به گزارش هنرآنلاین به نقل از مهر، مراسم تشییع پیکر زنده‌یاد ابراهیم آبادی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون صبح یکشنبه ۱۲ آبان با حضور هنرمندان سینما و تلویزیون از مقابل خانه سینما به سمت بهشت زهرا (س) برگزار شد.

نرگس آبیار، همایون اسعدیان، علی دهکردی، مهوش وقاری، خسرو احمدی، رضا ناجی ازجمله حاضران در این مراسم بودند.

دهکردی در ابتدای مراسم گفت: هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق، بسیار متأسفم که هنوز سوگ داریوش اسدزاده را فراموش نکرده بودیم که ابراهیم آبادی را نیز از دست دادیم. آبادی عزیز مردی دلنشین و دوست‌داشتنی و همکار درجه یک بازیگری و کارگردانی تئاتر بود.

وی ادامه داد: او از اولین کسانی که بود که در خارج از ایران بازیگری و کارگردانی را تحصیل کرد به چکسلواکی اعزام شد تا این هنر را بیاموزد. اگر امروز دنیای بازیگری از اعتلای چشمگیری برخوردار است و جوایزی می‌گیرند که تحسین جهانیان را برمی‌انگیزد راهی است که امثال آبادی و دیگر پیشکسوت‌ها پیش گرفتند. او در طیف گسترده‌ای در نقش‌آفرینی‌ها حضور داشته است از حضور در فیلم‌های کودکان که فانتزی بوده است تا سریال‌های فاخر تلویزیون.

دهکردی در پایان سخنانش بیان کرد: هیچ خاطره تلخی از ابراهیم آبادی وجود ندارد و اگر این اتفاق برایش رخ نمی‌داد حالا حالاها می‌توانست نقش‌های ماندگار بر جا بگذارد. او یک مدافع صنفی فعال برای ما بازیگران هم بود. ما از حضورش در جمع فعالان خانه سینما استقبال می‌کردیم چون پر از انرژی بود.

عزت‌الله رمضانی فر بازیگر پیشکسوت سینما نیز درباره آبادی عنوان کرد: ابراهیم آبادی از ممتازترین بازیگران بود، او خودش یک سخنور بود و هرگاه حرف می‌زد همه را به خود جذب می‌کرد.

وی ادامه داد: او ۱۰ سال در پراگ تحصیل کرد و بعد به زادگاهش در تبریز رفت و پس از مدتی هم به تهران آمد. او در ارشاد مأموریتی داشت که به شهرستان‌ها برود و در حوزه تئاتر کمبودها را شناسایی کند و بعد از تئاتر به سینما و تلویزیون رفت.

رمضانی فر با اشاره به آثار شاخص این بازیگر اظهار کرد: "دزد عروسک‌ها"، "آپارتمان شماره ۱۳" و سریال "مختارنامه" از جمله کارهای وی بود. او همچنین در سال‌های اخیر نیز چند تئاتر بازی کرد.

در ادامه دهکردی که اجرای مراسم را بر عهده داشت دوباره پشت تریبون حاضر شد و گفت: در بازیگری می‌گویند نباید لهجه داشته باشید اما او از لهجه شیرین آذری در نوع بازیگری خود استفاده می‌کرد و این ویژگی را به‌عنوان یک امتیاز به کار گرفته بود و من امیدوارم فرصتی پیش بیاید تا وجوه بازیگری او را بیشتر آموزش دهیم.

حبیب اسماعیلی نیز در ادامه یادآور شد: خوب است که در زمان حیات این دوستان به آن‌ها بها دهیم. ابراهیم آبادی جدای از اینکه بازیگر خوبی بود انسان شریفی هم بود. امروز بازیگر ابتدا نگاه می‌کند که چقدر نقش دارد و بعد آن را قبول می‌کند ولی آبادی این‌گونه نبود.

نرگس آبیار کارگردان سینما نیز در این مراسم در سخنانی بیان کرد: ما سرمایه‌های خود را از دست می‌دهیم باید از این نسل آموخت اما متأسفانه ما بدون اینکه از گنجینه و تجربه گرانبهای این پیشکسوتان بهره ببریم آن‌ها را از دست می‌دهیم.

وی اضافه کرد: من سعادت نداشتم با آقای آبادی کار کنم فقط سعادت داشتم در همسایگی او باشم و گاهی هم‌صحبت او شوم. باید از دوستان و هنرمندانی که باقی ماندند یاد کنیم.

دهکردی با بیان اینکه بارها از آبادی خواسته است خاطرات خود را ثبت کند و امیدوار است این خاطرات و تجربه‌ها ثبت شده باشد از محسن بخشنده داماد خانواده آبادی درخواست کرد به نمایندگی از آن‌ها جلوی تریبون بیاید که وی در ادامه گفت: من ۱۵ سال است افتخار دارم داماد این خانواده باشم. نکته‌ای که همیشه می‌گفت این است که در کار خود بهترین باشید. او عاشق علم و کتاب بود و همیشه همه را به کتاب خواندن توصیه می‌کرد.

رضا ناجی بازیگر سینما از دیگر هنرمندان حاضر در مراسم نیز پشت تریبون قرار گرفت و بیان کرد: من شاگرد ابراهیم آبادی هستم و در تبریز در کلاس‌های او بازیگری را یاد گرفتم. او مردی به‌تمام‌معنا خوب بود.

در پایان این مراسم حجت‌الاسلام غلامرضایی بر پیکر زنده‌یاد ابراهیم آبادی نماز خواند و حاضران در مراسم این هنرمند را به‌سوی خانه ابدی‌اش در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بدرقه کردند.