به گزارش هنرآنلاین، با پایان مهلت ارائه فیلم به دبیرخانه سیزدهمین جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت، کارگردانان 210 فیلم همزمان با بخش مسابقه ملی این رویداد، متقاضی شرکت در دهمین دوره جایزه شهید آوینی نیز شده‌اند که به‌عنوان بخش ویژه‌ سینما حقیقت، آذرماه 98 در پردیس سینمایی چارسو برگزار می‌شود.

جایزه شهید آوینی ویژه‌ نمایش و تقدیر از فیلم‌های مستند منتخب حوزه‌ انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه است که برای ششمین سال متوالی، به‌عنوان بخش‌ ویژه‌ جشنواره بین‌المللی سینما حقیقت برگزار خواهد شد.

امسال از جمع 687 فیلم مستندی که در دبیرخانه جشنواره سینما حقیقت ثبت شده، 210 فیلم متقاضی حضور در بخش جایزه شهید آوینی هم شده‌اند؛ به این معنا، بیش از 30% فیلم‌هایی که از ابتدای سال 97 تولید شده و برای اولین بار به دفتر سینما حقیقت ارائه شده، با موضوع انقلاب، دفاع مقدس و مقاومت در منطقه است.

جایزه شهید آوینی جشنواره سینما حقیقت از هیئت انتخاب و داوری مجزایی برخوردار است و جایزه‌ برگزیدگان این بخش نیز تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی، دیپلم افتخار و مبلغ 150، 120 و 100 میلیون ریال برای کارگردانان سه فیلم اول، دوم و سوم منتخب هیئت داوران است.

سال گذشته سه تندیس طلایی، نقره‌ای و برنزی شهید آوینی به ترتیب به وحید چاووش کارگردان فیلم "خاطرات خبرنگار جنگ"، محمدرضا وطن‌دوست کارگردان و تهیه‌کننده مستند "لِسِک" و ماهان خمامی‌پور کارگردان "شبیه‎سازی آقای زرد" تعلق گرفت. جایزه ویژه‌ هیئت داوران هم به پاس حماسه‌ تعهد و تخصص، به وحید حمیدی شخصیت فیلم "مردان زندگی" ساخته یحیی رضایی اهدا شد.

مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم مستند ایران "سینما حقیقت" 18 تا 25 آذر به دبیری محمد حمیدی‌مقدم در شهر تهران برگزار خواهد کرد.