبلیغات اسلامی در سطح کشور هم به این آمار افزوده می‌شوند که جزو طرح جامع "توسعه و عمران" بهمن سبز نیست. اگر بخواهیم این پرده‌ها را هم محاسبه کنیم، درصد اکران ما بیش‌تر از عددی است که اعلام می‌کنیم و به بیش از 310 پرده سینما می‌رسد. البته به فراخور فعالیت رقبا هم دستخوش تغییراتی خواهد شد. که درمجموع این اقدامات، اتفاقات فرخنده و مبارکی است برای حوزه فرهنگ و سینمای کشور؛ چه توسط حوزه هنری و چه توسط سایر مراکز و بخش‌های خصوصی محقق شود.

محمد حمزه زاده در پایان نیز عنوان کرد: در این طرح توسعه، همچنین، کلیه سالن‌های سینمایی که در شرایط فعلی در وضعیت مطلوبی قرار دارند و شرایطشان از نظر ابنیه خوب و مطلوب است نیز، به‌روزرسانی می‌شوند و تغییراتی در زمینه: دکوراتیو، نوسازی ناوگان نمایش مثل دی سی پی‌ها و دیتاها و تجهیزات داخلی و ... خواهند داشت.