سرویس سینمایی هنرآنلاین: مهلت معرفی فیلم‌ بلند بین‌المللی (با نام قبلی فیلم خارجی‌زبان) به آکادمی علوم و هنرهای سینمایی برای رقابت در جوایز اسکار امسال سه‌شنبه اول اکتبر 2019 (9 مهر) به پایان رسید.

برابر با اخبار منتشرشده 90 کشور نمایندگان خود را معرفی کردند که البته این رقم نهایی نیست. آکادمی در چند روز آینده فهرست کامل رقبای بخش اسکار فیلم بلند بین‌المللی را منتشر می‌کند. غنا، اوگاندا، نیجریه و ازبکستان برای اولین بار فیلم معرفی کرده‌اند.

سال گذشته 87 کشور در این رقابت شرکت کردند و درنهایت "رُما" به کارگردانی آلفونسو کوارون از مکزیک این جایزه را برد. دو سال پیش 92 کشور نماینده معرفی کردند که یک رکورد بود و "یک زن شگفت‌انگیز" به کارگردانی سباستین للیو از شیلی برنده جایزه شد.

این بخش تا سال گذشته "فیلم خارجی‌زبان" (Foreign Language Film) نام داشت، اما هیئت رئیسه آکادمی در جلسه‌ای که آوریل امسال برگزار شد تصویب کرد نام آن به "فیلم بلند بین‌المللی" (International Feature Film) تغییر کند. هیئت رئیسه همچنین تصویب کرد تعداد فیلم‌های فهرست کوتاه نامزد‌های این بخش از 9 فیلم به 10 فیلم افزوده شود.

رأی‌گیری برای انتخاب نامزدهای اسکار فیلم بلند بین‌المللی در دو مرحله انجام می‌شود. در مرحله اول اعضای داوطلب از همه شاخه‌های آکادمی به‌عنوان اعضای کمیته فیلم بلند بین‌المللی فاز 1، هر یک حداقل 15 را می‌بینند و بر مبنای امتیاز 6 تا 10 به فیلم‌ها نمره می‌دهند.

هفت فیلمی که بالاترین امتیاز را توسط کمیته عمومی کسب کرده‌اند، به فهرست کوتاه نامزدهای بخش فیلم بلند بین‌المللی راه پیدا می‌کنند. سپس کمیته اجرایی جایزه فیلم بلند بین‌المللی پس از اطلاع از هفت فیلم انتخاب‌شده، تشکیل جلسه می‌دهد و سه فیلم را دیگر انتخاب می‌کند. به این ترتیب 10 فیلم فهرست کوتاه انتخاب می‌شوند.

در مرحله بعد، چهار کمیته‌ ویژه در نیویورک، لس آنجلس، لندن و سان فرانسیسکو، فیلم‌های فهرست کوتاه را می‌بیند و درباره پنج نامزد نهایی تصمیم می‌گیرد که اسامی آن‌ها 13 ژانویه 2020 (23 دی) همراه نامزدهای دیگر بخش‌های جوایز اسکار اعلام خواهد شد. درنهایت برنده اسکار فیلم بلند بین‌المللی با رأی اعضای فعال و دائمی آکادمی انتخاب می‌شود.

نود و دومین دوره جوایز اسکار یکشنبه 9 فوریه 2020 (بامداد دوشنبه 21 بهمن به‌وقت ایران) در دالبی تیه‌تر در هالیوود برگزار می‌شود.

فهرست فیلم‌هایی که خبر معرفی آ‌ن‌ها به آکادمی منتشر شده به شرح زیر است:
 

کشور

فیلم

کارگردان

افغانستان

"حوا، مریم، عایشه"

(Hava, Maryam, Ayesha)

صحرا کریمی

آلبانی

"هیئت نمایندگی"

(The Delegation)

بویار آلیمانی

الجزایر

"Papicha"

مونیا مدور

آرژانتین

"بازنده‌های حماسی"

(Heroic Losers)

سباستین بورنستین

ارمنستان

"شب طولانی"

(Lengthy Night)

ادگار باقداساریان

استرالیا

"سرزندگی"

(Buoyancy)

رود راتین

اتریش

"جوی"

(Joy)

سودابه مرتضایی

بنگلادش

"آلفا"

(Alpha)

ناصرالدین یوسف

بلاروس

"اولین اجرا"

(Debut)

آناستازیا میروشنیچنکو

بلژیک

"مادران ما"

(Our Mothers)

سزار دیاز

بولیوی

"دلم برایت تنگ شده"

(Tu Me Manques)

رودریگو بلوت

بوسنی و هرزگوین

"پسر"

(The Son)

اینس تانوویچ

برزیل

"زندگی نامرئی ایوریدیسی گوسمائو"

(The Invisible Life of Euridice Gusmao)

کریم عینوز

بلغارستان

"آگا"

(Ága)

میلکو لازاروف

کامبوج

"در جان موسیقی"

(In the Life of Music)

کیلی سو و سوک ویسال

کانادا

"آنتیگونه"

(Antigone)

سوفی دراسپ

شیلی

"عنکبوت"

(Spider)

آندرس وود

کلمبیا

"مونوس"
(Monos)

آلخاندرو لاندس

کاستاریکا

"بیداری مورچه‌ها"

(The Awakening of the Ants)

آنتونلا سوداساسی

کرواسی

"مالی"

(Mali)

آنتونیو نوئیچ

کوبا

"یک مترجم"

(A Translator)

رودیگو باریوسو و سباستین باریوسو

جمهوری چک

"پرنده رنگین"

(The Painted Bird)

واتسلاو مارهول

دانمارک

"ملکه قلب‌ها"

(Queen of Hearts)

می الطوخی

جمهوری دومینیکن

"آپارتچی"

(The Projectionist)

خوزه ماریا گابرال

اکوادور

"بلندترین شب"

(The Longest Night)

گابریلا کالواچه

مصر

"رزهای سمی"

(Poisonous Roses)

فوزی صالح

استونی

"حقیقت و عدالت"

(Truth and Justice)

تانل توم

اتیوپی

"دویدن در برابر باد"

(Running Against the Wind) 

یان فیلیپ وایل

فنلاند

"قلب جوان ابله"

(Stupid Young Heart)

سلما ویلهونن

فرانسه

"بینوایان"

(Les Miserables)

لاد لی

گرجستان

"شیندیسی"

(Shindisi)

دیتو سینتزادزه

آلمان

"ضد سیستم"

(System Crasher)

نورا فینگشایت

غنا

"ازلی"

(Azali)

کوابنا گیانسا

یونان

"وقتی گوجه‌فرنگی‌ها با واگنر روبرو شدند"

(When Tomatoes Met Wagner)

ماریانو اکونومو

هنگ کنگ

"توفان سفید 2"

(The White Storm 2)

هرمن یاو

مجارستان

"آن‌ها که ماندند"

(Those Who Remained)

بارنابش توت

ایسلند

"یک روز سفید، سفید"

(A White, White Day)

فلینر پالماسون

هند

"گالی بوی"

(Gully Boy)

زویا اختر

اندونزی

"خاطرات بدن من"

(Memories of My Body)

گارین نوگروهو

ایران

"در جستجوی فریده"

(Finding Farideh)

آزاده موسوی و کوروش عطایی

ایرلند

"غزه"

(Gaza)

گری کین و اندرو مک‌کانل

اسرائیل

"تحریک"

(Incitement)

یارون زیلبرمان

ایتالیا

"خائن"

(The Traitor)

مارکو بلوکیو

ژاپن

"با تو در معرض هوا"

(Weathering With You)

ماکوتو شینکای

قراقستان

"خانات قزاق – تاج و تخت طلایی"

(Kazakh Khanate – Golden Throne)

رستم عبدراشف

کنیا

"سوبیرا"

(Subira)

راونیت سیپی چادها

کوزوو

"زانا"

(Zana)

آنتونتا کاستراتی

قرقیزستان

"شفق قطبی"

(Aurora)

بکزات پریماتوف

لتونی

"پرجنب‌و‌جوش"

(The Mover)

داویس سیمانیس

لبنان

"1982"

ولید مؤنس

لیتوانی

"پل‌های زمان"

(Bridges of Time)

کریستینه بریده و اودریوس استونیس

لوکزامبورگ

"تل آویو در آتش"

(Tel Aviv on Fire)

سامح زعبی

مکزیک

"مستخدمه"

(The Chambermaid)

لیلا آویلس

مونته‌نگرو

"گذشته بی‌پایان"

(Neverending Past)

آندرو مارتینوویچ

مراکش

"آدم"

(Adam)

مریم توزانی

نپال

"بلبل"

(Bulbul)

بیناد پادل

هلند

"غریزه"

(Instinct)

هالینا رین

نیجریه

"شیردل"

(Lionheart)

گنه‌وی‌یه‌وه ناگی

مقدونیه شمالی

"سرزمین عسل"

(Honeyland)

تامارا کوتفسکا و لوبومیر استفانوف

نروژ

"از اسب‌های ربوده‌شده"

(Out Stealing Horses)

هانس پتر مولان

پاکستان

"لال کبوتر"

(Laal Kabootar)

کمال خان

فلسطین

"باید بهشت باشد"

(It Must be Heaven)

الیا سلیمان

پاناما

"همه عوض می‌شوند"

(Everybody Changes)

آرتورو مونته‌نگرو

پرو

"آذین محراب"

(Retablo)

آلوارو دلگادو آپاریسیو

فیلیپین

"حکم دادگاه"

(Verdict)

ریموند ریبای گوتیه‌رز

لهستان

"بدن مسیح"

(Corpus Christi)

یان کوماسا

پرتغال

"املاک"

(The Domain / A Herdade)

تیاگو گجیس

رومانی

"The Whistlers"

کورنلیو پورومبویو

روسیه

"Beanpole"

کنتمیر بالاگوف

عربستان سعودی

"بهترین کاندیدا"

(The Perfect Candidate)

هیفاء المنصور

سنگال

"آتلانتیک"
(Atlantics)

ماتی دیوپ

صربستان

"شاه پتر اول"

(King Peter I)

پتار ریستوفسکی

سنگاپور

"یک سرزمین تصورشده"

(A Land Imagined)

یئو سو هووا

اسلواکی

"روشنایی بشود"

(Let There Be Light)

مارکو اسکوپ

اسلوونی

"تاریخ عشق"

(History of Love)

سونیا پروسنس

آفریقای جنوبی

"Knuckle City"

جمیل ایکس.تی کوبکا

کره جنوبی

"انگل"

(Parasite)

بونگ جون هو

اسپانیا

"رنج و افتخار"

(Pain and Glory)

پدرو آلمودوار

سوئد

"و بعد ما رقصیدیم" (And Then We Danced)

لوان آکین

سوئیس

"سفر سحرآمیز ولکنبروخ به آغوش یک شیکسا"

(Wolkenbruch's Wondrous Journey Into the Arms of a Shiksa)

میشائل اشتاینر

تایوان

"همسر عزیز سابق"

(Dear Ex)

مگ شو و شو چی-ین

تایلند

"بوسه غیرانسانی"

(Inhuman Kiss)

سیتیسیری مونکولسیری

تونس

"پسر عزیز"

(Dear Son)

محمد بن عطیه

ترکیه

"تعهد"

(Commitment)

سمیح کاپلان‌اوغلو

اوگانادا

"کُنی: دستور از بالا"

(Kony: Order From Above)

استیو  تی. آینی

اوکراین

"به سوی خانه"

(Homeward)

نریمان علی‌اف

اروگوئه

"صراف"

(The Moneychanger)

فدریکو ویروخ

ازبکستان

"نان داغ"

(Hot Bread)

امید خامداموف

ونزوئلا

ونزوئلا "غیرممکن بودن"

(Being Impossible)

پاتریسیا اورتگا

ویتنام

"الهه انتقام"

(Furie)

له وان کی‌یت