به گزارش هنرآنلاین، وحید گلستان دبیر چهل و نهمین دوره جشنواره فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی رشد، در گفت‌وگو با برنامه زنده "پارک شهر" شبکه رادیویی تهران به پرسش‌هایی درباره این جشنواره دیرپا پاسخ داد و از تحولات تازه‌ای در این رویداد گفت که می‌توانند برای فیلمسازان و فعالان اقتصادی سینما بسیار جذاب باشند.

او در پاسخ به این اظهار‌نظر که جشنواره فیلم رشد به اعتقاد بسیاری از کارشناسان با اهداف اولیه تأسیس خود فاصله‌ای معنادار یافته گفت: چنین ذهنیتی گرچه شاید درباره اثرگذاری جشنواره تا حدودی صدق کند، ولی درباره هدف‌گذاری‌اش یقیناً نادرست است. زیرا از ابتدا قرار بر این بوده تا این جشنواره، بهترین فیلم‌های علمی و آموزشی و تربیتی که در ایران و جهان تولید می‌شده را رصد، و به روند آموزشی کشور معرفی کند تا به عنوان یک رسانه اثربخش وارد فرآیند آموزشی شوند. این هدف اصلی جشنواره  بوده که نه تنها هنوز دنبال می‌شود بلکه توسعه هم پیدا کرده است. زیرا به عنوان جشنواره تخصصی فیلم های آموزشی، امروز دایره مخاطبانش علاوه بر دانش آموزان کودک و نوجوان،  والدین و معلمان و کارشناسان را نیز دربرمی‌گیرد (هرچند بیشترین حجم فیلم‌هایش کماکان متناسب با دانش‌آموزان است).

اما قبول داریم که جشنواره فیلم رشد بعد از حدود نیم قرن برگزاری باید اثربخشی بیشتری در فرآیند آموزشی مدارس کشور می‌داشت که ندارد و خود ما هم به دنبال آسیب‌شناسی مسئله و کمک به حل آن هستیم. این امر دلایل مختلفی دارد از جمله کم رونق بودن جریان سازی و فرهنگ سازی جشنواره و مهم تر از همه عدم وجود بازار فیلم آموزشی.

دبیر جشنواره رشد در پاسخ به این پرسش که چرا بعد از پنجاه دوره برگزاری، ما هنوز بازار پررونقی از تولید و نمایش فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی درکشور نداریم، اظهار داشت: فراموش نکنید که وظیفه جشنواره‌ها، ایجاد بازار نیست و فقط می‌توانند جریان‌سازی کنند تا روندهای قبل و بعد از خود یعنی تولید و بازار پخش فیلم‌ها  تقویت شوند؛ لذا این نقد نمی‌تواند به ذات جشنواره رشد وارد باشد. ولی باور ما این است که جشنواره رشد تنها نهادی است که در درون فرایند رسمی آموزش قرار دارد و ظرفیت‌های قانونی توسعه بازار محتوای یادگیری که قواعد و حساسیتش با سایر بازارهای فرهنگی بسیار متفاوت است را دارد. یکی از اتفاق مهم امسال این است که ما داریم زمینه تحولاتی را به وجود می آوریم  تا از دوره پنجاهم (پاییز سال 99) جشنواره رشد به شکل گیری بازاری که می‌فرمایید کمک کند و در نتیجه روی انگیزه‌های تولید نیز اثر بگذارد. بازاری که قبلاً سودآورنبود و توجیه اقتصادی نداشت. در چند سال گذشته با شروع دوره پسا اینترنتی و امکانات فضای مجازی، این رویکرد علاوه بر فرهنگی بودن، یک جریان جذاب مالی هم محسوب می‌شود. ما امسال در گام اول می‌خواهیم با استفاده از همین زیرساخت‌های موجود، رویداد "رشد" را به ایستگاهی برای بازتعریف و توسعه اکران‌های دانش‌آموزی تبدیل ‌کنیم.

وی در تشریح مسیری که می‌تواند به تاثیر جشنواره رشد روی اقتصاد فیلم‌های کودک، نوجوان و علمی آموزشی بینجامد گفت: در همه جای دنیا نهاد آموزش و پرورش برای اثربخشی برنامه‌های آموزشی از محتواهای بیرون از خود کمک می‌گیرد ولی برای ورود این محتوا به جریان آموزشی باید آنها را کنترل کیفی کند. در ایران بهترین مجری کنترل کیفی فیلم‌ها در بدنه آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و جشنواره رشد است. لذا این ظرفیت وجود دارد که این رویداد از جشنواره‌ای که کارکرد آن صرفا رصد و تشویق فیلم‌ها است به کارکردهای تازه خود نیز دست بیابد، یعنی گسترش محتواهای حوزه های یادگیری و حمایت از اکران فیلم‌های برگزیده، به ایجاد بازار فیلم آموزشی و تربیتی.

گلستان با تاکید بر لزوم تجمیع امکانات موجود و ایجاد گفت‌وگو میان جشنواره با فیلمسازان و فعالان بازار فیلم‌های دانش آموزی گفت: برای رسیدن به چنین چشم‌اندازی باید در متن جشنواره یک نگاه تازه و یک بسترتکنولوژیک جدید ایجاد شود. طبعاً در این مدت کوتاهی که من در جشنواره مسئولیت گرفته‌ام، امکان فراهم کردن همه اینها نبود؛ ولی به این سمت دورخیز داشته‌ایم وخوشبختانه چند قدم هم جلو رفتیم. از جمله امسال در دوره چهل و نهم هم شاهد خواهید بود که در تهران به برگزاری جشنواره با شیوه همیشگی سئانس‌های رایگان صبح و بعد از ظهر ( برای دانش‌آموزان وخانواده‌ها و کارشناسان) بسنده نمی‌کنیم؛ بلکه هماهنگی شده که تا دو هفته پس از اختتامیه، نمایش آثار برگزیده و شاخص رویداد"رشد" را در سئانس‌های صبح سینماهای جشنواره با سازوکار بلیت‌فروشی ادامه دهیم. همچنین به دنبال یافتن شکل مقتضی برای ارائه آثار در بستر سامانه های ویدئوی درخواستی هستیم.

دبیر جشنواره بین المللی رشد در پایان گفتگو تاکید کرد که بلیت‌های این اکران آزمایشی قیمت چندانی نخواهند داشت، ولی این اولین اقدام عملی جشنواره رشد برای حمایت از تقویت اقتصاد فیلم‌های علمی، آموزشی و تربیتی در ایران است؛ که به شکل‌های دیگر هم ادامه خواهد یافت.

چهل و نهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های علمی آموزشی تربیتی رشد در هفته پایانی آبان ماه توسط سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی وزارت آموزش و پرورش در تهران ، و از آذر تا اردیبشت سال بعد در سایر استان‌های کشور برگزار می‌شود.