به گزارش هنرآنلاین، آیین اختتامیه هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید با حضور اسماعیل کهرم فعال پیشکسوت محیط زیست، مجتبی علوی مقدم، معاون عمران و بهسازی و عضو هیئت مدیره شرکت بازآفرینی شهری ایران، رضا نگهبان مدیرکل اداره راه و شهرسازی استان تهران، مهدی یارمحمدی دبیر جشنواره، یوتا ویله داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا، مریم دوستی مدیر اجرایی جشنواره، رکسانا قهقرایی مدیر روابط عمومی، هیئت داوران و جمعی از هنرمندان با اجرای پیمان شیخی یازدهم مهرماه در سالن شهناز خانه هنرمندان ایران برگزار شد.

تلاش برای معرفی سینمای جریان‌ساز ایرانی

مهدی یارمحمدی دبیر هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید ضمن خوش آمدگویی به میهمانان گفت: به همه هنرمندان، فیلمسازان، مدیران و همه کسانی که بنده و تیم اجرایی جشنواره را قابل دانستند تا در مراسم اختتامیه هفتمین دوره این جشنواره حضور داشته باشند تشکر می‌کنم.

او ادامه داد: یاد اولین سالگرد این جشنواره افتادم که روی همین صحنه برگزار شد، خانه هنرمندان همواره خانه جشنواره خورشید بوده و هست. این را برای قدردانی از مدیران این خانه بیان می کنم. از تمامی همکارانم در جشنواره از جمله تیم اجرایی، مریم دوستی مدیر بخش اجرایی، رکسانا قهقرایی مدیر روابط عمومی جشنواره که بسیار کمک کردند. پادینا رهنما مشاور و نماینده موسسه ستاره سازان، اداره کل راه و شهرسازی استان تهران، مدیریت شرکت بازآفرینی شهری که همراه جشنواره بودند و بخشی به همین نام در جشنواره با کمکشان برپا شد، از موسسه قلم فلزی که هدایای هنری تقدیم مهمانان جشنواره کردند و از ایران ایر که ما را در همراهی مهمانان خارجی یاری کردند، بسیار قدردانم.

یارمحمدی با اشاره به هویت جشنواره فیلم خورشید، تاکید کرد: جشنواره خورشید هفت سال است که از سینمای تجربه گرا حمایت و تلاش می کند که این سینما را به عنوان سینمای جریان ساز به سینمای جهانی معرفی کند. اهمیت استقلال و سینمای مستقل بحث تجربه گرایی در سینماست. تجربه گرایی در حوزه اندیشه ورزی از طریق این سینما امکان پذیر است.

دبیر جشنواره فیلم خورشید همچنین گفت: از موسسات مربوطه می‌خواهم به رویدادهایی که گسستی برای روزمرگی جریانات فرهنگی و هنری هستند توجه کنند و خوشحالم که جشنواره فیلم مستقل خورشید تلاش خود را در این حوزه می‌کند و به قدر وسع خود موثر عمل کرده است. امیدوارم حضور مهمانان ویژه، بزرگان و مدیران ارجمند شرایط را برای برگزاری جشنواره‌هایی از این دست فراهم کند و امیدوارم روزی برسد که جشنواره فیلم خورشید به این سوال برسد که در کنار رویدادهای دیگر فرصت رقابت دارد؟متاسفانه متولیان حوزه فیلم کوتاه به اندازه پتانسیل موجود موثر عمل نکردند و خواهش می‌کنم کمی جدی‌تر، کمی مستقل‌تر یا جهادی‌تر به تعریف اهمیت نوع این گونه فیلم‌ها کمک کنند.

او ادامه داد: از بنفشه ابراهیمی که بسیار سهم مهمی در زمینه توسعه سینمای تجربه گرا در جنوب کشور داشته و دارد قدردانی می‌کنم. همچنین از عبدالحمید رهنمای چیت ساز که با جشنواره هفتم فیلم مستقل خورشید همراهی کرده و میزبان دبیرخانه این رویداد بود، ممنونم. اگر این بزرگان و دوستان نبودند جشنواره برگزار نمی‌شد. از مدیران اداره کل راه و شهرسازی درخواست دارم تا پیرو گفت‌و‌گویی که داشتیم جشنواره را همراهی کنند و آثار حوزه بازآفرینی شهری جشنواره را حمایت کنند. آثار عکس و پرفورمنس آرت در آبان ماه در قالب نمایشگاهی به تماشا گذاشته می‌شوند و امیدوارم از این آثار هم حمایت کنند.

جشنواره فیلم مستقل خورشید، هنری برای شناخت طبیعت زنده

در ادامه مراسم از اسماعیل کهرم فعال پیشکسوت محیط زیست تقدیر شد و او افزود: بچه جنوب شهر هستم و کلاه از سر برمی‌دارم برای آنان که برای برگزاری این جشنواره زحمت کشیدند، من یک شکاربان هستم و 47 سال است که در بیابان به مطالعه رفتار حیوانات پرداختم، نه به عنوان کار خودم بلکه به عنوان ظرافت و دقتی که در رفتار حیوانات است. اینجا عرض می‌کنم که کمتر هنری هست که در زمینه معرفی رفتار جانوران بیش از سینما تاثیرگذار بوده باشد. چنین جشنواره‌ای به شناخت این هنر کمک بسیار می‌کند و از این بابت بسیار قدردان هستم.

در ادامه تندیس جشنواره، جایزه نقدی 30 میلیون ریالی بهترین فیلم بخش "احترام به انسان، طبیعت و جهان" با حضور اسماعیل کهرم و مریم دوستی به فیلم "از سایه درآمدگان" ساخته رضا صورتی اهدا شد.

جشنواره فیلم خورشید

معرفی برگزیدگان بخش ورکشاپ

سپس نوبت به تقدیر از برگزیدگان بخش ورکشاپ از ایده تا اجرای پرفورمنس آرت با موضوع بازآفرینی شهری رسید و مجتبی علوی مقدم و رضا نگهبان برای اهدای جوایز روی صحنه آمد.

برگزیدگان به این شرح معرفی شدند:

رتبه سوم: دیپلم افتخار، حمایت از اجرای پرفورمنس به مبلغ 10 میلیون ریال به طرح "هرس" اثر محمد حسنی اهدا شد.

رتبه دوم: دیپلم افتخار، حمایت از اجرای پرفورمنس به مبلغ 15 میلیون ریال به طرح "خیانت در امانت ساخت خانه، شهر، کشور و جهان من" به کارگردانی امیر کناری‌نژاد اهدا شد.

هیئت داوران این بخش هیچ اثری را شایسته جایزه رتبه اول ندانست.

اعلام برگزیدگان بخش ویدئو آرت

در ادامه کلیپ معرفی اعضای هیئت انتخاب و هیئت داوران بخش ویدئو آرت برای حضار پخش و شیوا مقانلو و بهزاد خداویسی برای اهدای جوایز روی صحنه حضور پیدا کردند.

تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال برای بهترین اثر ویدئو آرت بازآفرینی شهری به "برفی" ساخته سعید رضایی تعلق گرفت و نماینده او با حضور روی صحنه پیام این هنرمند را برای حضار قرائت کرد.

سپس تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال در بخش به ویدئو آرت به the color is black اثر آناهید قربانی رسید، ملک به نمایندگی از این هنرمند جایزه او را دریافت کرد.

اعلام برگزیدگان بخش بازآفرینی شهری

در ادامه نوبت به معرفی برگزیدگان بخش بازآفرینی شهری رسید و رضا آزادی و رضا فهیمی برای اهدای جوایز روی صحنه حاضر شدند و جوایز به ترتیب زیر اهدا شد:

رتبه سوم: دیپلم افتخار، جایزه نقدی به مبلغ 10 میلیون ریال به فیلم "قایق حلبی" ساخته محمد ازلی پور تعلق گرفت.

رتبه دوم: دیپلم افتخار، جایزه نقدی به مبلغ 20 میلیون ریال به فیلم "حلب، سکوت جنگ" به کارگردانی امیر اصانلو اهدا شد.

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار، جایزه نقدی به مبلغ 40 میلیون ریال به فیلم "330 سی سی خاطره" ساخته الهام معروفی تعلق گرفت.

جشنواره فیلم خورشید

معرفی برگزیدگان بخش فیلم مستقل تجربه گرا

در ادامه این مراسم و پس از معرفی هیئت داوران بخش فیلم مستقل تجربه گرا، جوایز این بخش با حضور یوتا ویله، داور بخش مسابقه فیلم تجربه گرا و رضا نگهبان به شرح زیر اهدا شد:

رتبه سوم: دیپلم افتخار به فیلم "هپی" به کارگردانی سیداحمدرضا موسوی رسید.

رتبه دوم: دیپلم افتخار، جایزه نقدی به مبلغ 30 میلیون ریال به فیلم "زوزه" ساخته پارسا بزرگانی تعلق گرفت.

رتبه اول: تندیس جشنواره، دیپلم افتخار و جایزه نقدی به مبلغ 50 میلیون ریال به فیلم "نبودن" اثر پویا رضی رسید.

جایزه ویژه هیئت داوران این بخش به فیلم "s" به کارگردانی حامد اصلانی تعلق گرفت.

سپس یوتا ویله با حضور پشت تریبون گفت: خیلی خوشحالم که من را دعوت کردید و در اینجا حضور دارم. از اینکه فرصت تماشای فیلم‌های ایرانی را داشتم خیلی خوشحالم، من در کشورم قبلا فیلم‌های ایرانی را زیاد ندیده بودم و آشنا نبودم برای همین این سفر برای من خیلی متفاوت بود. در واقع یک فرصت جدیدی برای من بود تا زندگی مردم کشور دیگری را ببینم. ما باید دیدگاه بازی برای تفکرات جدید داشته باشیم. امیدوارم در آینده همه هنرمندان و فیلمسازان بتوانند دنیای خود را در قالب فیلم هایشان به بهترین شکل ممکن و بدون هیچ محدودیتی عرضه کنند.

معرفی برگزیده بخش نتپک

در ادامه پس از کلیپ معرفی هیئت انتخاب جایزه نتپک، مهدی یارمحمدی به نمایندگی از هیئت داوران روی صحنه حضور پیدا کرد و جایزه این بخش شامل تندیس جشنواره، دیپلم افتخار، لوح تقدیر نتپک به فیلم "این سو، آن سو" به کارگردانی لیدا فضلی اهدا شد.

یارمحمدی سپس از ذبیح‌الله علایی، عضو شورای سیاست‌گذاری جشنواره و همینطور آتینا محمدیان روشن، رییس اداره ارتباطات و اطلاع رسانی اداره کل راه و شهرسازی استان تهران که برای بخش بازآفرینی شهری در جشنواره فیلم خورشید تلاش کردند قدردانی کرد.

هفتمین جشنواره فیلم مستقل خورشید 8 تا 11 مهرماه به دبیری مهدی یارمحمدی در خانه هنرمندان برگزار شد.